Proiect Didactic8

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 05.04.2023
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor. Mateș Ionela Cristina
Clasa a VIII-a
Unitatea de învățare: Ce este adevărul?
Subiectul: Comportamente nonverbale și paraverbale cu efect persuasiv
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
Competențe specifice:
1.3.realizarea unei prezentări multimodale în fața unui public, corelând elementele verbale,
paraverbale și nonverbale în cadrul unor strategii de argumentare
1.4. participarea activă la dezbateri simple, formulând puncte de vedere și/sau continuând
ideile celorlalți, exprimând un punct de vedere față de opiniile expuse de interlocutor (i)
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale
Obiective operaționale:
O1: să sintetizeze importanța comunicării nonverbale și paraverbale în transmiterea mesajului
cu efect persuasiv.
O2: să exersarea expresiile faciale și a gesturilor pentru a sublinia argumentele și a transmite
încrederea și credibilitatea.
O3: să exersarea pronunțarea și intonația pentru a transmite emoție și pentru a susține mesajul
persuasiv.
O4: să exersarea posturii adecvate pentru a transmite putere și autoritate în comunicare
Strategia didactică:
Metode și procedee: lectura de explorare și descoperire a textului suport și a altor texte la
prima vedere, conversația euristică, brainstorming, ascultarea activă, organizator grafic
(tabelul explicativ)
Forme de organizare: activitate frontală, individuală
Evaluarea activității: observația sistematică, tema pentru acasă, autoevaluarea
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, exerciții din manual, foaie de flipchart, sticky notes,
videoproiector, laptop, tablă
Bibliografie:
Sâmihăian Florentina, Dobra, Sofia, „Limba și literatura română. Clasa a VIII-a”, Art Klett,
București, 2020
Sâmihăian Florentina, Dobra, Sofia, „Limba și literatura română. Ghidul profesorului. Clasa a
VIII-a”, Art Klett, București, 2020
https://catalog.manualedigitaleart.ro/art-r8/v1/index.html#book/u04-140-141
https://www.calameo.com/read/0063564208a4e80ea14de
https://www.calameo.com/read/006356420a8116e105b74

1
Scenariul didactic
EVOCAREA
Profesorul le împarte elevilor tabelul explicativ despre comunicarea verbală,
nonverbală și paraverbală și tabelul organizator despre discursul persuasiv. Profesorul va
proiecta discursul Gretei Thunberg: https://youtu.be/rFQhU1u1Cpw, apoi un elev va reciti
discursul, după modelul dat de profesor.

„Mesajul meu este că suntem cu ochii pe voi! Totul e greșit. Eu nu ar trebui să fiu aici. Ar
trebui să fiu la școală, peste ocean. Dar voi veniți la noi, tinerii, pentru speranță. Cum
îndrăzniți?! Mi-ați furat visele și copilăria cu vorbele voastre goale și eu sunt o norocoasă.
Sunt oameni care suferă, oameni care mor, întregi ecosisteme distruse. Suntem la începutul
unei extincții în masă și voi nu știți decât să vorbiți despre bani și basme despre creștere
economică. Cum îndrăzniți!?
Pentru mai mult de 30 de ani, știința a dat dovezi clare. Cum îndrăzniți să vă faceți că
nu vedeți și să veniți aici și să spuneți că ați luat măsuri suficiente când politicile și soluțiile
necesare nu se văd nicăieri la orizont?!
Spuneți că ne auziți și că înțelegeți urgența, dar, indiferent cât de tristă și furioasă sunt, nu
vreau să cred asta, pentru că, dacă într-adevăr ați înțeles gravitatea situației și tot eșuați în a
acționa, atunci sunteți malefici și asta refuz să cred! […] Așadar, un risc de 50% este
inacceptabil pentru noi, cei care va trebui să trăim cu consecințele. Cum îndrăzniți să vă
prefaceți că acest lucru poate fi reparat cu atitudinile de până acum și niște soluții tehnice?!
[…] Având în vedere nivelurile de emisii de astăzi, bugetul rămas pentru CO2 va
dispărea în mai puțin de opt ani și jumătate. Nu vor fi soluții sau planuri prezentate în
concordanță cu cifrele de azi, pentru că ele sunt mult prea inconfortabile și voi nu aveți încă
maturitatea să le recunoașteți.
Ne dezamăgiți. Dar tinerii încep să înțeleagă trădarea voastră. Ochii viitoarelor generații
sunt ațintiți asupra voastră și dacă alegeți să ne dezamăgiți în continuare vă spun că nu vă
vom ierta niciodată. Nu vă vom lăsa să scăpați cu asta. Aici, acum, tragem linia. Lumea se
trezește și schimbarea vine, fie că vă place sau nu!“

ex. 1. pag. 141 Un elev va alege trei imagini/ gesturi (a. - -j) din manual, pe care le va
folosi pentru discursul Gretei Thunberg.

Se explică cuvintele:
„summit” = întâlnire politică la cel mai înalt nivel, a unor șefi de stat
„extincție” = stingere, dispariție totală

2
.

REALIZAREA SENSULUI
Profesorul va nota schemele lecției la tablă, iar elevii vor nota în caietele lor.

mișcările
expresiile
postura capului
faciale

Comportamentele
nonverbale
gesturile
mișcările
ochilor

contactul
vizual

3
ritmul vocii

volumul vocii/ pauzele în


intensitatea vorbire

Comportamentele
paraverbale
timbr
ul

accentuarea
intonația
variația
înălțimii vocii

REALIZAREA SENSULUI

ex. 2, p. 142

Elevii notează câte o idee privind volumul vocii, ritmul vorbirii și pauzele din vorbire,
intonația, dicția și particularitățile de pronunție și de accent pe care le-au observat în
discursurile expuse.

ex. 3 p. 142

a. adresarea directă către șefii de stat: „că suntem cu ochii pe voi”, ”voi veniți la noi”;

c. exemple care fac apel la emoții: „Cum îndrăzniți?”, ”Mi-ați furat visele și copilăria cu
vorbele voastre goale”, ”Ne dezamăgiți”;

d. referințe la studii de specialitate: „Sunt mai mult de 30 de ani de când știința oferă…”
(răspunsuri greșite: b, e, f);

4
REFLECȚIA

Prezentarea următoarelor expuneri:


Aplicație, pag. 142
a.

Bună ziua tuturor,

Astăzi aș dori să discut despre un subiect fascinant, și anume, importanța poveștilor

pentru oameni. De-a lungul istoriei noastre, oamenii au fost atrași de povești, le-au creat și le-

au spus unul altuia pentru a înțelege lumea și pentru a comunica idei și valori importante.

De fapt, putem spune că oamenii au avut, au și vor avea întotdeauna nevoie de

povești. De ce? Pentru că ne ajută să ne conectăm cu ceilalți, să ne înțelegem mai bine

emoțiile și să învățăm lecții despre viața importantă.

Încă de la începuturile umanității, oamenii au folosit poveștile pentru a comunica și

transmite informații. Chiar și în zilele noastre, poveștile ne ajută să înțelegem lumea din jurul

nostru și să găsim înțelesuri profunde în evenimentele și experiențele noastre.

De exemplu, poveștile ne ajută să înțelegem diferențele culturale și să nu conectăm cu

oameni din alte culturi. Ele ne permit să explorăm teme universale, precum dragostea, frica și

pierderea, și să ne dezvoltăm empatia și cunoașterea față de cei din jurul nostru.

De asemenea, ne pot ajuta să ne înțelegem și să ne acceptăm emoțiile. O poveste bine

scrisă sau spusă poate ajuta oamenii să-și exploreze și să-și exprime sentimentele și să învețe

cum să le gestioneze într-un mod sănătos.

Nu în ultimul rând, poveștile ne ajută să învățăm lecții importante despre viață. Ele

pot fi o modalitate de a învăța despre valorile și principiile morale și ne pot inspira să fim mai

buni și să ne crească stilul de viață, atât nouă, dar și celor din jurul nostru.

5
În concluzie, poveștile sunt o parte esențială a experienței umane și ne ajută să ne

conectăm cu lumea din jurul nostru și cu noi înșine. Indiferent de cultură sau istorie, oamenii

au avut, au și vor avea nevoie de povești. Așadar, haideți să continuăm să spunem și să

ascultăm povești, să explorăm lumea și să învățăm unii de la ceilalți. Mulțumesc pentru

atenția acordată!

b.

Bună ziua tuturor,

Astăzi aș dori să discute despre un subiect extrem de important și anume fapt că

oamenii sacrifică viitorul planetei, pentru a obține foloase în prezent. Din păcate, acesta este

un comportament pe care îl putem vedea din ce mai mult în societatea noastră modernă și

care are consecințe negative asupra mediului înconjurător și asupra sănătății noastre.

Dorința noastră de a obține beneficii imediat ne face să ignorăm impactul pe termen

lung asupra planetei și a vieților noastre. De exemplu, poluarea mediului prin emisiile de gaze

cu efect de seră, defrișarea excesivă a pădurilor, poluarea apei și a solului, sunt toate

exemplele modului în care ne-am sacrificat viitorul planetei, în favoarea beneficiilor imediat.

Ne-am îndepărtat de natură și de modul sănătos de viață, în favoarea consumului de

produse care dăunează mediului și sănătății noastre. Obiectivul nostru a devenit satisfacerea

nevoilor noastre imediate, indiferent de consecințele pe termen lung.

În mod evident, acest comportament nu este sustenabil și poate duce la consecințe

catastrofale asupra planetei noastre. Schimbările climatice, distrugerea habitatelor naturale și

pierderea diversității biologice sunt toate exemplele consecințelor negative ale

comportamentului nostru egoist și iresponsabil.

Este important să ne amintim că avem o responsabilitate față de planeta noastră și față

de generațiile viitoare. Trebuie să începem să acționăm acum, pentru a reduce impactul

asupra mediului și pentru a asigura un viitor sustenabil pentru planeta noastră.

6
Trebuie să găsim soluții și să implementăm schimbări care să nu permită să trăim în

armonie cu mediul înconjurător și să nu asigurăm un viitor sănătos pentru noi și pentru

generațiile viitoare. Aceasta poate include obținerea energiei din surse regenerabile,

protejarea habitatelor naturale și reducerea consumului excesiv de resurse.

În concluzie, trebuie să încetăm să nu sacrificați viitorul planetei pentru a obține

beneficii imediat și să acționăm acum pentru a proteja și conserva mediul înconjurător.

Suntem responsabili pentru a ne asigura un viitor sănătos pentru toți și este important să

acționăm acum pentru a face această posibilitate. Mulțumesc pentru atenția acordată!

c.

Bună ziua tuturor,

Astăzi aș dori să discute despre puterea minții libere în procesul de convingere. Într-o

lume în care informațiile sunt pretutindeni și în care păreri și opinii diferite sunt foarte

comune, este important să nu gândesc la modul în care putem influența și convinge pe cineva.

Una dintre cele mai importante idei în acest sens este că putem convinge pe cineva,

doar dacă acea persoană are o minte liberă. Ce înseamnă asta? În primul rând, înseamnă că

persoana în cauză trebuie să fie dispusă să audă și să ia în considerare argumentele noastre.

Dacă cineva are o minte preconcepută sau este foarte încăpățânat, este puțin probabil

să fie deschis la ideile noi sau să fie dispus să ia în considerare punctele noastre de vedere. În

astfel de cazuri, este important să fim răbdători și să încercăm să găsim modalități de a ajunge

la aceeași persoană, poate prin prezentarea unor exemple sau altor argumente care pot ajuta la

deschiderea minții lor.

Pe de altă parte, dacă cineva are o minte liberă, acesta este mai dispus să asculte și să

ia în considerare argumentele noastre. În acest caz, putem încerca să prezentăm informațiile

noastre într-un mod coerent și bine argumentat, astfel încât să putem să-i ajutăm să ajungă la

propriile lor concluzii.

7
În general, este important să înțelegem că nu putem să-i convingem pe toți oamenii și

că nu trebuie să ne așteptăm să fim de acord cu toți cei cu care interacționăm. Cu toate

acestea, dacă suntem capabili să avem o conversație productivă cu cineva care are o minte

liberă, atunci putem să avem un impact real și să-i ajutăm să înțeleagă punctele noastre de

vedere.

În concluzie, puterea minții libere este esențială în procesul de convingere și influență.

Dacă suntem capabili să găsim oameni cu minte deschisă, putem să ajutăm să înțeleagă

punctele noastre de vedere și să ajungă la propriile lor concluzii. Mulțumesc pentru atenția

acordată!

EXTENSIE
Ascultarea și vizionarea discursului Oanei Pelea: „Suntem răspunzători de fiecare
secundă a vieții noastre” | Oana Pellea | TEDxSinaia https://youtu.be/atyet0gEBF0

Alte tipuri de comportamente:

8
Utilizarea grilei pentru autoevaluarea comportamentului nonverbal și paraverbal din
manual p. 142, acordându-se buline galbene (satisfăcător), albastre (bine) sau roșii (excelent)

S-ar putea să vă placă și