PROIECT DE LECȚIE MM - Cantarea in Cor

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 10.04.2023
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.307
CLASA: a II-a A
PROF.ÎNV.PRIMAR : Popescu Mariana
ARII CURRICULARE: Arte și Educație fizică, sport și sănătate
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
UNITATEA TEMATICĂ: Bun venit, primăvară!
SUBIECTUL: Iarnă, să te duci cu bine! – cântarea în cor
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
TIPUL LECŢIEI: predare- învățare
DURATA: 45 minute
RESURSE UMANE: 23 elevi
COMPETENŢE SPECIFICE:
MM
1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante
2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi
diferite
3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 : să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);


O2: să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat
O3: să execute corect şi expresiv linia ritmico-melodică a noului cântec

OBIECTIV MOTRIC
O4 : să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo-
diafragmate şi a emisiei corespunzătoare a sunetelor;
O5 : să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.

OBIECTIV AFECTIV
OA : dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor;

STRATEGIE DIDACTICĂ:
 Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia
 Mijloace de învăţământ : carton colorat, stimulente, video-proiector, material ppt, plansă,
cosuletul iepurasului, scrisoare
 Forme de organizare : individual, frontal, pe echipe

BIBLIOGRAFIE

 Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
OB/ Metode şi Mijloace de Forme de
Momentele lecţiei Conţinutul lecţiei procedee Evaluare
TIMP învăţământ organizare

Asigurarea unui climat educaţional favorabil pentru


desfăşurarea lecţiei.

Se desfăşoară următoarele activităţi muzicale :

a) Exerciţii de respiraţie sub formă de joc :


Conversaţia
 Umflăm balonul

 Mirosim florile

 Suflăm păpădiile Explicaţia


Frontal Observarea
b) Exerciţii de încălzire a vocii sub formă de joc : sistematică
O4
1.Moment  Se imită sunete din natură ( zumzăitul albinei, Demonstraţia
O1 sâsâitul şarpelui, sunetul clopoţelului )
oraganizatoric
c) Exerciţii muzicale care dezvoltă deprinderile motrice :
5’

2. Captarea OA
atenţiei Se descopera in cosuletul iepurasului, prietenul Zânei
5’ Conversaţia Frontal
Primăvara ce aduce o cutie cu surprize : o scrisoare, un
material ce cuprinde legenda anotimpului primăvara, un joc Explicaţia Scrisoare
de muzică şi mişcare şi versurile unui cântec nou..
Se citeşte scrisoarea Zânei Primăvara.
(Anexa1) Video-
Zâna propune elevilor un joculeţ de mişcare.(Anexa 2) proiector

Se prezintă un material Power Point cu titlul “Legenda


Primăverii” .

Se prezintă o planşă unde este ilustrat anotimpul


primăvara şi se poartă o conversaţie pe baza acesteia,
3.Anunţarea OA intuindu-se elementele specifice. ( Anexa 4)
temei şi a Elevii vor fi informaţi despre tema şi obiectivele Conversaţia Planşă Frontal Observarea
obiectivelor 1’ propuse şi anume că vor învăţa un cântec care să o ajute pe sistematică
Zâna Primăvară să ajungă pe meleagurile noastre :“Iarnă, să
te duci cu bine!”

Se audiază noul cântec şi se poartă o discuţie pe baza


OA versurilor.(Anexa 3). Fiecare elev va primi un bilet, cu
Conversaţia
versurile cantecului.
O1
Demonstraţia Frontal Observarea
O2 Se precizează modalităţile de lucru pentru însuşirea sistematică
corectă a cântecului. Observaţia Individual
4. Dirijarea
O3
învăţării Se intonează cântecul model, se dă tonul şi semnalul de Explicaţia
O4 început urmărindu-se respectarea regulilor de insuşire
O2 corectă a cântecului

22’

5.Obţinerea O2 Se desfăşoară un concurs de interpretare între elevi :


performanţei individual, apoi pe echipe.
O3 Explicaţia Frontal Observarea
Echipa 1 – Iepurașii sistematică
O4 Conversaţia Individual
O5 Echipa 2 – Puișorii
10’ Echipa 3 – Zambiluțele
Echipa 4 – Ghioceii

Echipa 5 – Fluturașii

Echipa care canta corect, va fi castigatoare.

6.Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu caracter Explicaţia Frontal Aprecieri


activităţii OA motivant privind participarea elevilor la desfășurarea lecției. verbale
Stimulente
Conversaţia Individual
Se acordă stimulente tuturor elevilor.
1’

ANEXA 1

“ Dragii mei copilași,


Am văzut și în trecut că voi sunteți
copii isteți, harnici și ascultători și de
aceea m-am hotărât să apelez la voi, din
nou, pentru a mă instala deplin la voi în
Anexa 2

Bat din palme : clap, clap, clap


Din picioare : trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi cu toţi ne veselim

Bat la stânga : uite-aşa


Şi la dreapta tot aşa
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi cu toţi ne veselim

Anexa 3

Iarnă, să te duci cu bine !

Iarna se te duci cu bine , X X


Primavara vine , vine ! X X
Vestitorii au sosit
In zăvoiu-ntinerit! x 2

Mult dorita primăvară, X X


Ne jucam din nou pe-afară, XX
Sub caisul inflorit
Bine ,bine ai venit!  x 2

S-ar putea să vă placă și