15 Proiect de Lectie Mem
15 Proiect de Lectie Mem
15 Proiect de Lectie Mem
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulţime dată
DOMENII INTEGRATE:
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv,asociind mișcarea sugerată de text
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să recunoască, să denumească și să scrie numerele de 0 la 20;
O2. Să identifice vecinii/numerele care lipsesc dintr-un șir de numere;
O3. Să ordoneze crescător/descrescător numerele de la 0 la 20;
O4. Să compună și să descompună numere de la 0 la 20;
O5. Să rezolve adunări și scăderi cu 1-5 unități în concentrul 0-20;
O6. Să colaboreze cu colegii de grup în cadrul activităţilor de grup ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea,
munca independentă, jocul didactic, Cubul
MIJLOACE DIDACTICE: videoproiector, laptop, fișe de lucru, jetoane cu cifrele 0-20, semne
de carte cu axa numerelor 0-20
Resurse online create de mine-PPT
1. Numerele naturale 0 – 20.Adunarea și scăderea în concentrul 0-20. Recapitulare= material
publicat de mine pe didactic.ro
2.Wordwall-https://wordwall.net/resource/30781143- material creat de mine
3.ChatterPIX-material creat de mine
Resursă Google https://www.youtube.com/watch?v=G02x2O-Gz4U - cântec
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;
MOD DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
ETAPELE LECȚIEI
1. Moment organizatoric
2. Reactualizarea cunoștințelor
a)exerciții cu numerele de la 0 la 20- Joc: „Ştii cine eşti?”
Elevii sunt așezați sub forma unui semicerc. Fiecare primeşte câte un jeton cu cifrele de la 1 la 20 și
execută comenzile primite.
Aranjaţi-vă în ordine crescătoare / descrescătoare!;
Vecinii numărului 8, mâna sus!;
Numerele pare, un pas în faţă!;
Numerele impare, un pas spre dreapta!
Numerele mai mari decât 14, vă ghemuiţi!
Numerele mai mici decât 12, bateţi din palme!
Numerele cuprinse între 10 și 17, săriți ca mingea!
b) exerciții de calcul mintal
3+2=; 7+1=; 9-5=; 12- 2= ; 10+7=; 11+3=;etc
4.Anunțarea temei
Anunț tema lecției și obiectivele pe înțelesul elevilor.
5.Dirijarea învățării
-se extrag pe rând ouăle cu exerciții
din coșul trimis de Primăvară
-înv. urmăreşte, îndrumă, face
aprecieri cu privire la activitatea
elevilor permanent
3. - activitate în perechi pe
fișă
4. -activitate frontală(oral)
-videoproiector
7. -activitate pe grupe-CUBUL
Cer elevilor grupați în echipe a câte 3 să arunce cubul! Numărul care este pe faţa cubului aruncat
indică sarcina echipei.Dacă timpul nu-mi permite dau sarcinile direct.
1.Descrie!
Maria a primit în dar de Paște un colier cu perle sub forma unor ouă, dar din greseala acesta s-a
agătat si s-a rupt.
•Găsește ordinea crecătoare a acestora pentru a le putea înșira.
• Colorați cu roșu ouăle cu numere mai mari decât 11 și mai mici decât 17!
• Încercuiți cu verde oul care are numărul ce se formează din 10 și 9!
2.Compară!
•Colorați casetele care au un număr mai mare de ouă!
13 15 6 5 19 20
17 12 8 4 14 13
•Ajută iepurașul să ajungă la ouă și să le decoreze!
3.Asociază!
•Găsiți locul potrivit al fiecărui miel !
+8 = 19 7 8 15 - =12
3
10 + = 18 12 17 - = 10
11
-2 = 10 5 +3 = 8
4.Aplică!
Calculați și colorați după cod!
5.Analizează!
Bunica i-a dat Mirunei la Paște 12 ouă roșii,
2 ouă galbene și 4 ouă verzi. Câte ouă a primit
Miruna?
•Operația potrivită este:
a)12 + 2 =
b)12 + 4 =
c)12 – 2 – 4 =
d)12 + 2 + 4 =
•Rezultatul este:
-la expirarea timpului afişează fişele de lucru, îşi aleg un reprezentant şi prezintă rezolvarea
6.Asigurarea feed-back-ului-
a)Joc wordwall