Part 2
Important Financial Concepts
Chapters in this Part
Chapter 4
Time Value of Money
Chapter 5
Risk and Return
Chapter 6
Interest Rates and Bond Valuation
Chapter 7
Stock Valuation
Integrative Case 2: Encore International
Chapter 4
Time Value of Money
̈ Instructor’s Resources
Overview
This chapter introduces an important financial concept: the time value of money. The PV and FV of a sum,
as well as the present and future values of an annuity, are explained. Special applications of the concepts
include intra-year compounding, mixed cash flow streams, mixed cash flows with an embedded annuity,
perpetuities, deposits to accumulate a future sum, and loan amortization. Numerous business and personal
financial applications are used as examples. The chapter drives home the need to understand time value of
money at the professional level because funding for new assets and programs must be justified using these
techniques. Decisions in a student’s personal life should also be acceptable on the basis of applying timevalue-of-money techniques to anticipated cash flows.
Study Guide
The following Study Guide examples are suggested for classroom presentation:
Example
Topic
5
6
10
More on annuities
Loan amortization
Effective rate
̈
Suggested Answer to Chapter Opening Critical
Thinking Question
From your knowledge of the cost of name-brand and generic drugs, how do you believe the market
share of generics compares with the market share of name-brand prescription drugs in dollar
terms?
Although generics accounted for 53% of prescriptions written in late 2006, they accounted for only 10%
of the total market in dollar terms. This clearly demonstrates the price differential between generic and
name-brand drugs.
Chapter 4
̈
Time Value of Money
73
Answers to Review Questions
1. Future value (FV), the value of a present amount at a future date, is calculated by applying compound
interest over a specific time period. Present value (PV), represents the dollar value today of a future
amount, or the amount you would invest today at a given interest rate for a specified time period to
equal the future amount. Financial managers prefer present value to future value because they
typically make decisions at time zero, before the start of a project.
2. A single amount cash flow refers to an individual, stand alone, value occurring at one point in time.
An annuity consists of an unbroken series of cash flows of equal dollar amount occurring over more
than one period. A mixed stream is a pattern of cash flows over more than one time period and the
amount of cash associated with each period will vary.
3. Compounding of interest occurs when an amount is deposited into a savings account and the interest
paid after the specified time period remains in the account, thereby becoming part of the principal for
the following period. The general equation for future value in year n (FVn) can be expressed using the
specified notation as follows:
FVn = PV × (1 + i)n
4. A decrease in the interest rate lowers the future amount of a deposit for a given holding period, since
the deposit earns less at the lower rate. An increase in the holding period for a given interest rate
would increase the future value. The increased holding period increases the FV since the deposit
earns interest over a longer period of time.
5. The present value of a future amount indicates how much money today would be equivalent to the
future amount if one could invest that amount at a specified rate of interest. Using the given notation,
the present value of a future amount (FVn) can be defined as follows:
⎛ 1 ⎞
PV = FV ⎜
n ⎟
⎝ (1 + i ) ⎠
6. An increasing required rate of return would reduce the present value of a future amount, since future
dollars would be worth less today. Looking at the formula for present value in Question 5, it should
be clear that by increasing the i value, which is the required return, the present value interest factor
would decrease, thereby reducing the present value of the future sum.
7. Present value calculations are the exact inverse of compound interest calculations. Using compound
interest, one attempts to find the future value of a present amount; using present value, one attempts
to find the present value of an amount to be received in the future.
8. An ordinary annuity is one for which payments occur at the end of each period. An annuity due is
one for which payments occur at the beginning of each period.
The ordinary annuity is the more common. For otherwise identical annuities and interest rates, the
annuity due results in a higher FV because cash flows occur earlier and have more time to compound.
74
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
9. The PV of an ordinary annuity, PVAn, can be determined using the formula:
PVAn = PMT × (PVIFAi%,n)
where:
PMT
= the end of period cash inflows
PVIFAi%,n = the PV interest factor of an annuity for interest rate i and n periods.
The PVIFA is related to the PVIF in that the annuity factor is the sum of the PVIFs over the number
of periods for the annuity. For example, the PVIFA for 5% and 3 periods is 2.723, and the sum of the
5% PVIF for periods one through three is 2.723 (0.952 + 0.907 + 0.864).
10. The FVIFA factors for an ordinary annuity can be converted for use in calculating an annuity due by
multiplying the FVIFAi%,n by 1 + i.
11. The PVIFA factors for an ordinary annuity can be converted for use in calculating an annuity due by
multiplying the PVIFAi%,n by 1 + i.
12. A perpetuity is an infinite-lived annuity. The factor for finding the present value of a perpetuity can
be found by dividing the discount rate into 1.0. The resulting quotient represents the factor for finding
the present value of an infinite-lived stream of equal annual cash flows.
13. The future value of a mixed stream of cash flows is calculated by multiplying each year’s cash flow
by the appropriate future value interest factor. To find the present value of a mixed stream of cash
flows multiply each year’s cash flow by the appropriate present value interest factor. There will be
at least as many calculations as the number of cash flows.
14. As interest is compounded more frequently than once a year, both (a) the future value for a given
holding period and (b) the effective annual rate of interest will increase. This is due to the fact that
the more frequently interest is compounded, the greater the quantity of money accumulated and
reinvested as the principal value. In situations of intra-year compounding, the actual rate of interest is
greater than the stated rate of interest.
15. Continuous compounding assumes interest will be compounded an infinite number of times per year,
at intervals of microseconds. Continuous compounding of a given deposit at a given rate of interest
results in the largest value when compared to any other compounding period.
16. The nominal annual rate is the contractual rate that is quoted to the borrower by the lender. The
effective annual rate, sometimes called the true rate, is the actual rate that is paid by the borrower to
the lender. The difference between the two rates is due to the compounding of interest at a frequency
greater than once per year.
APR is the annual percentage rate and is required by “truth in lending laws” to be disclosed to
consumers. This rate is calculated by multiplying the periodic rate by the number of periods in
one year. The periodic rate is the nominal rate over the shortest time period in which interest is
compounded. The APY, or annual percentage yield, is the effective rate of interest that must be
disclosed to consumers by banks on their savings products as a result of the “truth in savings laws.”
These laws result in both favorable and unfavorable information to consumers. The good news is that
rate quotes on both loans and savings are standardized among financial institutions. The negative is
that the APR, or lending rate, is a nominal rate, while the APY, or saving rate, is an effective rate.
These rates are the same when compounding occurs only once per year.
Chapter 4
Time Value of Money
75
17. The size of the equal annual end-of-year deposits needed to accumulate a given amount over a certain
time period at a specified rate can be found by dividing the interest factor for the future value of an
annuity for the given interest rate and the number of years (FVIFAi%,n) into the desired future amount.
The resulting quotient would be the amount of the equal annual end-of-year deposits required. The
future value interest factor for an annuity is used in this calculation:
PMT =
FVn
FVIFA i %,n
18. Amortizing a loan into equal annual payments involves finding the future payments whose PV at the
loan interest rate just equals the amount of the initial principal borrowed. The formula is:
PMT =
19. a.
PVn
PVIFA i %,n
Either the present value interest factor or the future value interest factor can be used to find the
growth rate associated with a stream of cash flows.
The growth rate associated with a stream of cash flows may be found by using the following
equation, where the growth rate, g, is substituted for k.
PV =
FVn
(1 + g )
To find the rate at which growth has occurred, the amount received in the earliest year is divided
by the amount received in the latest year. This quotient is the PVIFi%;n. The growth rate associated
with this factor may be found in the PVIF table.
b. To find the interest rate associated with an equal payment loan, the present value interest factors
for a one-dollar annuity table would be used.
To determine the interest rate associated with an equal payment loan, the following equation may
be used:
PVn = PMT × (PVIFAi%,n)
Solving the equation for PVIFAi%,n we get:
PVIFAi %,n =
PVn
PMT
Then substitute the values for PVn and PMT into the formula, using the PVIFA table to find
the interest rate most closely associated with the resulting PVIFA, which is the interest rate
on the loan.
76
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
20. To find the number of periods it would take to compound a known present amount into a known
future amount you can solve either the present value or future value equation for the interest factor as
shown below using the present value:
PV = FV × (PVIFi%,n)
Solving the equation for PVIFi%,n we get:
PVIFi %, n =
PV
FV
Then substitute the values for PV and FV into the formula, using the PVIF table for the known
interest rate find the number of periods most closely associated with the resulting PVIF.
The same approach would be used for finding the number of periods for an annuity except that the
annuity factor and the PVIFA (or FVIFA) table would be used. This process is shown below.
PVn = PMT × (PVIFAi%,n)
Solving the equation for PVIFAi%,n we get:
PVIFAi %,n =
̈
PVn
PMT
Suggested Answer to Critical Thinking Question
for Focus on Practice Box
As a reaction to problems in the subprime area, lenders are already tightening lending standards.
What effect will this have on the housing market?
The tightening of lending standards following the subprime fiasco will likely further depress home prices,
which in 2007 were already undergoing their steepest, widest decline in history. If the housing-market
slump persists, companies that are heavily involved with the manufacture and sale of durable household
goods also will feel the impact of the slow housing market.
̈
Suggested Answer to Critical Thinking Question
for Focus on Ethics Box
What effect can a bank’s order of process (cashing checks presented on the same day from smallest
to largest or from largest to smallest) have on NSF fees?
If a customer experiences one nonsufficient funds (NSF) fee, he or she may encounter additional fees. The
order of process can have a significant effect on the number of NSF fees paid. For example, suppose that
you had $500 in your checking account and wrote seven checks totaling $630. The seven checks are for
$400, $13, $50, $70, $25, $40, and $32. If they all arrive at the bank at the same time, the bank could clear
the last six checks and bounce only the $400 check. In that case, you would pay one NSF. However, if the
bank cleared the biggest ones first, the $400 check would clear and so would the $70 check. The $50
check, next in size, would bounce and so would the other smaller checks. In that sequence of checks, you
would pay five NSF fees. In response to negative publicity on this issue, most major banks have adopted a
“low to high” posting policy, but you should inquire as to your bank’s specific policy.
Chapter 4
̈
Time Value of Money
77
Answers to Warm-Up Exercises
E4-1.
Future value of a lump sum investment
Answer: FV = $2,500 × (1 + 0.007) = $2,517.50
E4-2.
Finding the future value
Answer: Since the interest is compounded monthly, the number of periods is 4 × 12 = 48 and the
monthly interest rate is 1/12th of the annual rate.
FV48 = PV × (1 + I)48 where I is the monthly interest rate
I
= 0.02 ÷ 12 = 0.00166667
FV48 = ($1,260 + $975) × (1 + 0.00166667)48
FV48 = ($2,235) × 1.083215 = $2,420.99
If using a financial calculator, set the calculator to 12 compounding periods per year and input
the following:
PV = $2,235 I/year = 2
N = 48 (months)
Solve for FV × FV = $2,420.99
Note: Not all financial calculators work in the same manner. Some require the user to use the
CPT (Compute) button. Others require the user to calculate the monthly interest rate and input
that amount rather than the annual rate. The steps shown in the solution manual will be the
inputs needed to use the Hewlett Packard 10B or 10BII models. They are similar to the steps
followed when using the Texas Instruments BAII calculators.
If using a spreadsheet, the solution is:
Column A
Column B
Cell 1
Cell 2
Cell 3
Future value of a single amount
Present value
Interest rate, pct per year compounded monthly
Cell 4
Number of months
= 4 × 12
Cell 5
Future value
= FV(B3,B4,0,–B2,0)
$2,235
= 2/12
Cell B5 = $2,420.99
E4-3.
Comparing a lump sum with an annuity
Answer: This problem can be solved in either of two ways. Both alternatives can be compared as lump
sums in net present value terms or both alternatives can be compared as a 25-year annuity. In
each case, one of the alternatives needs to be converted.
Method 1: Perform a lump sum comparison. Compare $1.3 million now with the present value
of the twenty-five payments of $100,000 per year. In this comparison, the present value of the
$100,000 annuity must be found and compared with the $1.3 million. (Be sure to set the calculator
to 1 compounding period per year.)
78
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
PMT = –$100,000
N = 25
I = 5%
Solve for PV
PV = $1,409,394 (greater than $1.3 million)
Choose the $100,000 annuity over the lump sum.
Method 2: Compare two annuities. Since the $100,000 per year is already an annuity, all that
remains is to convert the $1.3 million into a 25-year annuity.
PV = –$1.3 million
N = 25 years
I = 5%
Solve for PMT
PMT = $92,238.19 (less than $100,000)
Choose the $100,000 annuity over the lump sum.
You may use the table method or a spreadsheet to do the same analysis.
E4-4.
Comparing the present value of two alternatives
Answer: To solve this problem you must first find the present value of the expected savings over the
5-year life of the software.
Year
1
2
3
4
5
Savings Estimate
$35,000
50,000
45,000
25,000
15,000
Present Value
of Savings
$32,110
42,084
34,748
17,710
9,749
$136,401
Since the $136,401 present value of the savings exceeds the $130,000 cost of the software, the
firm should invest in the new software.
You may use a financial calculator, the table method or a spreadsheet to find the PV of the
savings.
Chapter 4
Time Value of Money
79
E4-5.
Compounding more frequently than annually
Answer: Partners’ Savings Bank:
i ⎞
⎛
FV1 = PV × ⎜ 1 + ⎟
⎝ m⎠
FV1 = $12,000 × (1 + 0.03/2)2
m×n
FV1 = $12,000 × (1 + 0.03/2)2 = $12,000 × 1.030225 = $12,362.70
Selwyn’s:
FV1 = PV × (ei × n ) = $12,000 × (2.71830.0275×1 )
= $12,0000 × 1.027882 = $12,334.58
Joseph should choose the 3% rate with semiannual compounding.
E4-6.
Determining deposits needed to accumulate a future sum
Answer: The financial calculator input is as follows:
FV = –$150,000
N = 18
I
= 6%
Solve for PMT.
̈
P4-1.
PMT = $4,853.48
Solutions to Problems
LG 1: Using a time line
Basic
a, b, and c
d. Financial managers rely more on present value than future value because they typically make
decisions before the start of a project, at time zero, as does the present value calculation.
80
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-2.
LG 2: Future value calculation: FVn = PV × (1 + I)n
Basic
Case
A
B
C
D
P4-3.
FVIF12%,2 periods = (1 + 0.12)2 = 1.254
FVIF6%,3 periods = (1 + 0.06)3 = 1.191
FVIF9%,2 periods = (1 + 0.09)2 = 1.188
FVIF3%,4 periods = (1 + 0.03)4 = 1.126
LG 2: Future value tables: FVn = PV × (1 + I)n
Basic
Case A
a. 2 = 1 × (1 + 0.07)n
2/1 = (1.07)n
2 = FVIF7%,n
10 years < n < 11 years
Nearest to 10 years
Case B
a. 2 = 1 × (1 + 0.40)n
2 = FVIF40%,n
2 years < n < 3 years
Nearest to 2 years
Case C
a. 2 = 1 × (1 + 0.20)n
2 = FVIF20%,n
3 years < n < 4 years
Nearest to 4 years
Case D
a. 2 = 1 × (1 + 0.10)n
2 = FVIF10%,n
7 years < n < 8 years
Nearest to 7 years
P4-4.
b.
4 = 1 × (1 + 0.07)n
4/1 = (1.07)n
4 = FVIF7%,n
20 years < n < 21 years
Nearest to 20 years
b.
4 = (1 + 0.40)n
4 = FVIF40%,n
4 years < n < 5 years
Nearest to 4 years
b.
4 = (1 + 0.20)n
4 = FVIF20%,n
7 years < n < 8 years
Nearest to 8 years
b.
4 = (1 + 0.10)n
4 = FVIF40%,n
14 years < n <15 years
Nearest to 15 years
LG 2: Future values: FVn = PV × (1 + I)n or FVn = PV × (FVIFi%,n)
Intermediate
Case
A
FV20 = PV × FVIF5%,20 yrs.
FV20 = $200 × (2.653)
FV20 = $530.60
Calculator solution: $530.66
Case
B
FV7 = PV × FVIF8%,7 yrs.
FV7 = $4,500 × (1.714)
FV7 = $7,713
Calculator solution: $7,712.21
Chapter 4
P4-5.
81
C
FV10 = PV × FVIF9%,10 yrs.
FV10 = $10,000 × (2.367)
FV10 = $23,670
Calculator solution: $23,673.64
D
FV12 = PV × FVIF10%,12 yrs.
FV12 = $25,000 × (3.138)
FV12 = $78,450
Calculator solution: $78,460.71
E
FV5 = PV × FVIF11%,5 yrs.
FV5 = $37,000 × (1.685)
FV5 = $62,345
Calculator solution: $62,347.15
F
FV9 = PV × FVIF12%,9 yrs.
FV9 = $40,000 × (2.773)
FV9 = $110,920
Calculator solution: $110,923.15
LG 2: Personal finance: Time value: FVn = PV × (1 + I)n or FVn = PV × (FVIFi%,n)
Intermediate
a.
c.
P4-6.
Time Value of Money
(1) FV3 = PV × (FVIF7%,3)
FV3 = $1,500 × (1.225)
FV3 = $1,837.50
Calculator solution: $1,837.56
b. (1) Interest earned = FV3 – PV
Interest earned = $1,837.50
–$1,500.00
$337.50
(2) FV6 = PV × (FVIF7%,6)
FV6 = $1,500 × (1.501)
FV6 = $2,251.50
Calculator solution: $2,251.10
(2) Interest earned = FV6 – FV3
Interest earned = $2,251.50
–$1,837.50
$414.00
(3) FV9 = PV × (FVIF7%,9)
FV9 = $1,500 × (1.838)
FV9 = $2,757.00
Calculator solution: $2,757.69
(3) Interest earned = FV9 – FV6
Interest earned = $2,757.00
–$2,251.50
$505.50
The fact that the longer the investment period is, the larger the total amount of interest
collected will be, is not unexpected and is due to the greater length of time that the principal
sum of $1,500 is invested. The most significant point is that the incremental interest earned
per 3-year period increases with each subsequent 3 year period. The total interest for the first
3 years is $337.50; however, for the second 3 years (from year 3 to 6) the additional interest
earned is $414.00. For the third 3-year period, the incremental interest is $505.50. This
increasing change in interest earned is due to compounding, the earning of interest on
previous interest earned. The greater the previous interest earned, the greater the impact of
compounding.
LG 2: Personal finance: Time value
Challenge
a.
(1) FV5 = PV × (FVIF2%,5)
FV5 = $14,000 × (1.104)
FV5 = $15,456.00
Calculator solution: $15,457.13
(2) FV5 = PV × (FVIF4%,5)
FV5 = $14,000 × (1.217)
FV5 = $17,038.00
Calculator solution: $17,033.14
b. The car will cost $1,582 more with a 4% inflation rate than an inflation rate of 2%. This
increase is 10.2% more ($1,582 ÷ $15,456) than would be paid with only a 2% rate of
inflation.
82
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-7.
LG 2: Personal finance: Time value
Challenge
Deposit Now:
Deposit in 10 Years:
FV40 = PV × FVIF9%,40
40
FV40 = $10,000 × (1.09)
FV40 = $10,000 × (31.409)
FV40 = $314,090.00
Calculator solution: $314,094.20
FV30 = PV10 × (FVIF9%,30)
30
FV30 = PV10 × (1.09)
FV30 = $10,000 × (13.268)
FV30 = $132,680.00
Calculator solution: $132,676.78
You would be better off by $181,410 ($314,090 – $132,680) by investing the $10,000 now instead
of waiting for 10 years to make the investment.
P4-8.
P4-9.
LG 2: Personal finance: Time value: FVn = PV × FVIFi%,n
Challenge
a.
$15,000 = $10,200 × FVIFi%,5
FVIFi%,5 = $15,000 ÷ $10,200 = 1.471
8% < i < 9%
Calculator solution: 8.02%
c.
$15,000 = $7,150 × FVIFi%,5
FVIFi%,5 = $15,000 ÷ $7,150 = 2.098
15% < i < 16%
Calculator solution: 15.97%
b. $15,000 = $8,150 × FVIFi%,5
FVIFi%,5 = $15,000 ÷ $8,150 = 1.840
12% < i < 13%
Calculator solution: 12.98%
LG 2: Personal finance: Single-payment loan repayment: FVn = PV × FVIFi%,n
Intermediate
a.
FV1 = PV × (FVIF14%,1)
FV1 = $200 × (1.14)
FV1 = $228
Calculator solution: $228
c.
FV8 = PV × (FVIF14%,8)
FV8 = $200 × (2.853)
FV8 = $570.60
Calculator solution: $570.52
P4-10. LG 2: Present value calculation: PVIF =
Basic
Case
A
B
C
D
PVIF = 1 ÷ (1 + 0.02)4 = 0.9238
2
PVIF = 1 ÷ (1 + 0.10) = 0.8264
3
PVIF = 1 ÷ (1 + 0.05) = 0.8638
2
PVIF = 1 ÷ (1 + 0.13) = 0.7831
b. FV4 = PV × (FVIF14%,4)
FV4 = $200 × (1.689)
FV4 = $337.80
Calculator solution: $337.79
1
(1 + i)n
Chapter 4
Time Value of Money
83
P4-11. LG 2: Present values: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Basic
Case
A
B
C
D
E
Calculator Solution
PV12%,4yrs
PV8%, 20yrs
PV14%,12yrs
PV11%,6yrs
PV20%,8yrs
= $7,000
= $28,000
= $10,000
= $150,000
= $45,000
$4,448.63
$6,007.35
$2,075.59
$80,196.13
$10,465.56
× 0.636 = $4,452
× 0.215 = $6,020
× 0.208 = $2,080
× 0.535 = $80,250
× 0.233 = $10,485
P4-12. LG 2: Present value concept: PVn = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
a.
PV = FV6 × (PVIF12%,6)
PV = $6,000 × (.507)
PV = $3,042.00
Calculator solution: $3,039.79
c.
PV = FV6 × (PVIF12%,6)
PV = $6,000 × (0.507)
PV = $3,042.00
Calculator solution: $3,039.79
b. PV = FV6 × (PVIF12%,6)
PV = $6,000 × (0.507)
PV = $3,042.00
Calculator solution: $3,039.79
d. The answer to all three parts are the same. In each case the same questions is being asked but
in a different way.
P4-13. LG 2: Personal finance: Time value: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Basic
Jim should be willing to pay no more than $408.00 for this future sum given that his opportunity
cost is 7%.
PV = $500 × (PVIF7%,3)
PV = $500 × (0.816)
PV = $408.00
Calculator solution: $408.15
P4-14. LG 2: Time value: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
PV = $100 × (PVIF8%,6)
PV = $100 × (0.630)
PV = $63.00
Calculator solution: $63.02
84
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-15. LG 2: Personal finance: Time value and discount rates: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
a.
(1) PV = $1,000,000 × (PVIF6%,10)
PV = $1,000,000 × (0.558)
PV = $558,000.00
Calculator solution: $558,394.78
(2) PV = $1,000,000 × (PVIF9%,10)
PV = $1,000,000 × (0.422)
PV = $422,000.00
Calculator solution: $422,410.81
(3) PV = $1,000,000 × (PVIF12%,10)
PV = $1,000,000 × (0.322)
PV = $322,000.00
Calculator solution: $321,973.24
b.
(1) PV = $1,000,000 × (PVIF6%,15)
PV = $1,000,000 × (0.417)
PV = $417,000.00
Calculator solution: $417,265.06
(2) PV = $1,000,000 × (PVIF9%,15)
PV = $1,000,000 × (0.275)
PV = $275,000.00
Calculator solution: $274,538.04
(3) PV = $1,000,000 × (PVIF12%,15)
PV = $1,000,000 × (0.183)
PV = $183,000.00
Calculator solution: $182,696.26
c.
As the discount rate increases, the present value becomes smaller. This decrease is due to
the higher opportunity cost associated with the higher rate. Also, the longer the time until the
lottery payment is collected, the less the present value due to the greater time over which the
opportunity cost applies. In other words, the larger the discount rate and the longer the time
until the money is received, the smaller will be the present value of a future payment.
P4-16. Personal finance: LG 2: Time value comparisons of lump sums: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
a.
A
PV = $28,500 × (PVIF11%,3)
PV = $28,500 × (0.731)
PV = $20,833.50
Calculator solution: $20,838.95
C
PV = $160,000 × (PVIF11%,20)
PV = $160,000 × (0.124)
PV = $19,840.00
Calculator solution: $19,845.43
B
PV = $54,000 × (PVIF11%,9)
PV = $54,000 × (0.391)
PV = $21,114.00
Calculator solution: $21,109.94
b. Alternatives A and B are both worth greater than $20,000 in term of the present value.
c. The best alternative is B because the present value of B is larger than either A or C and is also
greater than the $20,000 offer.
Chapter 4
Time Value of Money
P4-17. LG 2: Personal finance: Cash flow investment decision: PV = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
A
PV = $30,000 × (PVIF10%,5)
PV = $30,000 × (0.621)
PV = $18,630.00
Calculator solution: $18,627.64
B
PV = $3,000 × (PVIF10%,20)
PV = $3,000 × (0.149)
PV = $447.00
Calculator solution: $445.93
C
PV = $10,000 × (PVIF10%,10)
PV = $10,000 × (0.386)
PV = $3,860.00
Calculator solution: $3,855.43
D
PV = $15,000 × (PVIF10%,40)
PV = $15,000 × (0.022)
PV = $330.00
Calculator solution: $331.42
Purchase
Do Not Purchase
A
C
B
D
P4-18. LG 3: Future value of an annuity
Intermediate
a.
Future value of an ordinary annuity vs. annuity due
(1) Ordinary Annuity
(2) Annuity Due
FVAk%,n = PMT × (FVIFAk%,n)
FVAdue = PMT × [(FVIFAk%,n × (1 + k)]
A
FVA8%,10 = $2,500 × 14.487
FVA8%,10 = $36,217.50
Calculator solution: $36,216.41
FVAdue = $2,500 × (14.487 × 1.08)
FVAdue = $39,114.90
Calculator solution: $39,113.72
B
FVA12%,6 = $500 × 8.115
FVA12%,6 = $4,057.50
Calculator solution: $4,057.59
FVAdue = $500 ×( 8.115 × 1.12)
FVAdue = $4,544.40
Calculator solution: $4,544.51
C
FVA20%,5 = $30,000 × 7.442
FVA20%,5 = $223,260
Calculator solution: $223,248
FVAdue = $30,000 × (7.442 × 1.20)
FVAdue = $267,912
Calculator solution: $267,897.60
D
FVA9%,8 = $11,500 × 11.028
FVA9%,8 = $126,822
Calculator solution: $126,827.45
FVAdue = $11,500 × (11.028 × 1.09)
FVAdue = $138,235.98
Calculator solution: $138,241.92
E
FVA14%,30 = $6,000 × 356.787
FVA14%,30 = $2,140,722
Calculator solution: $2,140,721.08
FVAdue = $6,000 × (356.787 × 1.14)
FVAdue = $2,440,422.00
Calculator solution: $2,440,422.03
b. The annuity due results in a greater future value in each case. By depositing the payment at
the beginning rather than at the end of the year, it has one additional year of compounding.
85
86
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-19. LG 3: Present value of an annuity: PVn = PMT × (PVIFAi%,n)
Intermediate
a.
Present value of an ordinary annuity vs. annuity due
(1) Ordinary Annuity
(2) Annuity Due
PVAdue = PMT × [(PVIFAi%,n × (1 + k)]
PVAk%,n = PMT × (PVIFAi%,n)
A
PVA7%,3 = $12,000 × 2.624
PVA7%,3 = $31,488
Calculator solution: $31,491.79
PVAdue = $12,000 × (2.624 × 1.07)
PVAdue = $33,692
Calculator solution: $33,696.22
B
PVA12%15 = $55,000 × 6.811
PVA12%,15 = $374,605
Calculator solution: $374,597.55
PVAdue = $55,000 × (6.811 × 1.12)
PVAdue = $419,557.60
Calculator solution: $419,549.25
C
PVA20%,9 = $700 × 4.031
PVA20%,9 = $2,821.70
Calculator solution: $2,821.68
PVAdue = $700 × (4.031 × 1.20)
PVAdue = $3,386.04
Calculator solution: $3,386.01
D
PVA5%,7 = $140,000 × 5.786
PVA5%,7 = $810,040
Calculator solution: $810,092.28
PVAdue = $140,000 × (5.786 × 1.05)
PVAdue = $850,542
Calculator solution: $850,596.89
E
PVA10%,5 = $22,500 × 3.791
PVA10%,5 = $85,297.50
Calculator solution: $85,292.70
PVAdue = $22,500 × (2.791 × 1.10)
PVAdue = $93,827.25
Calculator solution: $93,821.97
b. The annuity due results in a greater present value in each case. By depositing the payment at
the beginning rather than at the end of the year, it has one less year to discount back.
P4-20. LG 3: Personal finance: Time value–annuities
Challenge
a.
Annuity C (Ordinary)
FVAi%,n = PMT × (FVIFAi%,n)
Annuity D (Due)
FVAdue = PMT × [FVIFAi%,n × (1 + i)]
(1) FVA10%,10 = $2,500 × 15.937
FVA10%,10 = $39,842.50
Calculator solution: $39,843.56
FVAdue = $2,200 × (15.937 × 1.10)
FVAdue = $38,567.54
Calculator solution: $38,568.57
(2) FVA20%,10 = $2,500 × 25.959
FVA20%,10 = $64,897.50
Calculator solution: $64,896.71
FVAdue = $2,200 × (25.959 × 1.20)
FVAdue = $68,531.76
Calculator solution: $68,530.92
Chapter 4
Time Value of Money
87
b. (1) At the end of year 10, at a rate of 10%, Annuity C has a greater value ($39,842.50 vs.
$38,567.54).
(2) At the end of year 10, at a rate of 20%, Annuity D has a greater value ($68,531.76 vs.
$64,897.50).
c.
Annuity C (Ordinary)
PVAi%,n = PMT × (FVIFAi%,n)
Annuity D (Due)
PVAdue = PMT × [FVIFAi%,n × (1 + i)]
(1) PVA10%,10 = $2,500 × 6.145
PVA10%,10 = $15,362.50
Calculator solution: $15,361.42
PVAdue = $2,200 × (6.145 × 1.10)
PVAdue = $14,870.90
Calculator solution: $14,869.85
(2) PVA20%,10 = $2,500 × 4.192
PVA20%,10 = $10,480
Calculator solution: $10,481.18
PVAdue = $2,200 × (4.192 × 1.20)
PVAdue = $11,066.88
Calculator solution: $11,068.13
d. (1) At the beginning of the 10 years, at a rate of 10%, Annuity C has a greater value
($15,362.50 vs. $14,870.90).
(2) At the beginning of the 10 years, at a rate of 20%, Annuity D has a greater value
($11,066.88 vs. $10,480.00).
e.
Annuity C, with an annual payment of $2,500 made at the end of the year, has a higher present
value at 10% than Annuity D with an annual payment of $2,200 made at the beginning of the
year. When the rate is increased to 20%, the shorter period of time to discount at the higher
rate results in a larger value for Annuity D, despite the lower payment.
P4-21. LG 3: Personal finance: Retirement planning
Challenge
a. FVA40 = $2,000 × (FVIFA10%,40)
FVA40 = $2,000 × (442.593)
FVA40 = $885,186
Calculator solution: $885,185.11
b. FVA30 = $2,000 × (FVIFA10%,30)
FVA30 = $2,000 × (164.494)
FVA30 = $328,988
Calculator solution: $328,988.05
c. By delaying the deposits by 10 years the total opportunity cost is $556,198. This difference is
due to both the lost deposits of $20,000 ($2,000 × 10yrs.) and the lost compounding of
interest on all of the money for 10 years.
d. Annuity Due:
FVA40 = $2,000 × (FVIFA10%,40) × (1 + 0.10)
FVA40 = $2,000 × (486.852)
FVA40 = $973,704
Calculator solution: $973,703.62
88
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
FVA30 = $2,000 × (FVIFA10%,30) × (1.10)
FVA30 = $2,000 × (180.943)
FVA30 = $361,886
Calculator solution: $361,886.85
Both deposits increased due to the extra year of compounding from the beginning-of-year
deposits instead of the end-of-year deposits. However, the incremental change in the 40 year
annuity is much larger than the incremental compounding on the 30 year deposit ($88,518
versus $32,898) due to the larger sum on which the last year of compounding occurs.
P4-22. LG 3: Personal finance: Value of a retirement annuity
Intermediate
PVA = PMT × (PVIFA9%,25)
PVA = $12,000 × (9.823)
PVA = $117,876.00
Calculator solution: $117,870.96
P4-23. LG 3: Personal finance: Funding your retirement
Challenge
a.
PVA = PMT × (PVIFA11%,30)
PVA = $20,000 × (8.694)
PVA = $173,880.00
Calculator solution: $173,875.85
b. PV = FV × (PVIF9%,20)
PV = $173,880 × (0.178)
PV = $30,950.64
Calculator solution: $31,024.82
c.
Both values would be lower. In other words, a smaller sum would be needed in 20 years for
the annuity and a smaller amount would have to be put away today to accumulate the needed
future sum.
P4-24. LG 2, 3: Personal finance: Value of an annuity versus a single amount
Intermediate
a. PVAn = PMT × (PVIFAi%,n)
PVA25 = $40,000 × (PVIFA5%,25)
PVA25 = $40,000 × 14.094
PVA25 = $563,760
Calculator solution: $563,757.78
At 5%, taking the award as an annuity is better; the present value is $563,760, compared to
receiving $500,000 as a lump sum.
Chapter 4
Time Value of Money
b. PVAn = $40,000 × (PVIFA7%,25)
PVA25 = $40,000 × (11.654)
PVA25 = $466,160
Calculator solution: $466,143.33
At 7%, taking the award as a lump sum is better; the present value of the annuity is only
$466,160, compared to the $500,000 lump sum payment.
c.
Because the annuity is worth more than the lump sum at 5% and less at 7%, try 6%:
PV25 = $40,000 × (PVIFA6%,25)
PV25 = $40,000 × 12.783
PV25 = $511,320
The rate at which you would be indifferent is greater than 6%; about 6.25% Calculator
solution: 6.24%
P4-25. LG 3: Perpetuities: PVn = PMT × (PVIFAi%,∞)
Basic
a.
b.
Case
PV Factor
PMT × (PVIFAi%,∞) = PMT × (1 ÷ i)
A
1 ÷ 0.08 = 12.50
$20,000 × 12.50 = $250,000
B
1 ÷ 0.10 = 10.00
$100,000 × 10.00 = $1,000,000
C
1 ÷ 0.06 = 16.67
$3,000
D
1 ÷ 0.05 = 20.00
$60,000 × 20.00 = $1,200,000
× 16.67 = $50,000
P4-26. LG 3: Personal finance: Creating an endowment
Intermediate
a.
PV = PMT × (PVIFAi%,∞)
PV = ($600 × 3) × (1 ÷ i)
PV = $1,800 × (1 ÷ 0.06)
PV = $1,800 × (16.67)
PV = $30,006
Calculator solution: $30,000
b.
PV = PMT × (PVIFAi%,∞)
PV = ($600 × 3) × (1 ÷ i)
PV = $1,800 × (1 ÷ 0.09)
PV = $1,800 × (11.11)
PV = $19,998
Calculator solution: $20,000
89
90
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-27. LG 4: Value of a mixed stream
Challenge
a.
Cash Flow
Stream
A
Year
Number of Years
to Compound
1
2
3
3
2
1
Future Value
FV = CF × FVIF12%,n
$
900 × 1.405
1,000 × 1.254
1,200 × 1.120
=
=
=
B
1
2
3
4
5
5
4
3
2
1
Calculator solution:
$30,000 × 1.762
=
25,000 × 1.574
=
20,000 × 1.405
=
10,000 × 1.254
=
5,000 × 1.120
=
C
1
2
3
4
4
3
2
1
Calculator solution:
$ 1,200 × 1.574
=
1,200 × 1.405
=
1,000 × 1.254
=
1,900 × 1.120
=
Calculator solution:
$ 1,264.50
1,254.00
1,344.00
$ 3,862.50
$ 3,862.84
$ 52,860.00
39,350.00
28,100.00
12,540.00
5,600.00
$138,450.00
$138,450.79.
$ 1,888.80
1,686.00
1,254.00
2,128.00
$ 6,956.80
$ 6,956.54
b. If payments are made at the beginning of each period the present value of each of the end-ofperiod cash flow streams will be multiplied by (1 + i) to get the present value of the beginningof-period cash flows.
A
$3,862.50 (1 + 0.12) = $4,326.00
B
$138,450.00 (1 + 0.12) = $155,064.00
C
$6,956.80 (1 + 0.12) = $7,791.62
P4-28. LG 4: Personal finance: Value of a single amount versus a mixed stream
Intermediate
Lump Sum Deposit
FV5 = PV × (FVIF7%,5))
FV5 = $24,000 × (1.403)
FV5 = $33,672.00
Calculator solution: $33,661.24
Chapter 4
Time Value of Money
Mixed Stream of Payments
Beginning of
Year
Number of Years
to Compound
FV = CF × FVIF7%,n
5
4
3
2
1
$ 2,000 × 1.403
$ 4,000 × 1.311
$ 6,000 × 1.225
$ 8,000 × 1.145
$10,000 × 1.070
1
2
3
4
5
Future Value
$ 2,805.00
$ 5,243.00
$ 7,350.00
$ 9,159.00
$10,700.00
$35,257.00
$35,257.75
=
=
=
=
=
Calculator solution:
Gina should select the stream of payments over the front-end lump sum payment. Her future
wealth will be higher by $1,588.
P4-29. LG 4: Value of mixed stream
Basic
Cash Flow
Stream
Year
CF
×
PVIF12%,n
=
Present Value
0.893
0.797
0.712
0.636
0.567
=
=
=
=
=
– $1,786
2,391
2,848
3,816
4,536
$11,805
$11,805.51
$ 8,930
13,560
3,549
$26,039
$26,034.58
A
1
2
3
4
5
–$2000
3,000
4,000
6,000
8,000
×
×
×
×
×
B
1
2–5
6
$10,000
5,000
7,000
Calculator solution:
0.893
×
=
a
2.712
=
×
0.507
×
=
Calculator solution:
*
Sum of PV factors for years 2–5
C
1–5
6–10
$10,000
8,000
×
×
3.605b
c
2.045
Calculator solution:
$36,050
16,360
$52,410
$52,411.34
a
PVIFA for 12% over years 2 through 5 = (PVIFA 12% 5 years) – (PVIFA 12% 1 year)
b
PVIFA for 12% 5 years
c
(PVIFA for 12%,10 years) – (PVIFA for 12%,5 years)
91
92
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-30. LG 4: PV-mixed stream
Intermediate
a.
Cash Flow
Stream
A
B
Year
CF
×
PVIF15%,n
=
Present Value
1
$50,000
×
0.870
=
$43,500
2
3
40,000
30,000
0.756
0.658
20,000
10,000
=
=
=
=
30,240
19,740
4
5
×
×
×
×
1
2
$10,000
20,000
3
4
5
30,000
40,000
50,000
0.572
0.497
Calculator solution:
0.870
×
=
0.756
×
=
0.658
×
=
0.572
×
=
0.497
×
=
Calculator solution:
11,440
4,970
$109,890
$109,856.33
$ 8,700
15,120
19,740
22,880
24,850
$ 91,290
$ 91,272.98
b. Cash flow stream A, with a present value of $109,890, is higher than cash flow stream B’s
present value of $91,290 because the larger cash inflows occur in A in the early years when
their present value is greater, while the smaller cash flows are received further in the future.
P4-31. LG 1, 4: Value of a mixed stream
Intermediate
a.
Chapter 4
Time Value of Money
93
b.
Cash Flow
Stream
A
Year
CF
×
PVIF12%,n
=
Present Value
1
2
3–9
10
$30,000
25,000
15,000
10,000
×
×
×
×
0.893
0.797
*
3.639
0.322
=
=
=
=
$ 26,790
19,925
54,585
3,220
$104,520
$104,508.28
Calculator solution:
*
c.
The PVIF for this 7-year annuity is obtained by summing together the PVIFs of 12% for periods 3
through 9. This factor can also be calculated by taking the PVIFA12%,7 and multiplying by the
PVIF12%,2. Alternatively, one could subtract PVIFA12%,2 from PVIFA12%,9.
Harte should accept the series of payments offer. The present value of that mixed stream of
payments is greater than the $100,000 immediate payment.
P4-32. LG 5: Personal finance: Funding budget shortfalls
Intermediate
a.
Year
Budget
Shortfall
×
1
2
3
$5,000
4,000
6,000
×
×
×
4
5
10,000
3,000
×
×
PVIF8%,n
=
Present Value
0.926
0.857
0.794
=
=
=
$ 4,630
3,428
4,764
0.735
0.681
=
=
7,350
2,043
$22,215
$22,214.03
Calculator solution:
A deposit of $22,215 would be needed to fund the shortfall for the pattern shown in the table.
b. An increase in the earnings rate would reduce the amount calculated in part (a). The higher
rate would lead to a larger interest being earned each year on the investment. The larger interest
amounts will permit a decrease in the initial investment to obtain the same future value
available for covering the shortfall.
94
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-33. LG 4: Relationship between future value and present value-mixed stream
Intermediate
a.
Present Value
CF
×
PVIF5%,n
=
Present Value
1
$800
×
0.952
=
$ 761.60
2
900
×
0.907
=
816.30
3
1,000
×
0.864
=
864.00
4
1,500
×
0.822
=
1,233.00
5
2,000
×
0.784
=
1,568.00
Year
Calculator solution:
$5,242.90
$5,243.17
b. The maximum you should pay is $5,242.90.
c. A higher 7% discount rate will cause the present value of the cash flow stream to be lower
than $5,242.90.
P4-34. LG 5: Changing compounding frequency
Intermediate
a.
Compounding frequency: FVn = PV × FVIFi%/m,n × m
(1) Annual
12%, 5 years
FV5 = $5,000 × (1.762)
FV5 = $8,810
Calculator solution: $8,811.71
Semiannual
12% ÷ 2 = 6%, 5 × 2 = 10 periods
FV5 = $5,000 × (1.791)
FV5 = $8,955
Calculator solution: $8,954.24
Quarterly
12% ÷ 4 = 3%, 5 × 4 = 20 periods
FV5 = $5,000 (1.806)
FV5 = $9,030
Calculator solution: $9,030.56
(2) Annual
16%, 6 years
FV6 = $5,000 (2.436)
FV6 = $12,180
Calculator solution: $12,181.98
Semiannual
16% ÷ 2 = 8%, 6 × 2 = 12 periods
FV6 = $5,000 (2.518)
FV6 = $12,590
Calculator solution: $12,590.85
Chapter 4
Time Value of Money
95
Quarterly
16% ÷ 4 = 4%, 6 × 4 = 24 periods
FV6 = $5,000 (2.563)
FV6 = $12,815
Calculator solution: $12,816.52
(3) Annual
20%, 10 years
FV10 = $5,000 × (6.192)
FV10 = $30,960
Calculator solution: $30,958.68
Semiannual
20% ÷ 2 = 10%, 10 × 2 = 20 periods
FV10 = $5,000 × (6.727)
FV10 = $33,635
Calculator solution: $33,637.50
Quarterly
20% ÷ 4 = 5%, 10 × 4 = 40 periods
FV10 = $5,000 × (7.040)
FV10 = $35,200
Calculator solution: $35,199.94
b. Effective interest rate: ieff = (1 + i/m)m – 1
(1) Annual
ieff = (1 + 0.12/1)1 – 1
1
ieff = (1.12) – 1
ieff = (1.12) – 1
ieff = 0.12 = 12%
Semiannual
ieff = (1 + 12/2)2 – 1
2
ieff = (1.06) – 1
ieff = (1.124) – 1
ieff = 0.124 = 12.4%
Quarterly
ieff = (1 + 12/4)4 – 1
ieff = (1.03)4 – 1
ieff = (1.126) – 1
ieff = 0.126 = 12.6%
(2) Annual
1
ieff = (1 + 0.16/1) – 1
1
ieff = (1.16) – 1
ieff = (1.16) – 1
ieff = 0.16 = 16%
Quarterly
4
ieff = (1 + 0.16/4) – 1
4
ieff = (1.04) – 1
ieff = (1.170) – 1
ieff = 0.170 = 17%
Semiannual
ieff = (1 + 0.16/2)2 – 1
ieff = (1.08)2 – 1
ieff = (1.166) – 1
ieff = 0.166 = 16.6%
96
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
(3) Annual
ieff = (1 + 0.20/1)1 – 1
ieff = (1.20)1 – 1
ieff = (1.20) – 1
ieff = 0.20 = 20%
Semiannual
ieff = (1 + 0.20/2)2 – 1
ieff = (1.10)2 – 1
ieff = (1.210) – 1
ieff = 0.210 = 21%
Quarterly
4
Ieff = (1 + 0.20/4) – 1
Ieff = (1.05)4 – 1
Ieff = (1.216) – 1
Ieff = 0.216 = 21.6%
P4-35. LG 5: Compounding frequency, time value, and effective annual rates
Intermediate
a.
Compounding frequency: FVn = PV × FVIFi%,n
A
FV5 = $2,500 × (FVIF3%,10)
FV5 = $2,500 × (1.344)
FV5 = $3,360
Calculator solution: $3,359.79
C
FV10 = $1,000 × (FVIF5%,10)
FV10 = $1,000 × (1.629)
FV10 = $16,290
Calculator solution: $1,628.89
b. Effective interest rate: ieff = (1 + i%/m)m – 1
A
ieff = (1 + 0.06/2)2 – 1
ieff f = (1 + 0.03)2 – 1
ieff = (1.061) – 1
ieff = 0.061 = 06.1%
C
ieff = (1 + 0.05/1)1 – 1
ieff = (1 + 0.05)1 – 1
ieff = (1.05) – 1
ieff = 0.05 = 5%
B
FV3 = $50,000 × (FVIF2%,18)
FV3 = $50,000 × (1.428)
FV3 = $71,400
Calculator solution: $71,412.31
D
FV6 = $20,000 × (FVIF4%,24)
FV6 = $20,000 × (2.563)
FV6 = $51,260
Calculator solution: $51,266.08
B
ieff = (1 + 0.12/6)6 – 1
ieff = (1 + 0.02)6 – 1
ieff = (1.126) – 1
ieff = 0.126 = 12.6%
D
ieff = (1 + 0.16/4) – 1
ieff = (1 + 0.04)4 – 1
ieff = (1.170) – 1
ieff = 0.17 = 17%
4
c. The effective rates of interest rise relative to the stated nominal rate with increasing
compounding frequency.
Chapter 4
Time Value of Money
97
P4-36. LG 5: Continuous compounding: FVcont. = PV × ex (e = 2.7183)
Intermediate
A
B
C
D
FVcont. = $1,000 × e0.18 = $1,197.22
FVcont. = $ 600 × e1 = $1,630.97
0.56
FVcont. = $4,000 × e
= $7,002.69
0.48
FVcont. = $2,500 × e
= $4,040.19
Note: If calculator doesn’t have ex key, use yx key, substituting 2.7183 for y.
P4-37. LG 5: Personal finance: Compounding frequency and time value
Challenge
a. (1) FV10 = $2,000 × (FVIF8%,10)
FV10 = $2,000 × (2.159)
FV10 = $4,318
Calculator solution: $4,317.85
(2) FV10 = $2,000 × (FVIF4%,20)
FV10 = $2,000 × (2.191)
FV10 = $4,382
Calculator solution: $4,382.25
(3) FV10 = $2,000 × (FVIF0.022%,3650)
FV10 = $2,000 × (2.232)
FV10 = $4,464
Calculator solution: $4,450.69
(4) FV10 = $2,000 × (e0.8)
FV10 = $2,000 × (2.226)
FV10 = $4,452
Calculator solution: $4,451.08
b. (1) ieff = (1 + 0.08/1)1 – 1
ieff = (1 + 0.08)1 – 1
ieff = (1.08) – 1
ieff = 0.08 = 8%
(2) ieff = (1 + 0.08/2)2 – 1
ieff = (1 + 0.04)2 – 1
ieff = (1.082) – 1
ieff = 0.082 = 8.2%
365
(4) ieff = (ek– 1)
ieff = (e0.08– 1)
ieff = (1.0833 – 1)
ieff = 0.0833 = 8.33%
(3) ieff = (1 + 0.08/365) – 1
ieff = (1 + 0.00022)365 – 1
ieff = (1.0833) – 1
ieff = 0.0833 = 8.33%
c.
Compounding continuously will result in $134 more dollars at the end of the 10 year period
than compounding annually.
d. The more frequent the compounding the larger the future value. This result is shown in part a
by the fact that the future value becomes larger as the compounding period moves from
annually to continuously. Since the future value is larger for a given fixed amount invested,
the effective return also increases directly with the frequency of compounding. In part b we
see this fact as the effective rate moved from 8% to 8.33% as compounding frequency moved
from annually to continuously.
98
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-38. LG 5: Personal finance: Comparing compounding periods
Challenge
a.
FVn = PV × FVIFi%,n
(1) Annually: FV = PV × FVIF12%,2 = $15,000 × (1.254) = $18,810
Calculator solution: $18,816
(2) Quarterly: FV = PV × FVIF3%,8 = $15,000 × (1.267) = $19,005
Calculator solution: $19,001.55
(3) Monthly: FV = PV × FVIF1%,24 = $15,000 × (1.270) = $19,050
Calculator solution: $19,046.02
(4) Continuously: FVcont. = PV × ex t
0.24
FV = PV × 2.7183 = $15,000 × 1.27125 = $19,068.77
Calculator solution: $19,068.74
b. The future value of the deposit increases from $18,810 with annual compounding to $19,068.77
with continuous compounding, demonstrating that future value increases as compounding
frequency increases.
c. The maximum future value for this deposit is $19,068.77, resulting from continuous
compounding, which assumes compounding at every possible interval.
P4-39. LG 3, 5: Personal finance: Annuities and compounding: FVAn = PMT × (FVIFAi%,n)
Intermediate
a.
(1) Annual
(2) Semiannual
FVA10 = $150 × (FVIFA4%,20)
FVA10 = $300 × (FVIFA8%,10)
FVA10 = $300 × (14.487)
FVA10 = $150 × (29.778)
FVA10 = $4,346.10
FVA10 = $4,466.70
Calculator solution: $4,345.97
Calculator solution: $4,466.71
(3) Quarterly
FVA10 = $75 ×.(FVIFA2%,40)
FVA10 = $75 × (60.402)
FVA10 = $4,530.15
Calculator solution: $4,530.15
b. The sooner a deposit is made the sooner the funds will be available to earn interest and
contribute to compounding. Thus, the sooner the deposit and the more frequent the
compounding, the larger the future sum will be.
Chapter 4
P4-40. LG 6: Deposits to accumulate growing future sum: PMT =
Time Value of Money
FVAn
FVIFA i %,n
Basic
Case
Terms
Calculation
Payment
A
12%, 3 yrs.
$1,481.92
PMT = $5,000 ÷ 3.374
=
Calculator solution: $1,481.74
B
7%, 20 yrs.
$2,439.32
PMT = $100,000 ÷ 40.995
=
Calculator solution: $2,439.29
C
10%, 8 yrs.
$2,623.29
PMT = $30,000 ÷ 11.436
=
Calculator solution: $2,623.32
D
8%, 12 yrs.
$ 790.43
PMT = $15,000 ÷ 18.977
=
Calculator solution: $ 790.43
P4-41. LG 6: Personal finance: Creating a retirement fund
Intermediate
a. PMT = FVA42 ÷ (FVIFA8%,42)
PMT = $220,000 ÷ (304.244)
PMT = $723.10
Calculator solution: $723.10
b. FVA42 = PMT × (FVIFA8%,42)
FVA42 = $600 × (304.244)
FVA42 = $182,546.40
Calculator solution: $182,546.11
P4-42. LG 6: Personal finance: Accumulating a growing future sum
Intermediate
FVn = PV × (FVIFi%,n)
FV20 = $185,000 × (FVIF6%,20)
FV20 = $185,000 × (3.207)
FV20 = $593,295 = Future value of retirement home in 20 years.
Calculator solution: $593,320.06
PMT = FV ÷ (FVIFAi%,n)
PMT = $593,295 ÷ (FVIFA10%,20)
PMT = $593,295 ÷ (57.274)
PMT = $10,358.89
Calculator solution: $10,359.15 = annual payment required.
99
100
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
P4-43. LG 3, 6: Personal finance: Deposits to create a perpetuity
Intermediate
a.
Present value of a perpetuity = PMT × (1 ÷ i)
= $6,000 × (1 ÷ 0.10)
= $6,000 × 10
= $60,000
b. PMT = FVA ÷ (FVIFA10%,10)
PMT = $60,000 ÷ (15.937)
PMT = $3,764.82
Calculator solution: $3,764.72
P4-44. LG 2, 3, 6: Personal finance: Inflation, time value, and annual deposits
Challenge
a.
FVn = PV × (FVIFi%,n)
FV20 = $200,000 × (FVIF5%,25)
FV20 = $200,000 × (3.386)
FV20 = $677,200 = Future value of retirement home in 25 years.
Calculator solution: $677,270.99
b. PMT = FV ÷ (FVIFAi%,n)
PMT = $677,270.99 ÷ (FVIFA9%,25)
PMT = $677,270.99 ÷ (84.699)
PMT = $7,995.37
Calculator solution: $7,996.03 = annual payment required.
c.
Since John will have an additional year on which to earn interest at the end of the 25 years his
annuity deposit will be smaller each year. To determine the annuity amount John will first
discount back the $677,200 one period.
PV 24 = $677,200 × 0.9174 = $621,263.28
This is the amount John must accumulate over the 25 years. John can solve for his annuity
amount using the same calculation as in part b.
PMT = FV ÷ (FVIFAi%,n)
PMT = $621,263.28 ÷ (FVIFA9%,25)
PMT = $621,263.28 ÷ (84.699)
PMT = $7,334.95
Calculator solution: $7,335.81 = annual payment required.
To check this value, multiply the annual payment by 1 plus the 9% discount rate.
$7,335.81 (1.09) = $7996.03
Chapter 4
P4-45. LG 6: Loan payment: PMT =
Time Value of Money
101
PVA
PVIFAi %, n
Basic
Loan
A
C
PMT = $12,000 ÷ (PVIFA8%,3)
PMT = $12,000 ÷ 2.577
PMT = $4,656.58
Calculator solution: $4,656.40
B
PMT = $60,000 ÷ (PVIFA12%,10)
PMT = $60,000 ÷ 5.650
PMT = $10,619.47
Calculator solution: $10,619.05
PMT = $75,000 ÷ (PVIFA10%,30)
PMT = $75,000 ÷ 9.427
PMT = $7,955.87
Calculator solution: $7,955.94
D
PMT = $4,000 ÷ (PVIFA15%,5)
PMT = $4,000 ÷ 3.352
PMT = $1,193.32
Calculator solution: $1,193.26
P4-46. LG 6: Personal finance: Loan amortization schedule
Intermediate
a. PMT = $15,000 ÷ (PVIFA14%,3)
PMT = $15,000 ÷ 2.322
PMT = $6,459.95
Calculator solution: $6,460.97
b.
End of
Year
Loan
Payment
Beginning of
Year Principal
1
2
3
$6,459.95
6,459.95
6,459.95
$15,000.00
10,640.05
5,669.71
Payments
Interest
Principal
$2,100.00
1,489.61
793.76
$4,359.95
4,970.34
5,666.19
End of Year
Principal
$10,640.05
5,669.71
0
(The difference in the last year’s beginning and ending principal is due to rounding.)
c.
Through annual end-of-the-year payments, the principal balance of the loan is declining,
causing less interest to be accrued on the balance.
P4-47. LG 6: Loan interest deductions
Challenge
a.
PMT = $10,000 ÷ (PVIFA13%,3)
PMT = $10,000 ÷ (2.361)
PMT = $4,235.49
Calculator solution: $4,235.22
102
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
b.
End of
Year
1
2
3
Loan
Payment
$4,235.49
4,235.49
4,235.49
Beginning of
Year Principal
$10,000.00
7,064.51
3,747.41
Payments
Interest Principal
End of Year
Principal
$1,300.00 $2,935.49
918.39 3,317.10
487.16 3,748.33
$7,064.51
3,747.41
0
(The difference in the last year’s beginning and ending principal is due to rounding.)
P4-48. LG 6: Personal finance: Monthly loan payments
Challenge
a. PMT = $4,000 ÷ (PVIFA1%,24)
PMT = $4,000 ÷ (21.243)
PMT = $188.28
Calculator solution: $188.29
b. PMT = $4,000 ÷ (PVIFA0.75%,24)
PMT = $4,000 ÷ (21.889)
PMT = $182.74
Calculator solution: $182.74
P4-49. LG 6: Growth rates
Basic
a.
PV = FVn × PVIFi%,n
Case
A
PV = FV4 × PVIFk%,4yrs.
$500 = $800 × PVIFk%,4yrs
0.625 = PVIFk%,4yrs
12% < k < 13%
Calculator solution: 12.47%
C
B
PV
= FV9 × PVIFi%,9yrs.
$1,500 = $2,280 × PVIFk%,9yrs.
0.658 = PVIFk%,9yrs.
4% < k < 5%
Calculator solution: 4.76%
PV
= FV6 × PVIFi%,6
$2,500 = $2,900 × PVIFk%,6 yrs.
0.862 = PVIFk%,6yrs.
2% < k < 3%
Calculator solution: 2.50%
b.
Case
A Same as in a
B Same as in a
C Same as in a
c. The growth rate and the interest rate should be equal, since they represent the same thing.
Chapter 4
Time Value of Money
103
P4-50. LG 6: Personal finance: Rate of return: PVn = FVn × (PVIFi%,n)
Intermediate
a.
PV
= $2,000 × (PVIFi%,3yrs.)
$1,500 = $2,000 × (PVIFi%,3 yrs.)
0.75
= PVIFi%,3 yrs.
10% < i < 11%
Calculator solution: 10.06%
b. Mr. Singh should accept the investment that will return $2,000 because it has a higher return
for the same amount of risk.
P4-51. LG 6: Personal finance: Rate of return and investment choice
Intermediate
a.
A
PV
= $8,400 × (PVIFi%,6yrs.)
$5,000 = $8,400 × (PVIFi%,6 yrs.)
0.595 = PVIFi%,6 yrs.
9% < i < 10%
Calculator solution: 9.03%
B
PV
= $15,900 × (PVIFi%,15yrs.)
$5,000 = $15,900 × (PVIFi%,15yrs.)
0.314 = PVIFi%,15yrs.
8% < i < 9%
Calculator solution: 8.02%
C
PV
= $7,600 × (PVIFi%,4yrs.)
$5,000 = $7,600 × (PVIFi%,4 yrs.)
0.658 = PVIFi%,4 yrs.
11% < i < 12%
Calculator solution: 11.04%
D
PV
= $13,000 × (PVIFi%,10 yrs.)
$5,000 = $13,000 × (PVIFi%,10 yrs.)
0.385 = PVIFi%,10 yrs..
10% < i < 11%
Calculator solution: 10.03%
b. Investment C provides the highest return of the four alternatives. Assuming equal risk for the
alternatives, Clare should choose C.
P4-52. LG 6: Rate of return-annuity: PVAn = PMT × (PVIFAi%,n)
Basic
$10,606 = $2,000 × (PVIFAi%,10 yrs.)
5.303 = PVIFAi%,10 yrs.
13% < i < 14%
Calculator solution: 13.58%
P4-53. LG 6: Personal finance: Choosing the best annuity: PVAn = PMT × (PVIFAi%,n)
Intermediate
a.
Annuity A
$30,000 = $3,100 × (PVIFAi%,20 yrs.)
9.677 = PVIFAi%,20 yrs.
8% < i < 9%
Calculator solution: 8.19%
Annuity B
$25,000 = $3,900 × (PVIFAi%,10 yrs.)
6.410
= PVIFAi%,10 yrs.
9% < i < 10%
Calculator solution: 9.03%
104
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
Annuity C
$40,000 = $4,200 × (PVIFAi%,15 yrs.)
9.524 = PVFAi%,15 yrs.
6% < i< 7%
Calculator solution: 6.3%
Annuity D
$35,000 = $4,000 × (PVIFAi%,12 yrs.)
8.75
= PVIFAi%,12 yrs.
5% < i < 6%
Calculator solution: 5.23%
b. Annuity B gives the highest rate of return at 9% and would be the one selected based upon
Raina’s criteria.
P4-54. LG 6: Personal finance: Interest rate for an annuity
Challenge
a.
Defendants interest rate assumption
$2,000,000 = $156,000 × (PVIFAi%,25 yrs.)
12.821
= PVFAi%,25 yrs.
5% < i < 6%
Calculator solution: 5.97%
b. Prosecution interest rate assumption
$2,000,000 = $255,000 × (PVIFAi%,25 yrs.)
7.843
= PVFAi%,25 yrs.
i
= 12%
Calculator solution: 12.0%
c.
$2,000,000 = PMT × (PVIFA9%,25yrs.)
$2,000,000 = PMT (9.823)
PMT
= $203,603.79
Calculator solution: $203,612.50
P4-55. LG 6: Personal finance: Loan rates of interest: PVAn = PMT × (PVIFAi%,n)
Intermediate
a.
Loan A
$5,000 = $1,352.81 × (PVIFAi%,5 yrs.)
3.696 = PVIFAi%,5 yrs.
i
= 11%
Loan C
$5,000 = $2,010.45 × (PVIFAi%,3 yrs.)
2.487 = PVIFAk%,3 yrs.
i
= 10%
Loan B
$5,000 = $1,543.21 × (PVIFAi%,4 yrs.)
3.24
= PVIFAi%, 4 yrs.
i
= 9%
Calculator solutions are identical.
b. Mr. Fleming should choose Loan B, which has the lowest interest rate.
Chapter 4
Time Value of Money
105
P4-56. LG 6: Number of years to equal future amount
Intermediate
A
FV
= PV × (FVIF7%,n yrs.)
$1,000 = $300 × (FVIF7%,n yrs.)
3.333 = FVIF7%,n yrs.
17 < n < 18
Calculator solution: 17.79 years
B
FV
= $12,000 × (FVIF5%,n yrs.)
$15,000 = $12,000 × (FVIF5%,n yrs.)
1.250 = FVIF5%,n yrs.
4<n<5
Calculator solution: 4.573 years
C
FV
= PV × (FVIF10%,n yrs.)
$20,000 = $9,000 × (FVIF10%,n yrs.)
2.222 = FVIF10%,n yrs.
8<n<9
Calculator solution: 8.38 years
D
FV = $100 × (FVIF9%,n yrs.)
$500 = $100 × (FVIF9%,n yrs.)
5.00 = FVIF9%,n yrs.
18 < n < 19
Calculator solution: 18.68 years
E
FV
= PV × (FVIF15%,n yrs.)
$30,000 = $7,500 × (FVIF15%,n yrs.)
4.000 = FVIF15%,n yrs.
9 < n < 10
Calculator solution: 9.92 years
P4-57. LG 6: Personal finance: Time to accumulate a given sum
Intermediate
a.
20,000 = $10,000 × (FVIF10%,n yrs.)
2.000 = FVIF10%,n yrs.
7<n<8
Calculator solution: 7.27 years
c.
20,000 = $10,000 × (FVIF12%,n yrs.)
2.000 = FVIF12%,n yrs.
6<n<7
Calculator solution: 6.12 years
b. 20,000 = $10,000 × (FVIF7%,n yrs.)
2.000 = FVIF7%,n yrs.
10 < n < 11
Calculator solution: 10.24 years
d. The higher the rate of interest the less time is required to accumulate a given future sum.
P4-58. LG 6: Number of years to provide a given return
Intermediate
A
PVA = PMT × (PVIFA11%,n yrs.)
$1,000 = $250 × (PVIFA11%,n yrs.)
4.000 = PVIFA11%,n yrs.
5<n<6
Calculator solution: 5.56 years
B
PVA
= PMT × (PVIFA15%,n yrs.)
$150,000 = $30,000 × (PVIFA15%,n yrs.)
5.000
= PVIFA15%,n yrs.
9 < n < 10
Calculator solution: 9.92 years
106
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
C
PVA
= PMT × (PVIFA10%,n yrs.)
$80,000 = $10,000 × (PVIFA10%,n yrs.)
8
= PVIFA10%,n yrs.
16 < n < 17
Calculator solution: 16.89 years
E
PVA
= PMT × (PVIFA6%,n yrs.)
$17,000 = $3,500 × (PVIFA6%,n yrs.)
4.857 = PVIFA6%,n yrs.
5<n<6
Calculator solution: 5.91 years
D
PVA = PMT × (PVIFA9%,n yrs.)
$600 = $275 × (PVIFA9%,n yrs.)
2.182 = PVIFA9%,n yrs.
2<n<3
Calculator solution: 2.54 years
P4-59. LG 6: Personal finance: Time to repay installment loan
Intermediate
a.
$14,000 = $2,450 × (PVIFA12%,n yrs.)
5.714 = PVIFA12%,n yrs.
10 < n < 11
Calculator solution: 10.21 years
b. $14,000 = $2,450 × (PVIFA9%,n yrs.)
5.714 = PVIFA9%,n yrs.
8<n<9
Calculator solution: 8.38 years
c.
$14,000 = $2,450 × (PVIFA15%,n yrs.)
5.714 = PVIFA15%,n yrs.
13 < n < 14
Calculator solution: 13.92 years
d. The higher the interest rate the greater the number of time periods needed to repay the loan
fully.
P4-60. Ethics problem
Intermediate
This is a tough issue. Even back in the Middle Ages, scholars debated the idea of a “just price.”
The ethical debate hinges on (1) the basis for usury laws, (2) whether full disclosure is made of
the true cost of the advance, and (3) whether customers understand the disclosures. Usury laws
are premised on the notion that there is such a thing as an interest rate (price of credit) that is “too
high.” A centuries-old fairness notion guides us into not taking advantage of someone in duress
or facing an emergency situation. One must ask, too, why there are not market-supplied credit
sources for borrowers, which would charge lower interest rates and receive an acceptable riskadjusted return. On issues #2 and #3, there is no assurance that borrowers comprehend or are
given adequate disclosures. See the box for the key ethics issues on which to refocus attention
(some would view the objection cited as a smokescreen to take our attention off the true ethical
issues in this credit offer).
Chapter 4
̈
Time Value of Money
107
Case
Finding Jill Moran’s Retirement Annuity
Chapter 4’s case challenges the student to apply present value and future value techniques to a real-world
situation. The first step in solving this case is to determine the total amount Sunrise Industries needs to
accumulate until Ms. Moran retires, remembering to take into account the interest that will be earned
during the 20-year payout period. Once that is calculated, the annual amount to be deposited can be
determined.
1.
2.
Total amount to accumulate by end of year 12
PVn = PMT × (PVIFAi%,n)
PV20 = $42,000 × (PVIFA12%,20)
PV20 = $42,000 × 7.469
PV20 = $313,698
Calculator solution: $313,716.63
3.
End-of-year deposits, 9% interest: PMT =
FVAn
FVIFAi %, n
PMT = $313,698 ÷ (FVIFA9%, 12 yrs.)
PMT = $313,698 ÷ 20.141
PMT = $15,575.10
Calculator solution: $15,576.23
Sunrise Industries must make a $15,575.10 annual end-of-year deposit in years 1-12 in order to
provide Ms. Moran a retirement annuity of $42,000 per year in years 13 to 32.
4.
End-of-year deposits, 10% interest
PMT = $313,698 ÷ (FVIFA10%,12 yrs.)
PMT = $313,698 ÷ 21.384
PMT = $14,669.75
Calculator solution: $14,669.56
The corporation must make a $14,669.75 annual end-of-year deposit in years 1–12 in order to
provide Ms. Moran a retirement annuity of $42,000 per year in years 13 to 32.
108
Gitman • Principles of Managerial Finance, Twelfth Edition
5.
Initial deposit if annuity is a perpetuity and initial deposit earns 9%:
PVperp = PMT × (1 ÷ i)
PVperp = $42,000 × (1 ÷ 0.12)
PVperp = $42,000 × 8.333
PVperp = $349,986
Calculator solution: $350,000
End-of-year deposit:
PMT = FVAn ÷ (FVIFAi%,n)
PMT = $349,986 ÷ (FVIFA9%,12 yrs.)
PMT = $349,986 ÷ 20.141
PMT = $17,376.79
Calculator solution: $17,377.73
̈
Spreadsheet Exercise
The answer to Chapter 4’s Uma Corporation spreadsheet problem is located in the Instructor’s Resource
Center at www.prenhall.com/irc.
̈
Group Exercises
This set of deliverables concern each group’s fictitious firm. The first scenario involves the replacement
of a copy machine. The first decision pertains to a choice between competing leases, while the second
is choosing among purchase plans to buy the machine outright. In the first case leasing information is
provided, while for the second option students are asked to get pricing information. This information is
readily available on the Web, as is the needed information regarding interest rates for both the possible
savings plans regarding the copy machine, and the computer upgrade scenario.
For the savings plan the groups are asked to look at several deposit options while for the computer upgrade
purchase an amortization schedule must be developed. Modifications or even elimination of one of these
scenarios is perfectly allowable and shouldn’t affect future work. The same can be said of the final
deliverable involving a simple calculation of the present value of a court-ordered settlement of a patentinfringement case.
̈
A Note on Web Exercises
A series of chapter-relevant assignments requiring Internet access can be found at the book’s Companion
Website at http://www.prenhall.com/gitman. In the course of completing the assignments students access
information about a firm, its industry, and the macro economy, and conduct analyses consistent with those
found in each respective chapter.