Proiect de Lectie Cls - Pregatitoare Numarul Si Cifra 6
Proiect de Lectie Cls - Pregatitoare Numarul Si Cifra 6
Proiect de Lectie Cls - Pregatitoare Numarul Si Cifra 6
Clasa : Pregătitoare
Școala Gimnazială nr.2 Comarnic
Propunator: Păduraru Comănoiu Mihaela
Competenţe specifice :
MEM :
1.1. Recunoasterea și scrierea numerelor în concentrul 0-10;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-10;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-10, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.
CLR :
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
AVAP :
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale si utilizarea unor tehnici diferite
pentru realizarea unui produs ( lipire)
MM
2.1 Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.
EDUCATIE FIZICA:
1.2 Executarea unor miscari ale diferitelor segmente ale corpului conform unor cerinte date
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive:
O1-să recunoască (in imagini, pe planse sau ghicitori verbale) numerele naturale în concentrul 0-10, fara nicio greseala;
O2-să ordoneze crescător şi descrescător numerele naturale în concentrul 0-10, conform unor cerinte date, cu nu mai mult de
2 greseli;
O3-să raporteze corect numărul la cantitate și invers, fără nicio greseală;
O4-să descompună numerele naturale în concentrul 0-10, cu nu mai mult de 2 greseli;
O5-să compare numere date din concentrul 0-10 , fără nicio greseală, recunoscand predecesorul si succesorul unui numar
dat;
STRATEGII DIDACTICE
1. Resurse procedurale:
Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, analiza;
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe;
2. Resurse materiale: carti diverse, cartea magica a cifrei 6 (cu fişe de lucru), baloane cu cifre, planşe didactice, jetoane,
creioane colorate,lipici, cd-uri cu muzica,
3. Resurse temporale : 35 minute activitatea de învățare+10 minute activitate recreativă.
4. Resurse umane : 23 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihico- fizică normală, corespunzătoare vârstei;
5. Resurse spaţiale : sala de clasă
6. Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.
Bibliografie :
-ştiinţifică:
Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe, ,,Aritmetica pentru învăţători”, Bucureşti. Editura Didactică şi Pedagogică, 1977, pp. 286
- 291;
Metodica predării matematicii la clasele I – IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI – XII, Bucureşti, Editura
Didactică şi Pedagogică, 1998;
Arginescu Florica Ancuţa, Culegere de exerciţii şi probleme pentru clasa I, Piteşti, Editura ,,Carmins”, 2000.
Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, Lecţia în evenimente, ghid de proiectare didactică, Editura ,,Egal”, 2002.
-oficială:
Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998;
Stoica Adrian (coordonator), ,,Evaluarea în învăţământul primar”. Descriptori de performanţă”, Bucureşti, 1988, auxiliare
pentru clasa pregatitoare Editura ArsLibris
RESURSE
Ob. ETAPELE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI organizat Evaluare
op. LECŢIEI materiale procedurale
orice
1. Moment Elevii vor fi asezati sub forma de cerc. Pe fiecare bancă vor avea
organizatoric pregatite materialele solicitate anterior.
INTALNIREA DE DIMINEATA
- Se intoneaza cantecul ,,Buna dimineata”:
Bună dimineaţa!
Bună dimineaţa!
Bună dimineaţa!
De mânuţe ne luăm,
Cu toţii ne salutăm.
Ce zi este azi?
Dacă astăzi este marti, ieri a fost .....
Dacă astăzi este marti, mâine va fi .....
În ce anotimp ne aflăm?
3. Anunţarea
temei şi Se prezintă oral, pe înțelesul copiilor, obiectivele urmărite si Expunerea
subiectul activitatii propuse si anume consolidarea cunostintelor
enunţarea despre numerele studiate si mai exact despre numarul si cifra 6. frontal
obiectivelor Conversatia
jetoane,
5. Dirijarea -Pagina a II-a (moment ludic) potrivit cu exercitiul 3 de pe observare
invatarii pagina urmatoare ce se desfasoara astfel: sistemati
Elevii sunt implicați în jocul ,,Ghiceşte şi potriveşte”. planșe explicaţia, că,
La exercitiul 3 sunt desenate mulțimi de elemente de la 0 la 6. didactice
Elevilor le sunt puse la îndemână jetoane cu cifrele de 0-6 . problematiza-
(CLR) Învățătoarea citește ghicitorile despre cifre, în mod aleatoriu,
cartile rea,
iar elevii recunosc cifra după descriere, ridica jetonul potrivit, iar apoi
completeaza cifra potrivita in dreptul multimii corespunzatoare. elevilor
observare
sistemati
-pagina a IV-a- Elevii vor avea de rezolvat exercitiul 6 ,,Scrie că,
vecinii!” recunoscand astfel predecesorul si succesorul unui numar
dat.
Explicatia individual
-pagina a V-a - ex7. ,,Cu sot sau fara sot?” . Elevii vor demonstra
Problematiza aprecieri
utilizand propriile jetoane daca numerele date ( 2, 5, 4) sunt cu sot
sau fara sot (pare sau impare), iar apoi frontal alti elev vor arata rea verbale
folosind jetoanele ,,sot-sotie,, daca si numarul 6 este unul par. individua
(MM)- se va intona cu negativ cantecul ,,Sade rata pe butoi”. le