AMC Year3and4 3
AMC Year3and4 3
AMC Year3and4 3
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
7. The graph below shows the number of pets owned by the students in
a Year 4 class.
Pets in Year 4
8
6
4
2
0
Cats Dogs Fish Rabbits
8. Which number do you need in the box to make this number sentence
true?
19 + 45 = 20 +
10. Five swimmers were in a 50 m race. The time each swimmer took to
finish the race is shown in this graph. Who won the race?
George
Ethan
Franco
Henry
Ivan
0 10 20 30 40 Time in seconds
(A) George (B) Ethan (C) Franco (D) Henry (E) Ivan
MP 4
She finished her necklace with a round bead, which happens to be the
18th round bead. How many square beads are on her necklace?
(A) 10 (B) 12 (C) 18 (D) 6 (E) 8
12. The triangle shown is folded in half three times without unfolding,
making another triangle each time.
Which figure shows what the triangle looks like when unfolded?
15. John wrote his name on his book. Martha said he wrote with a black
pen. Aaron said it was a brown pencil. Frankie said it was a black
crayon. If each of John’s friends were half right, what did he really
use to write his name?
(A) a brown pen (B) a brown crayon (C) a brown pencil
(D) a black pen (E) a black pencil
Is this Select
Start Subtract Multiply Yes
greater this
with 5 2 by 3
than 50? answer
No
17. A square piece of paper is folded along the dashed lines shown and
then the top is cut off.
The paper is then unfolded. Which shape shows the unfolded piece?
18. Rod had fewer than 100 blocks. When he made five equal rows, he
had one block left over. With four equal rows, he had one block left
over. With nine equal rows, there were no blocks left over. How many
blocks did he have?
(A) 18 (B) 49 (C) 81 (D) 91 (E) 99
22. The numbers 40, 19, 37, 33, 12, 25, 46, 18, 39, 21 are matched in pairs so
that the sum of each pair is the same. Which number is paired with
39?
(A) 19 (B) 33 (C) 21 (D) 18 (E) 25
24. Molly is thinking of a number. Twice her number take away seven is
the same as her number plus five. What is her number?
(A) 19 (B) 17 (C) 15 (D) 12 (E) 10
25. Tom borrowed some items from the stationery cupboard. He found
that 5 glue sticks weigh the same as 2 staplers, and that 3 staplers
weigh the same as 20 erasers.
iGloo
iGloo
iGloo
iGloo
iGloo
26. Jill has three large piles of coins: 10c, 20c and 50c. In how many
different ways can she make one dollar?
MP 9
29. There are many ways that you can add three different positive whole
numbers to get a total of 12. For instance, 1 + 5 + 6 = 12 is one way
but 2 + 2 + 8 = 12 is not, since 2, 2 and 8 are not all different.
If you multiply these three numbers, you get a number called the
product.
Of all the ways to do this, what is the largest possible product?
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
1-10 3
1.
(A) 10 (B) 12 (C) 13 (D) 14 (E) 15
5 3 5 × 3 = 15
: (E)
2. 小 15 5
(A) 7 (B) 8 (C) 9 (D) 10 (E) 11
15 − 5 = 10
: (D)
3. 1 2 3 4
♢ B4
D2 A ⊕ ♡ ♡ ⊙
(A) ♢ (B) ⊕ (C) ♡ B △ ♢
(D) ⊙ (E) △ C ⊙ ⊙ ⊕ ♡
D △ ♡ ⊕ △
D 2 小
♡
: (C)
MP 2
4.
1 1 1 1 1
(A) (B) (C) (D) (E)
2 3 4 5 6
1
4 中1
4
: (C)
5.
N
• ⋆
(A) N (B) (C) ⋆
(D) ♠ (E) • ♠ •
6 中 • 2
1 • 2
: (E)
6.
11 12 1
(A) 10 2
(B) 9 3
(C) 8 4
(D) 7 6 5
(E)
12
: (D)
MP 3
7. 年級學
年級學
8
6
4
2
0
年級學
(A) 24 (B) 22 (C) 21 (D) 14 (E) 4
6 7 3 5
6 + 7 + 3 + 5 = 21
: (C)
8. ( 小學高年卷 4 )
19 + 45 = 20 +
19 1 20 45 1 44
44
: (B)
MP 4
9. 8×7
2×1
(A) 14 (B) 28 (C) 36
(D) 56 (E) 63
8 × 7 = 56 2×1=2
56
= 28 7
2
4
: (B)
10. 50 m
0 10 20 30 40 ( )
: (B)
MP 5
11-20 4
11. 小 小
中 18
中
(A) 10 (B) 12 (C) 18 (D) 6 (E) 8
中 2 18 9
9 8
: (E)
MP 6
12. ( 小學高年卷 11 )
中
小
(B)
: (B)
MP 7
13.
4
小 15
中 小 5
5
(A) 20 (B) 25 (C) 27 (D) 30 (E) 45
1
小 15
小
4 5 6 4 5 6 4 5
5 5 4 5 6
5 6 5 6 4 5 6 4
小 4 + 4 + 5 + 6 + 6 = 25
: (B)
2
15 + 15 = 30 中 小 5 2
小 30 − 5 = 25
: (B)
MP 8
14. ( 小學高年卷 9 )
A
小
B C
D
(A) A (B) B (C) C (D) D (E) E E
A
E中 中 E
A
4
1
2
3
3 2 4 1
: (A)
15. 小 小 小
小
小
(A) (B) (C)
(D) (E)
小 小 小
中
小 小
小
小 小
: (E)
MP 9
16. ( 小學高年卷 16 )
5
2 3 50?
17. ( 小學高年卷 17 )
P Q R Q P Q R
R
P
S T S T S T
中 P Q中
QS 中 中 中
QS 中 TQ 中
中 TQ 中 QR 中
(D)
: (D)
MP 11
18. 小 100 5 1
4 1 9
小 9
4 5 小 4 × 5 = 20
1 小 100 中 20 1 1 21
41 61 81 中 81 9 小 81
: (C)
19. 小
24 cm 小
24 ÷ 6 = 4 cm 24 ÷ 4 = 6
cm 24 ÷ 12 = 2 cm 24 ÷ 3 = 8 cm 24 ÷ 8 = 3 cm
4 + 6 + 2 + 8 + 3 = 23cm
: (C)
MP 12
20. ( 小學高年卷 15 )
1 2 3 4 5 6
10 1 中
2 3 4 5 6 5 中 9 3+6 = 9
4+5 = 9 1
1 + 3 + 6 = 10 1 + 4 + 5 = 10
2 中
4 2
1 6 3
: (A)
21-25 5
21. $400
(A) $50 (B) $125 (C) $100 (D) $200 (E) $75
1
$400 × =$200 $200
2
1
$200 × =$50 $150
4
1
$150 × =$75
2
: (E)
MP 13
22. 40 19 37 33 12 25 46 18 39 21
39
(A) 19 (B) 33 (C) 21 (D) 18 (E) 25
1
小
12 18 19 21 25 33 37 39 40 46
12 + 46 = 18 + 40 = 19 + 39 = 21 + 37 = 25 + 33 = 58
19 39
: (A)
2
10 5
(40 + 19 + 37 + 33 + 12 + 25 + 46 + 18 + 39 + 21) ÷ 5 = 58
39 58 − 39 = 19
: (A)
MP 14
23. 6 cm
4 cm
3 cm
2
cm 4 cm
(A) 35 (B) 37 3 cm
2 cm
(C) 39 (D) 41
(E) 43 5 cm
6×4 5×3
中 1×2
4
3
4 3
2
(6 × 4) + (5 × 3) − (1 × 2) = 24 + 15 − 2 = 37cm2
: (B)
24. 小 7
5
(A) 19 (B) 17 (C) 15 (D) 12 (E) 10
小 2 5 + 7 = 12
12
: (D)
MP 15
25. 小 中 5 2
3 20
iGloo
iGloo
iGloo
iGloo
iGloo
(A) 3 8 (B) 3 50
(C) 1 6 (D) 3 17
(E) 7 23
6 3 × 5 = 15
2 × 20 = 40 15 40
3 8
: (A)
MP 16
26-30 000-999
26 6 27 7 28 8
29 9 30 10
26. 小 10 20 50
50
• 2 × 50 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . "
• 1 × 50
• 1 × 50 + 2 × 20 + 1 × 10 . . . . . . . "
• 1 × 50 + 1 × 20 + 3 × 10 . . . . . . . "
• 1 × 50 + 5 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . "
• 0 × 50:
• 5 × 20 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . "
• 4 × 20 + 2 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . "
• 3 × 20 + 4 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . "
• 2 × 20 + 6 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . "
• 1 × 20 + 8 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . "
• 10 × 10 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . "
: (10)
MP 17
27. 中
42
55
42 55 42 41
55 41
55 + 41 = 96
: (96)
28. ( 小學高年卷 26 )
小
999
小
999 ÷ 3 = 333 小 182 = 324 192 = 361
18 小
3 × 324 = 972
: (972)
MP 18
29. ( 小學高年卷 27 )
12
1 + 5 + 6 = 12 中 2 + 2 + 8 = 12 2
2 8
中
小 a b c P a×b×c
a+b 小 1+2 = 3 c 12 − 3 = 9
c 中 c 12 ÷ 3 = 4
c=9 8 7 6 5 a b P
c=9 a = 1, b = 2
a+b=3 P = 18
c=8 a = 1, b = 3
a+b=4 P = 24
c=7 a = 1, b = 4 a = 2, b = 3
a+b=5 P = 28 P = 42
c=6 a = 1, b = 5 a = 2, b = 4
a+b=6 P = 30 P = 42
c=5 a = 3, b = 4
a+b=7 P = 60
30. ( 小學高年卷 29 , 級卷 28 )
3×2 6 小
小
小 小
中 中
0 2 3 4
11 中
11 22
: (22)
注意:
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
4. My sister is 6 years old and I am twice her age. Adding our ages gives
(A) 14 (B) 15 (C) 18 (D) 20 (E) 21
5. Four of these shapes have one or more lines of symmetry. Which one
does not?
7. Will has a 45-minute music lesson every Tuesday afternoon after school.
If it begins at 4:30 pm, at what time does it finish?
(A) 4:45 pm (B) 4:55 pm (C) 4:75 pm (D) 5:00 pm (E) 5:15 pm
9. Ten chairs are equally spaced around a round table. They are num-
bered 1 to 10 in order. Which chair is opposite chair 9?
(A) 1 (B) 2 (C) 3 (D) 4 (E) 5
12. A circular piece of paper is folded in half twice and then a cut is made
as shown.
When the piece of paper is unfolded, what shape is the hole in the
centre?
13. Phoebe put her hand in her pocket and pulled out 60 cents. How
many different ways could this amount be made using 10c, 20c and
50c coins?
(A) 2 (B) 3 (C) 4 (D) 5 (E) 6
(A)
(B)
(C)
(D)
(E)
17. The sum of the seven digits in Mario’s telephone number is 34. The
first five digits are 73903. How many possibilities are there for the last
two digits?
(A) 6 (B) 7 (C) 8 (D) 9 (E) 10
MP 5
19. By making just one fold on a rectangular piece of paper, which of the
following shapes is NOT possible?
(D) (E)
(A) red (B) blue (C) green (D) yellow (E) orange
(A) 180 kg (B) 150 kg (C) 140 kg (D) 130 kg (E) 100 kg
MP 7
25. Jane and Tom each have $3.85 in coins, one of each Australian coin.
They each give some coins to Angus so that Tom has exactly twice as
much money as Jane.
What is the smallest number of coins given to Angus?
10 2
cents 50 dollars
cents
20 1
5 cents
cents dollar
26. With some 3-digit numbers, the third digit is the sum of the first two
digits. For example, with the number 213 we can add 1 and 2 to get
3, so the third digit is the sum of the first two digits.
How many 3-digit numbers are there where the third digit is the sum
of the first two digits?
MP 8
27. In a family with two sons and two daughters, the sum of the children’s
ages is 55.
The two sons were born three years apart, and the two daughters were
born two years apart. The younger son is twice the age of the older
daughter.
How old is the youngest child?
29. A class has 2016 matchsticks. Using blobs of modelling clay to join
the matches together, they make a long row of cubes. This is how
their row starts.
They keep adding cubes to the end of the row until they don’t have
enough matches left for another cube. How many cubes will they
make?
30. Mary has four children of different ages, all under 10, and the product
of their ages is 2016. What is the sum of their ages?
注意:
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
國小中年級卷
1-10 3
1. 20 + 16
(A) 24 (B) 26 (C) 36 (D) 9 (E) 216
20 + 16 = 36
: (C).
2. ( 國小高年級卷 1 )
中 小
(A) 655 (B) 566 (C) 565 (D) 555 (E) 556
3. 83 014 中 3
(A) (B) (C)
(D) (E)
3 3000
: (D).
4. 年6 年 年 年
(A) 14 (B) 15 (C) 18 (D) 20 (E) 21
年 12 年 6 + 12 = 18
: (C).
5. 中 中
Z
: (E).
6. ( 國小高年級卷 2 )
4 2×4=8
: (D).
7. 小 45 4 30
30 5 00 15 5 15
: (E).
8. 4 2 1
4 × 2 + 2 × 3 + 1 × 4 = 18
: (E).
9. ( 國小高年級卷 6 )
1 10
9
(A) 1 (B) 2 (C) 3 (D) 4 (E) 5
5 5
1
9 5 4 10 2
9 3
8 4
7 5
6
: (D).
10. ( 國小高年級卷 5 )
小 0.8 5
1
5 ÷ 0.8 = 6 . . . 0.2 6 0.2
: (C).
2
0.8 0.8 1.6 2.4 3.2 4 4.8 5.6 6
7
: (C).
11-20 4
11. 2 3 8 9 小 +
小 中
9 8 3 2
93 + 82 = 175 92 + 83 = 175
175
: (A).
12. ( 初級卷 6 )
: (A).
13. ( 國小高年級卷 8 )
小 60 10 20 50
小 50
50 10 50 + 10 = 60
50 0 1 2 3 20
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = 60 20 + 10 + 10 + 10 + 10 = 60
20 + 20 + 10 + 10 = 60 20 + 20 + 20 = 60
5
: (D).
14. 5 5 5
4
: (B).
15. ( 國小高年級卷 11 )
(A)
(B)
(C)
(D)
(E)
(A) 中
: (A).
16.
7
6
5
4
(A) 3
(B) 2
1
(C)
0
(D)
(E)
3 + 6 + 2 + 1 + 4 = 16 8
: (A).
17. 小 34 73903
7 + 3 + 9 + 0 + 3 = 22 34 − 22 = 12
7 39 93 48 84 57 75 66
: (B).
18. ( 國小高年級卷 12 )
64 cm2 中
2
小 cm
(A) 32 (B) 24 (C) 16
(D) 8 (E) 4
8 cm 2 cm × 2 cm
小 2 小 2 × 2 cm × 2 cm = 8 cm2
: (D).
19.
(D) (E)
中
(E)
: (E).
20. 中 小
1 7 中 小
小
12 中 小
(A) 7 (B) 6 (C) 5 (D) 4 (E) 2
1
中 5 12
4 中 中 1+5+6 2+3+7 中
4 中 小
1 5 6 3 2 7
4 4
2 3 7 1 6 5
中 小 4
: (D).
2
小 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 = 28
2 × 12 = 24 中 小
28 − 24 = 4
: (D).
21-25 5
21. 3 0
1 H
E 3 3 9
H 3
F 3 0 1
C 3 0 2 1
3 中 E F C
E 3 3 0 0 9
H 3
F 3 0 1 2 1
C 3 0 1 2 1
E H E
F C
H
H 2 1 6
: (C).
22. 中 P
中 中
P Q 中 P Q
P
P A 1 P X 1
A X
P B A X P B
B Y
2 P Y 2
P C B Y B Y C Z
2 P C 4 P
Z 4 Q
Q C 4 Z 4
P Q 8
: (D).
23. ( 國小高年級卷 21 )
(
) 21
5 10 15 20
1
: (B).
24. ( 國小高年級卷 22 )
90 kg 50 kg
310 kg kg
(A) 180 kg (B) 150 kg (C) 140 kg (D) 130 kg (E) 100 kg
90 kg
50 kg 310 + 90 + 50 = 450 kg
450 ÷ 3 = 150 kg
: (B).
2
100 kg 10 kg 50 kg
160 kg 150 kg
150 ÷ 3 = 50 kg 150 kg
: (B).
25. 小 小 3.85
小 小 小
小
0.1 2
0.5
0.2 1
0.05
小 2 小 4 0.01
小 0.05 5
0.05
小 小 1.85 小 3.8
小 小
0.05 0.1 3.7 小 2 1.85
: (B).
26-30 000-999
26 6 27 7 28 8
29 9 30 10
26. 213 中 3
1 2
0 1 2 3 4 5 6 7 8
1 101 112 123 134 145 156 167 178 189 9
2 202 213 224 235 246 257 268 279 8
3 303 314 325 336 347 358 369 7
4 404 415 426 437 448 459 6
5 505 516 527 538 549 5
6 606 617 628 639 4
7 707 718 729 3
8 808 819 2
9 909 1
45
9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 45
: (045).
27. 小 年 55
小 年 年
年 小 小
小 年 4 小 年 年
小 年 年 小 年 年 年
0 2 4 7 13
1 3 6 9 19
2 4 8 11 25
年 6 小
1 1 2
小 年 55 30
30 ÷ 6 = 5
小 年 年 小 年 年 年
7 9 18 21 55
年 小 小 7
: (007).
28.
中 A B
C D E F
A B 中 D E 2
A 中 B 中 D 中
C E 2
B 中 A 中 E 中
D F 2
A B 中
CDE DEF 2
8
: (008).
29. ( 國小高年級卷 28 )
2016
初
12
8 2016 − 12 = 2004 2004 ÷ 8 = 250 . . . 4
1 + 250 = 251 4
: (251).
30. ( 初級卷 20 )
年 小 10 小 小 年
2016 小 年
中 小 年 7×9 小 年
32 4×8
小 年 4 7 8 9 年 28
: (028).
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
1. The value of 2 + 0 + 1 + 7 is
(A) 10 (B) 19 (C) 37 (D) 208 (E) 2017
2. Jillian has her 9th birthday in 2017. In which year was she born?
(A) 2006 (B) 2007 (C) 2008 (D) 2009 (E) 2010
8. Riverside Primary School has 235 staff and students. Each bus can fit
50 people. What is the least number of buses they need for a whole
school excursion?
(A) 2 (B) 3 (C) 5 (D) 6 (E) 7
MP 3
1 2 3
4 5
(A) all of the shapes (B) shape 3 only (C) shapes 3 and 4
(D) shapes 1 and 3 (E) none of the shapes
10. Fred gave half of his apples to Beth, and then half of what was left
to Sally, leaving him with just one apple. How many did he have to
start with?
(A) 12 (B) 8 (C) 6 (D) 4 (E) 2
12. Helen is adding some numbers and gets the total 157. Then she realises
that she has written one of the numbers as 73 rather than 37. What
should the total be?
(A) 110 (B) 121 (C) 124 (D) 131 (E) 751
MP 4
4c
4c
Each 50c coin was cut into six triangles, six squares,
3c
3c
and one hexagon. The triangles were each worth ?
3c and the squares were each worth 4c.
4c
4c
3c
How much should the value of the hexagon be to 4c 3c
make the total still worth 50c?
(A) 3c (B) 8c (C) 18c (D) 20c (E) 43c
14. At the supermarket Ashan noticed that her favourite biscuits were on
special, with one-third extra for free in the packet.
If this special packet contained 24 biscuits, how many biscuits would
be in the normal packet?
(A) 12 (B) 16 (C) 18 (D) 20 (E) 32
+ + + = 20
18. One year in June, there were four Wednesdays and five Tuesdays. On
which day was the first of June?
(A) Monday (B) Tuesday (C) Thursday (D) Friday (E) Saturday
&
21. This shape can be folded up to make a
cube.
ga2I
Which cube could it make?
W
&
Ia gW 2a
(A) (B) (C)
W
(D) a &
&2
(E)
gW
g
22. How many three-digit numbers contain only the digits 2 and 3, and
each of them at least once?
(A) 2 (B) 4 (C) 6 (D) 8 (E) 32
23. Which one of the patterns below would be created with these folds
and cuts?
(D) 26 (E) 28
26. In a three-digit number, one of the digits is 7 and the difference be-
tween any two of the digits is 4 or less.
What is the smallest this number could be?
MP 8
29. Old Clarrie has three dogs. The oldest is Bob, next comes Rex and
Fido is the youngest. Fido is 10 years younger than Bob, and none of
the dogs are the same age.
When Clarrie adds their ages together they come to 28 years.
When Clarrie multiplies their ages together, he gets a number.
What is the smallest that this number could be?
30. All of the digits from 0 to 9 are used to form two 5-digit numbers.
What is the smallest possible difference between these two numbers?
注意:
允許學生個人、非營利性的圖書館或公立學校合理使用
本基金會網站所提供之各項試題及其解答。可直接下載
而不須申請。
重版、系統地複製或大量重製這些資料的任何部分,必
須獲得財團法人臺北市九章數學教育基金會的授權許
可。
申請此項授權請電郵 ccmp@seed.net.tw
Notice:
1-10 3
, 1. 2+0+1+7
(A) 10 (B) 19 (C) 37 (D) 208 (E) 2017
2 + 0 + 1 + 7 = 10
: (A)
, 2. 小 2017 年 9 年
(A) 2006 (B) 2007 (C) 2008 (D) 2009 (E) 2010
2017 − 9 = 2008
: (C)
, 3. 213 中 2
(A) 0.02 (B) 0.2 (C) 2 (D) 20 (E) 200
2 200
: (E)
國小中年級卷 2
, 4. 小 L3 1 2 3 4
小 K1
J
(A)
(B) K
(C)
L
(D)
(E) M
1 3 K L
: (A)
國小中年級卷 3
, 5. 小 小 4
30 4 ( 100 =1 )
(A) 60 (B) 80 (C) 1.00 (D) 1.20 (E) 1.60
4 × 30 = 120 4 1.20
: (D)
, 6.
2
3 1 2
(A) (B) (C)
4 2 3
2 3
(D) (E)
5 5
3
中 2
5
: (E)
國小中年級卷 4
, 7. 小
28 km J
M 15 km
S M
M S
S 23 km
km
23 − 15 = 8 M S 8 km
: (A)
, 8. 國小 235 50
4 4 × 50 = 200 5
5 × 50 = 250
: (C)
國小中年級卷 5
, 9.
1 2 3
4 5
1 3 5 2 5
4 4 6
: (D)
, 10. 小 小
小
(A) 12 (B) 8 (C) 6 (D) 4 (E) 2
小 小 2
4
: (D)
國小中年級卷 6
11-20 4
, 11. 中
中 小 A=8
B= 5 12 C=7 D=6 E= 7 12
: (A)
, 12. 小 157 小 中
37 73
(A) 110 (B) 121 (C) 124 (D) 131 (E) 751
73 37 157 − 73 + 37 = 121
: (B)
國小中年級卷 7
, 13. 3017 年 國 3 4 3
4
50
4
3
3 ?
3
4
4
4
3
50 4 3
4 × 6 + 3 × 6 = 24 + 18 = 42
50 − 42 = 8
: (B)
, 14. 小
24
(A) 12 (B) 16 (C) 18 (D) 20 (E) 32
1
4 24
=6
3 4
6 × 3 = 18
: (C)
國小中年級卷 8
2
3 4
24 = 6 × 4
6 × 3 = 18
: (C)
, 15. 小 中
21
12
7 10
: (E)
國小中年級卷 9
, 16. 小 2 cm 1 cm
6+1+1+1+
1 + 1 + 2 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 18 cm
: (C)
國小中年級卷 10
, 17.
+ + + = 12
+ + + = 20
1
4 4 32
+ = 8.
中 + + 8 = 12 + =4 =2
: (B)
2
+ + + =
+ + + = 12
+ + + =
+ + + = 20
+ + + =
12 20
4 8 12 16 20 24
=8÷4=2
國小中年級卷 11
: (B)
, 18. 年 年
30 4 2
初 中 中
: (A)
國小中年級卷 12
, 19. 4×4 中 16
1 *
小 1 2 3 4
* 4
小 2
∗ 小
4 3 2 1
3 2 3
1 3
2 4
3 2
4 3 2 1
1 3 4 3
1 4
1 4 3
2 3 4
3 1 2
4 3 2 1
國小中年級卷 13
∗ 小
4+3=7
: (E)
, 20. 中
中 15 5 中 3
3 2
10 2 8
: (C)
國小中年級卷 14
21-25 5
, 21.
&
ga2I
W
&
Ia gW
(A) (B) (C)
2a
W
(D)
& (E)
a
&2 gW
g
• g 2 (D)
• a I (A)
• & W (B)
& (C)
a 2
(E) a g
W
國小中年級卷 15
: (E)
, 22. 2 3
, 23.
8 中
8
(C)
: (D)
國小中年級卷 17
, 24.
12 1 cm
12 = 1 × 2 × 2 × 3 × 3
1 × 1 × 12
1 × 2 × 6
1 × 3 × 4
2 × 2 × 3
4
: (C)
國小中年級卷 18
, 25.
11 12 1
10 2
9 3
8 4
(A) 20 (B) 22 (C) 24 7 6 5
(D) 26 (E) 28
78 78 ÷ 3 = 26
13
11 12 1
10 2
9 3
8 4
7 6 5
: (D)
中
23 20
國小中年級卷 19
26-30 000-999
26 6 27 7 28 8
29 9 30 10
, 26. 中 7
小 4
小
小 3 3 3
3 7 小
337
: (337)
國小中年級卷 20
, 27. 小 5 中 5
13
=2 =3 =4 =5
3,4,5 3,5
=3
: (13)
國小中年級卷 21
, 28. 小
(
)
: (4)
國小中年級卷 22
, 29. 年 年
年 小 小 年 10 年
28
小
年 28 年 年 小 10
13 + 12 + 3 = 28 14 + 10 + 4 = 28 15 + 8 + 5 = 28
3 × 12 × 13 = 468 14 × 10 × 4 = 560 15 × 8 × 5 = 600
中 小 468
: (468)
, 30. 0 9
小
小
1 小 中
中 小
小 9876 0123
小 50123 49876
50123 − 49876 = 247
: (247)