Proiect Didactic CLASA A VIII-a
Proiect Didactic CLASA A VIII-a
Proiect Didactic CLASA A VIII-a
PROIECT DIDACTIC
DATA: 13.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Bordușani
CLASA: VIII-a
PROFESOR PROPUNĂTOR: Constantin Marius-Nicolae
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științele naturii
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Matematică-Geometrie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Perpendicularitatea în spațiu
TEMA LECȚIEI: Teorema celor trei perpendiculare
TIPUL LECȚIEI: Lecția de comunicare/însușire de noi cunoștințe
TIPUL OREI: Ora de clasă
SCOPUL LECȚIEI: însuşirea de cunoştinţe (şi, pe baza acestora, dezvoltarea unor capacităţi şi
atitudini intelectuale)
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de
perpendicularitatea pe plan
COMPETENȚE GENERALE:
C.G.1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite;
C.G.2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.;
C.G.3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
C.G.4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de
rezolvare pentru o situaţie dată;
C.G.5 Analizarea şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă.
C.G.6 Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.1. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăți ale unor figuri geometrice plane în configurații
date în spațiu sau pe desfășurări ale acestora;
C.S.2. Folosirea intrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea prin desen, în plan, a
corpurilor geometrice;
C.S.3 Utilizarea proprietăților referitoare la drepte și unghiuri în spațiu pentru analizarea pozițiilor
relative ale acestora;
C.S.4 Uilizarea proprietăților referitoare la drepte și unghiuri în spațiu pentru calcularea distanței de
la un punct la o dreaptă;
C.S.6 Interpretarea reprezentărilor geometrice și a unor informații deduse din acestea, în corelație
cu determinarea unor lungimi de segmente și a unor măsuri de unghiuri.
COMPETENȚE DERIVATE:
C1. Să analizeze poziţia dreptelor în spa’iu şi să stabilească corelaţii dintre ele.;
C.2. Să aplice teorema ]n cadrul figurilor geometrice ]n rezolvarea problemelor;
C3. Să reprezinte/analizeze reciproca teoremei celor trei perpendiculare
OBIECTIVE GENERALE:
Învățarea creativă și conștientă a acestor cunoștințe, dezvoltarea flexibilității gândirii.
OBIECTIVE CADRU:
1.Cunoasterea si întelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice
matematicii
2.Dezvoltarea capacitătilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme.
3.Dezvoltarea capacitătii de a comunica,utilizând limbajul matematic.
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii în contexte variate.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Să identifice dreptele perpendiculare în spațiu
2. Să identifice o dreaptă perpendiculară pe un plan conform criteriului de perpendicularitate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să enunţe şi să aplice corect teorema celor trei perpendiculare ;
O2: Să recunoască diferite configurații geometrice în care teorema celor trei perpendiculare poate fi
aplicată;
O3: Să deseneze corect o figură geometrică conform unei ipoteze date;
O 4 : Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor;
OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITĂȚII:
COGNITIVE:
să identifice pe corpurile studiate perechi de drepte perpendiculare
să defineasca notiunea de dreapta perpendiculara pe plan
să identifice o dreaptă perpendiculară pe un plan conform criteriului de perpendicularitate.
să enumere teoremele referitoare la dreapta perpendiculara pe plan
să aplice notiunile teoretice invatate in rezolvari de probleme
AFECTIVE:
dispoziția de receptare, conștientizarea, satisfacția de a știi
PSIHOMOTORII:
să gestioneze rapid și eficient orice rezolavare de probleme care implică perpendicularitatea
pe un plan
ACTIVITĂȚI DE INVĂȚARE:
Stabilirea teoremelor de perpendicularitate în spațiu și aplicarea acestora în rezolvarea de probleme.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:
conversatia euristica,
expunerea și explicația,
problematizarea,
analiza șidemonstrația,
modelarea analogica,
rezolvarea de probleme,
munca independenta
Mijloace de învățământ:
- manual virtual;
- manual;
- tabla interactivă;
- prezentare power point;
Forme de organizare:
- activitate frontal;
- activitate pe grupe;
Forma de evaluare:
- evaluare frontală; evaluare individuală, aprecieri verbale
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie
1. Dorin Linț - Matematică, clasa a VIII-a, Editura Litera, București, 2020
2. Manuale digitale - https://www.manuale.edu.ro/
Etapele lecţiei:
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
4. Reactualizarea cunoștințelor anterior însușite
5. Desfășurarea lecției și dirijarea învățării
6. Asigurarea retenției și a transferului
7. Incheierea lecției
1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru, culegerea, instrumente geometrice, marker
2. Metode de învăţământ: conversaţia, explicația, învăţarea prin descoperire,
exerciţiul,demonstrația, observaţia, problematizarea
3. Forme de evaluare: conversaţia orală, observarea sistematică
4. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
SCENARIUL DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂȚARE: Perpendicularitatea în spațiu / Teorema celor trei perpendiculare
CLASA A VIII-a
III.Consolidarea 7 Trezesc interesul si curiozitatea pentru Elevii îşi fac unele Explicatia Caiete frontal Oral
și sistematizarea tema de astăzi; notiţe; Demonstraţia Manual Evaluare
materiei: Anunţ tema : Teorema celor trei Manual digital individuală
captarea atentiei, perpendiculare. “Necunoscutele și frontală
anunţarea temei După această întroducere, anunţ sistemului sunt x şi y.
şi a obiectivelor; scopurile şi obiectivele lecţiei; Coeficienţii lui x sunt 1
Lectia debuteaza cu : şi 1, ai lui y sunt 1 şi -1,
Def 1:Numim dreapta perpendiculara iar termenii liberi sunt –
pe un plan .o dreapta perpendiculara pe 5 şi 3.”
orice dreapta din acel plan.
Obiectivele se prezintă pe tablă
IV. Predarea 20 Explic elevilor: Elevii îşi notează şi Explicaţia Caiete Frontal/grup Observare
temei noi Enunţul teoremei încearcă să înţeleagă Demonstrația Manual sistematică
Prezentarea Fie: informaţiile primite. Conversaţia Prezentare
continutului si Pun întrebări în cazul euristică power point
un plan
dirijarea neclarităților Problematizarea
invatarii o dreaptă d ⊥ suplimentare
d = {O}
o dreaptă b
dreapta OA ⊥b , A b
un punct M d
Atunci: MA⊥b
Demonstraţie:
Notăm: OA = a, MA = c şi avem:
b ⊂α (ip.) }
d ⊥ α ( ip. )
⇒d⊥b⇒b⊥d (1)
}
( 1) b ⊥ d
(2 )b ⊥ a
Din b⊥(d,a) =
d , a ⊂ ( MOA )
d ⋂ a={O }
O a A
b
Observaţia 1: Punctul M poate fi ales
oriunde pe dreapta d.
Observaţia 2: Lungimea segmentului
[MA] reprezintă distanţa de la M la
dreapta b.
V Consolidarea 10 Le propun elevilor sa rezolve cerintele Fiecare grupa Exerciţiul Fisa de lucru Frontal/grup Observare
cunoştinţelor din fisa de lucru frontal/grup: desemneaza un lider Proiectarea Manual sistematica
care prezinta celorlalti asistata pe
colegi rezolvarea calculator
fisei. Se analizeaza si
comapra rezultatele
fiecarei grupe;
VI Formularea 7 Noteaza elevii luand in consideratie toata Studiu tehnoredactarii Explicatia Fisa de lucru Frontal/grup -
concluziilor, activitatea practica si cunostiintele computerizate si Conversatia
evaluarea şi teoretice din parcursul lectiei date si a organizarea Enunţul
notarea elevilor celor precedente. Se urmareste: informatiilor intr-un rezultatului
Cantitativ : document hipermedia; final
1. Ce teoreme de perpendicularitate
în spațiu am definit?
2. Care sunt etapele rezolvării unei Notarea
probleme de paralelism în spațiu?
Calitativ:
1. Evidenţiez cine s-a remarcat,
indicînd realizările fiecăruia;
2. Apreciez activitatea clasei în
întregime;
3. Verificăm ce obiective am reuşit
să realizăm şi ce nu.
VII Tema pentru acasă
FISA DE DOCUMENTARE
FIȘ A DE LUCRU
Se propun spre rezolvare elevilor următoarele probleme:
Pentru a determina distanța de la un punct la o dreaptă, în spațiu, ne vom folosi de teorema celor
trei perpendiculare.
Avem nevoie de o perpendiculară din punctul M pe un plan ce conține dreapta BC. Din ipoteză
avem deja că AM⊥ ( ABC ) , plan ce conține dreapta BC. Mai avem nevoie de o perpendiculară din
A pe dreapa BC. Vom construi AD⊥ BC , adică una din înălțimile triunghiului ABC. Avem astfel
toate datele necesare pentru a folosi teorema celor trei perpendiculare.
}
MA ⊥ ( ABC ) T 3 ⊥
Cum:
AD ⊥ BC ⏞ MD ⊥ BC ⇒ d ( M , BC ) =MD
⇒
AD , BC ⊂ ( ABC )
AD ⋂ BC={D }
Deoarece:
}
MA ⊥ ( ABC ) ⇒ MA ⊥ AD ⇒ ∆ MAD este dreptunghic î n A
AD ⊂( ABC )
Am putea afla lungimea lui MD în ∆ MAD cu teorema lui Pitagora, dar nu cunoaștem încă
lungimea lui AD. AD fiind înălțime în triunghiul dreptunghic ∆ ABC putem aplica teorema
AB ∙ AC
înâlțimii 2: AD= (1), dar mai întâi aflăm lungimea ipotenuzei .
BC
În ∆ ABC dreptunghic în A aplicăm T.P.
BC 2= AB 2 + AC 2
2 2 2
BC =3 + 4
2
BC =25
⇒BC =√ 25 =5 cm
Acum putem înlocui BC în relația (1) și afla AD:
3∙ 4 12
AD = = cm
5 5
Acum ca îl cunoaștem pe AD putem aplica teorema lui Pitagora în ∆ MAD , dreptunghic în A.
În ∆ MAD , dreptunghic în A aplicăm T.P.:
2 2 2
BC = AB + AC
MD =MA + AD 2
2 2
( )
2
2 2 12
MD =5 +
5
MD=
√769 ⇒d(M,BC) = √ 769 cm.
5 5
2.Pe planul pătratului ABCD, cu lungimea laturii de 2 √ 6 cm, se construiește perpendiculara MA,
MA= 2 √ 2 cm.
a) Aflați distanța de la punctul M la dreapta AD măsura unghiului format de dreptele MD și BC .
b) Arătați că distanța de la punctul M la dreapta BD este mai mică decât5 cm.
Ip. ABCD pătrat
MA⊥(ABC)
AB=2 √ 6 cm
MA= 2 √ 2 cm.
b) Cz.a) d(M,AD)=? A ∆ MAD=? b) d(M, AC)<5 cm
Rezolvare:
a)
MA ⊥ ( ABC )
AD ⊂( ABC ) } ⇒MA⊥AD(1)⇒d(M, AD)=MA=2 √ 2 cm.
BC ║ AD
AD ⋂ MD={D } }⇒m(∢(MD,BC))=m(∢( MD,AD))=m(∢(MDA))
Din (1)⇒
MA 2 √ 2 √ 3
A ∆ MAD dreptunghic ⇒ tg(∢ MDA)= = = ⇒ m(∢(MDA))=300 .
AD 2 √ 6 3
}
MA ⊥ ( ABC )
MA ⋂ ( ABC )={ A } T 3⊥
AO ⊥ BD ⏞
⇒ MO⊥BD⇒d(M, BD)=MO
AO ⋂ BD= {O }
AO , BD ⊂ ( ABC )
l √2
AO= =2√ 3 cm
2
MO ⊥ ( ABC )
AO ⊂ ( ABC) }
⇒MO⊥AO⇒∆ MAO dreptunghic în A
T.P.
În ∆ MAO dreptunghic în A 2+
2
= 2
,
⏞
⇒ AM AO MO
de unde MO =2√ 5=√ 20< √ 25 = 5cm.
3. În figura alăturată este reprezentată o prismă dreaptă ABCA’B’C’ cu baza triunghiul echilateral
ABC, AB=10 cm și AA’=12 cm. Punctul M este situat pe muchia AA’ astfel încât AM= 9 cm și
punctul P este mijlocul muchiei AA’.
a) Arătați că aria laterală a prismei ABCA’B’C’ este egală cu 360 cm 2.
b)Arătați că distanța de la punctul M la dreapta BC este egală cu 2√ 39 cm.
c) Demonstrați că PO este paralelă cu planul (MBC), unde O este centrul cercului circumscris
triunghiului ABC. Evaluare Națională 2019-model propus
Ip. ABCA’B’C’ prismă triunghiulară regulată
AB=10 cm
AA’=12 cm
AM= 9 cm
P mijlocul muchiei [ AA ’ ]
Cz. a) Al =?
b) d(M, BC)=?
b) PO║(AMN)
Rezolvare:
' 2
a) Al =3∙ A BCC B =3 ∙ BC ∙ A A =3 ∙ 10∙ 12=360 cm
' '
}
MA ⊥ ( ABC ) T 3⊥
AN ⊥ BC ⏞ MN⊥BC⇒d(M,BC)=MN
⇒
AN , BC ⊂ ( ABC )
AN ⋂ BC={N }
MA ⊥ ( ABC )
AN ⊂( ABC ) }
⇒MA⊥AN⇒∆ MAN dreptunghic în A
l√3
AN= =5 √ 3 cm
2
T . P.
În ∆ MAN dreptunghic în A + AN 2= MN 2 , de unde
⏞ AM
⇒
2
}
d⊥ β T 3⊥
a⊥b ⏞ PM ⊥ b ⇒d ( P , b ) =PM
⇒
a,b⊂ β
a ⋂ b={ M }
Deoarece,
OM ⊂ β }
PO ⊥ β ⇒ PO ⊥ OM ⇒ ∆ POM dreptunghic î n O
T.P
În
⏞ MP2=OP2 +OM 2
∆ POM , m ( ∢ O )=90 ⇒
0
2 2 2
MP = 5 +12
MP=√ 169=13 m
2.Pe planul pătratului ABCD se ridică perpendiculara DM. Calculați măsura unghiului dreptelor
MC și BC.
Rezolvare:
}
MD ⊥ ( ABC ) T 3⊥
DC ⊥ BC ( ABCD p ă trat ) ⇒⏞ MC⊥BC ⇒m(∢ MCB ¿=900
DC , BC ⊂ ( ABC )
DC ⋂ BC ={C }