Descrierea Unei Ființe Imaginare

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Dan Ionela-Mariana


Data: 12. 05. 2021
Clasa: a V -a
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea: V – Călătoresc prin basme
Tema: Descrierea unei ființe imaginare
Tipul lecției: mixta

COMPETENȚE GENERALE:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse
3.4. Observarea atitudinilor manifestate în procesul redactării unui text, identificând aspectele care necesită îmbunătățire
4.1.Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor
comunicative

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE
O1. Identificarea trăsăturilor fizice și morale ale unei ființe imaginare;
O2. Precizarea etapelor unei descrieri ;
O3. Asocierea personajului imaginar cu personaje din alte opere literare.;

AFECTIVE:
O4- manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O5- participarea cu atenţie şi interes la lecţie.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul creator, organizator grafic, R.A.I, metoda cubului, eseul de 5 minute.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manual,flipchart, fişe de evaluare, bilețele colorate, cub

1
MODALITĂŢI DE EVALUARE : evaluare formativă, observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, evaluare orală.

RESURSE:
BIBLIOGRAFICE:
- Sâmihăian, Florentina, Halaszi, Monica, Davidoiu Anca, Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Art, București, 2017
- Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise., Editura Paralela 45, Pitești, 2006.
TEMPORALE: 50 de minute

2
SCENARIUL DIDACTIC
NR. ETAPELE O UNITĂŢI DE CONŢINUT ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE FORME EVALUARE
CRT. DEMERSULUI B. ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDEE DE ÎNVĂȚĂ- DE
DIDACTIC O PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR MÂNT ORGANIZARE
P.

Se asigură condiţiile necesare Un elev desemnat Verificarea


1 scrie după două conversaţia - caietele frontal modului în
MOMENT desfăşurării optime a activităţii:
propoziţii: care elevii au
ORGANIZATORIC asigurarea liniştii, pregătirea materialului elevilor; alcătuit tema
Imi place să merg
5 min. - material pentru acasă
didactic. Se notează absenţii. Verific la mare.
didactic și corectarea
tema scrisă pentru acasă. Profesoara l-a eventualelor
Moment ortografic certat fiindcă a greșeli.
greşit
I. Observare
conversaţia Bilețele individual directă
2. EVOCAREA Voi cere elevilor să facă individual o Notează pe post-it
CAPTAREA scurtă descriere a unei persoane dragi, în bilețele
2-3 propoziții.
ATENŢIEI
5 min.
Folosind organizator grafic, completăm organizator
ACTUALIZAREA O anexa 1. grafic - planşe frontal Evaluare orală
3. CUNOŞTINŢELOR 1 flipchart a
conversaţia
răspunsurilor
5 min.

ANUNŢAREA Se anunță titlul lecției, se scrie pe tablă Scriu titlul. tabla


4. SUBIECTULUI și se enumeră obiectivele operaționale. conversaţia caietele frontal Observare
LECȚIEI ȘI A elevilor directă
OBIECTIVELOR
3 min.
Voi explica elevilor metoda cubului.
Elevii sunt împărțiți în trei grupe. Rostogolesc -pe grupe
II. Rostogolesc cubul şi rezolvă sarcinile de cubul,apoi rezolva
conversaţia cubul
-analiza
3
REALIZARE pe feţele cubului. sarcinile de lucru. cubul răspunsurilor
O Anexa 2 Se prezintă şi se manualul elevilor
A SENSULUI corectează
5. 2 1.Descrie: culorile, formele, marimile,
etc. răspunsurile.
DIRIJAREA
ÎNVĂŢĂRII 2        Compară: ce este asemănător? Ce
este diferit?
10 min.
O 3        Analizează: spune din ce este făcut,
3 din ce se compune.
4        Asociază: la ce te îndeamnă să te
gândeşti?

5        Aplică: ce poţi face cu aceasta? La


ce poate fi folosită?

6        Argumentează: pro sau contra şi


enumeră o serie de motive care vin în
sprijinul afirmaţiei tale.
Explic metoda RAI (Răspunde –Aruncă- Intră în acest
6. OBŢINEREA Interogheză) joc,fiind antrenaţi exerciţiul minge -analiza
Profesorul, împreună cu elevii săi, individual capacităţii de
PERFORMANŢEI O investighează rezultatele obţinute în şi elevii timizi. creator
5 min. 2 urma predării-învăţării, printr-un joc de a opera cu
aruncare a unui obiect mic şi uşor termeni
(minge) de la un elev la altul. Cel care specifici
aruncă mingea trebuie să pună o
întrebare din lecţia predată celui care o
prinde. Cel care prinde mingea răspunde
la întrebare şi apoi aruncă mai departe
altui coleg, punând o nouă întrebare.
Evident interogatorul trebuie să cunoască
şi răspunsul întrebării adresate. Elevul
care nu cunoaşte răspunsul iese din joc,

4
iar răspunsul va veni din partea celui care
O a pus întrebarea. Acesta are ocazia de a
mai arunca încă o dată mingea, şi, deci,
4 de a mai pune o întrebare. În cazul în
care, cel care interoghează este
descoperit că nu cunoaşte răspunsul la
propria întrebare, este scos din joc, în
favoarea celui căruia i-a adresat
întrebarea.
III. Le voi cere elevilor să descrie o altă Eseul de 5' Fișe de analiza răsp.
7. O ființă imaginară / din basme în 5-7 Rezolvă cerinţa. Exercițiul lucru Pe grupe elevilor şi
REFLECȚIA rânduri (Anexa 3 ). observarea
3 Feed-back-ul se realizează pe parcursul creator comporta-
FEEDBACKUL
întregii lecții. mentelor
5 min. acestora
Voi cere elevilor să rezolve fişa de
8. - rezolvarea
EVALUAREA O evaluare. exerciţiul - fişa de individual
fişei
PERFORMANŢEI 3 Anexa 4 evaluare
10 min. finală
IV. -tema observarea
9. O Profesorul face aprecieri despre gradul Notează tema. conversaţia pentru frontal comporta-
EXTENSIA de participare a elevilor la activitate, mentelor
5 evidenţiind elevii care s-au remarcat prin acasă acestora .
RETENŢIA ŞI
corectitudinea, originalitatea şi
TRANSFERUL promptitudinea răspunsurilor.
2 min. Temă : ex. 17 ,pag 171 -manual

Anexa 1- Organizator grafic


5
Descrierea unui obiect ............................................................................................
- etape
...............................................................................................

..........................................................................

-introducere – precizată tema descrierii


-cuprins – sunt descrise în detaliu aspectele obiectului ales
-încheiere – formularea unei concluzii

Anexa 2-Cubul

6
1.Descrie: culorile, formele, marimile, etc.

Descrie într-un enunț personajul Faunul.

2.        Compară: ce este asemănător? Ce este diferit?

Compară personajul Faunul cu alt personaj cunoscut.

3.        Analizează: spune din ce este făcut, din ce se compune.

Analizează timpul și modul verbelor folosite în text.

4 .       Asociază: la ce te îndeamnă să te gândeşti?

Asociază prin săgeți cuvintele din coloana A cu cele din coloana B:

A B

fularul puțin mai înaltă decât Lucy

părul zâmbăreț

barba roșu de lână

fața roșie

pielea ciudată,dar plăcută

picioarele ascuțită

statura cârlionțat

de țap

7
5.        Aplică: ce poţi face cu aceasta? La ce poate fi folosită?

Pe baza textului enumeră cât mai multe trăsături ale Faunului.

6  .      Argumentează: pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale.

Argumentează încadrarea personajului în categoria ființelor reale sau imaginare.

Anexa 3 – Eseul de 5'

................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................

Anexa 4 – Metoda cadranelor

8
Precizați trăsăturile morale ale Faunului Selectați din textul-suport patru adjective care evidențiază
trăsăturile fizice ale Faunului

Dați două exemple de alte personaje imaginare Imaginați-vă o continuare a textului din manual.

9
10

S-ar putea să vă placă și