DP - Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data: 13.05.2019

Clasa: I

Instituția de învățământ: Școala Gimnazială Pantelimon Nr.1

Propunătoare: Lihaciu (Lechovolea) Mădălina Cristina

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învățare: Prieteni și Prietenie

Subiectul lecției: Prieten adevărat-Prieten imaginar

Tipul lecției: Însușirea de noi cunoștințe

Scopul: Însușirea conoștințelor despre prietenul adevărat și cel imaginar și formarea capacităților la elevi de a se exprima.

Obiectivele operaționale:

O1. Să identifice diferențele și asemănările dintre un prieten adevărat și un prieten imaginar. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică
asemănările și deosebirile.

O2. Să se exprime corect, conștient și expresiv în răspunsurile date. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil se exprimă corect, conștient și expresiv, cu
ajutorul profesorului.

O3. Să deseneze un prieten adevărat și un prieten imaginar. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil desenează un prieten adevărat și unul imaginar.

O4. Să alcătuiască oral o poveste despre cel mai bun prieten adevărat. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil continuă logic firul povestirii începute.

Strategii didactice:

- Metode didactice: Conversația; Observația; Diagrama Venn; Explicația; Jocul, Metoda ciorchinelui
- Mijloace didactice: Tabla, Carioci, Coli de desen, Culori, Caietul de teme
- Forme de organizare: Frontal, Individual

Evaluarea: Oral sistematică

Timp: 50 minute
Desfășurarea lecției

Etapele lecției Timp Ob. Conținut științific Strategii Evaluare


Didactice

Metode Mijloace Forme de


didactice didactice organizare
Momentul organizatoric al 1 Se așează copiii în bănci și li ce cere Conversația
clasei minut atenție pentru lecția ce urmează.
Captarea atenției 3 Se va spune copiilor câteva ghicitori Observația Frontal Oral
minute despre prietenie și prieteni observațională
N-o poti cumpara sau
vinde,
Nici in mana n-o poti
prinde.
Dar o poti lua cu tine,
Sa te ai cu lumea bine.
(Prietenia)
Sunt lângă tine tot mereu,
Și te ajută când ți-e greu.
(Prietenii)

Ei mereu îți stau aproape


Și se cunosc după fapte
(Prietenii)

Nu se poate cumpăra,
Nici măcar nu se va da,
Ea e cea mai prețioasă,
Dar e și pretențioasă.
(Prietenia)
Enunțarea temei și a 3 Se scrie titlul pe tablă (Prietenul Expunerea Tabla, carioci Frontal Oral
obiectivelor minute adevărat-Prietenul imaginar) observațională
Se scrie data pe tablă
Se comunică obiectivele lecției:
- Se va identifica diferențele
și asemănările unui prieten
adevărat și uni prieten
imaginar
- Se va discuta pe tema: Ce
prieteni ai: imaginari sau
adevărați?

Prezentarea optimă a 20 de O1. 1. Se folosește Diagrama Venn Diagrama Venn Tabla, carioci Individual Oral
noului conținut și dirijarea minute pentru a identifica observațională
învățării asemănările și deosebirile
dintre un prieten adevărat
și unul imaginar Frontal
2. Se va purta o discuție Conversația
O2. despre prietenul adevărat
și cel imaginar

Obținerea performanței 13 O3. Se va cere copiilor să deseneze un Explicația Coli de desen, Individual Oral
minute prieten adevărat și unul imaginar culor, carioci observațională
Evaluarea 3 O4. Se va juca un joc. (Eu încep și tu Jocul Frontal Oral
minute continui) Se va alcătui o poveste observațională
despre prietenul adevărat în felul
următor: Studenta propunătoare va
începe povestea iar copilul care va
fii indicat va trebui să continue
povestea, așa fiecare elev va putea
să adauge povestirii încpute. Când
studenta va sune stop atunci se va
termina jocul
Retenția 5 O2 Trăsăturile de caractel ale celui mai Metoda Tabla, carioci Individual Oral
minute bun prieten adevărt – Metoda ciorchinelui observațională
ciorchinelui.
Transferul 2 Se dă tema pentru acasă. Explicația Caietul de teme Frontal Oral
minute Se dă indicații și explicații. observațională

S-ar putea să vă placă și