Modul Ajar Kelas 8 Can Will
Modul Ajar Kelas 8 Can Will
Modul Ajar Kelas 8 Can Will
KELAS VIII
SEMESTER 1
ENGLISH EDUCATION DEPARTMENT IAIN KEDIRI
Penyusun :
• Eka Nur Dia Sri Dwi Candra (932209119)
• Li’izza Diana Manzil (932220419)
0
Editor:
Li’izza Diana Manzil
Semester Ganjil
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
In Indonesia, curriculum development is fairly active. The requirement to always incorporate the
most recent references is crucial. In the following, we have created a teaching module for junior
high and high school English classes. Despite the fact that this module is not yet complete, we
hope that what has been assembled might serve as a resource for useful student teaching resources.
This Teaching Module includes lesson ideas and exercises to assess students' proficiency with this
module.
All of the writers hope that the included lesson plans and resources might be utilized as references
for more effective classroom practice.
The writers express gratitude to Mrs. Ima Fitriyah, who directed the development of this
instructional module, as well as the editors, design templates, and those who submitted the
instructional module to Guru Berbagi.
We are aware of the numerous flaws in the production of this module; thus, any ideas from our
valued readers would be greatly appreciated. Thanks.
The authors.
1
KELAS VIII
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
SEMESTER
1
ENGLISH EDUCATION DEPARTMENT IAIN KEDIRI
Penyusun :
0
• Eka Nur Dia Sri Dwi Candra (932209119)
Semester Ganjil
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
1. INFORMASI UMUM
5. Fase/Kelas D/VIII
1
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Project-Based Learning
2
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
2. KOMPONEN INTI
Capaian Pembelajaran
Peserta didik menggunakan Bahasa Inggris untuk berinteraksi dan saling bertukar
ide, pengalaman, minat, pendapat dan pandangan dengan guru, teman sebaya dan
orang lain dalam berbagai macam konteks familiar yang formal dan informal.
Dengan pengulangan dan penggatian kosakata, peserta didik memahami ide utama
dan detail yang relevan dari diskusi atau presentasi mengenai berbagai macam topik
yang telah familiar dalam konteks kehidupan di sekolah dan di rumah. Mereka
terlibat dalam diskusi, misalnya memberikan pendapat, membuat perbandingan dan
menyampaikan preferensi. Mereka menjelaskan dan memperjelas jawaban mereka
menggunakan struktur kalimat dan kata kerja sederhana.
A. Tujuan Pembelajaran
D.2 students are able to tell what we or other people think of something.
B. Pemahaman Bermakna
C. Pertanyaan Pemantik
Have you ever tell your family or friends of your appreciate for their grateful
moment?
3
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
D. Kegiatan Pembelajaran
ORIENTASI
APERSEPSI
MEMBERIKAN MOTIVASI
MAIN ACTIVITIES
BUILDING BLOCKS
1. Guru menjelaskan struktur teks, unsur kebahasaan, tipe-tipe, dan fungsi sosial
interpersonal text dalam kehidupan sehari-hari sesuai dengan konteksnya. Guru
memperkuat pemahaman siswa dengan mempraktekan beberapa percakapan
yang menggunakan interpersonal text.
4
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
DAILY ASSESSMENT
PENUTUP
E. Asesmen
Formatif
a. Tertulis
i. Mengerjakan soal yang sudah disediakan.
b. Tidak tertulis
i. keberanian dalam mengemukakan pendapat saat diskusi
kelompok atau presentasi
ii. Menghargai perbedaan pendapat orang lain
iii. Bertanggung jawab menyelesaikan tugas mandiri dengan
pantang menyerah
Sumatif
Mempraktekan di depan kelas bagaimana siswa mengungkapkan selamat dan
apresiasi pada teman mereka yang mengalami hal yang baik.
5
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
6
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Sangat tepat 5
Tepat 4
Ketepatan Makna
4 Cukup tepat 3
(Accuracy)
Kurang tepat 2
Tidak tepat 1
Pengolahan Skor:
Nilai= Jumlah skor perolehan x 100
Nilai Predikat
88-100 A
74-87 B
60-73 C
7
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
LAMPIRAN
A. Material
Interpersonal Text
Congratulating
Congratulating (Congratulation) adalah memberi ucapan selamat kepada orang lain atas prestasi
dan kebahagiaan yang diraih. Contohnya: Juara lomba di sekolah, di luar sekolah, kelulusan,
pindah rumah, kenaikan jabatan (promotion), mendapatkan momongan/bayi, pernikahan, dan lain-
lain.
Congratulating Responses
Congratulations! Congratulations, Shidqi! Thanks
Congratulations for winning the bike race! Thank you
Congratulations Zahra to become the champion Thank you very much Thanks a lot
of the English speech contest Thank you so much Thanks for saying so
Congratulation on your graduation! That’s great It’s very kind of you to say so
Well done! This is because you’re always with me.
Wow, you made such wonderful handycraft. I’m glad you think so
Contoh Dialog
Dialogue 1
Ana : I heard you win the singing contest last night, Siti. Is that right?
Ana : Congratulations, Siti! I’m proud of you. I hope you’ll be winner again
next time.
8
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Dialogue 2
David : John, Congratulations for being number one in your class! You got the
first rank.
David : Never stop studying hard, John. I hope you keep your achievement
next year.
John : Okay, Thanks for your suggestion, David. You’re my best friend, ever.
Complimenting
9
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Complimenting Responses
What a … Thanks
What a nice dress! Thank you
What a wonderful performance! What a clever Thanks for your appreciation
boy you are! Thank you very much
What a kind boy he is! It’s very kind of you to say that
What … I’m glad you like it
What big houses you have! What expensive
cars!
How …
How beautiful she is! How handsome!
How comfortable motorcycle it is! How cheap
the computers are!
You look …
You look gorgeous!
You look nice with that t-shirt.
Great job!
10
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Contoh Dialog
TUGAS 1.
a. Your sister has graduated from an English study program in IAIN Kediri.
b. Santi has got a sugar glider from her parents. Her parents are happy because she has been brave
enough to donate her blood to PMI (the Indonesia red Cross).
c. Your uncle and aunt have moved to their new house. The house has a large garden so that they
can enjoy gardening on the weekends.
d. Your next door neighbor, who has been married for 10 years, has got a cute baby girl.
11
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
Example:
12
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
GLOSARIUM
13
MODUL BAHASA INGGRIS VIII - GANJIL
DAFTAR PUSTAKA
https://www.englishgrammarsoft.com/
14
KELAS VIII
SEMESTER
1
ENGLISH EDUCATION DEPARTMENT IAIN KEDIRI
Li’izza Diana Manzil
Penyusun :
• Li’izza Diana Manzil (932220419)
Semester Ganjil
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
1. INFORMASI UMUM
1. Kode Modul Ajar -
2. Kode ATP Acuan -
3. Nama Penyusun/Institusi/Tahun Li’izza Diana Manzil/SMP/2022
4. Jenjang Sekolah SMP/MTs
5. Fase/Kelas D/VIII
6. Domain/Topik Expression of abilities and willingness
7. Kata Kunci We can do it, we will do it
8. Pengetahuan/Keterampilan Prasyarat Menulis dan mempresentasikan.
9. Alokasi waktu (menit) 45 menit x 2 JP (90 Menit)
10. Jumlah Pertemuan (JP) 2 JP
11. Moda Pembelajaran Tatap Muka (TM)
Pembelajaran Jarak Jauh (PJJ
Synchronous)
Pembelajaran Jarak Jauh (PJJ
Asynchronous)
Blended Learning (Paduan Tatap Muka
dan PJJ)
12. Metode Pembelajaran Discovery Learning
Problem-Based Learning
Project-Based Learning
13. Sarana Prasarana Handphone
Internet
LCD Proyektor/ Papan Tulis
Buku pegangan siswa
14. Target Peserta Didik Peserta didik regular
15. Karakteristik Peserta Didik Siswa regular yang aktif berdiskusi
dalam kegiatan pembelajaran dan
bernalar kritis dalam mencari
1
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
2
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
2. KOMPONEN INTI
Capaian Pembelajaran
Peserta didik menggunakan Bahasa Inggris untuk berinteraksi dan saling bertukar ide,
pengalaman, minat, pendapat dan pandangan dengan guru, teman sebaya dan orang lain dalam
berbagai macam konteks familiar yang formal dan informal. Dengan pengulangan dan penggatian
kosakata, peserta didik memahami ide utama dan detail yang relevan dari diskusi atau presentasi
mengenai berbagai macam topik yang telah familiar dalam konteks kehidupan di sekolah dan di
rumah. Mereka terlibat dalam diskusi, misalnya memberikan pendapat, membuat perbandingan
dan menyampaikan preferensi. Mereka menjelaskan dan memperjelas jawaban mereka
menggunakan struktur kalimat dan kata kerja sederhana.
A. Tujuan Pembelajaran
D1. Students are able to discuss in groups by making a written interaction text related to an action.
D2. Students are able to role play by making an oral interaction text related to an action
D3. Through work in pairs, students can recreate transactional interaction texts related to the ability
and willingness to take an action.
B. Pemahaman Bermakna
Expression of ability berarti mengekspresikan kemampuan atau kesanggupan untuk
melakukan/mengerjakan sesuatu. Sedangkan expression of willingness berarti kesediaan,
kemauan untuk melakukan sesuatu. Untuk mengekspresikan kalimat tersebut dalam Bahasa
Inggris, kita dapat menggunakan modal “can” yang artinya “dapat/bisa” dan “will” yang
berarti “akan”.
C. Pertanyaan Pemantik
How do you express about expression of abilities and willingness in daily life?
D. Kegiatan Pembelajaran
3
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
4
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
• Teman kelompok dari peraga tersebut diarahkan untuk menebak peragaan yang
dilakukan dengan menuliskan perkiraan jawaban di selembar kertas
• Teman kelompok menunjukkan jawaban dengan mengangkat kertas tersebut
- Memberikan apresiasi kepada permainan peserta didik
- Membagi peserta didik secara berpasangan (work in pair)
- Membagikan LKPD kepada peserta didik, dan kemudian mengarahkan peserta didik
dalam mengerjakan LKPD tersebut
E. Asesmen
Formatif
a. Tertulis (Essay)
Mengerjakan LKPD 1 & 2 (Lembar Kerja Peserta Didik)
Sumatif
Mengerjakan tugas diakhir pembelajaran,
INSTRUMEN PENILAIAN
5
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
1. Sikap
- Penilaian Observasi
Penilaian observasi berdasarkan pengamatan sikap dan perilaku peserta didik sehari-hari.
Aspek Perilaku yang Kode
Jumla Skor
No Nama Siswa Dinilai Nilai
h Skor Sikap
BS JJ TJ DS
1 ……. 75 75 50 75 275 68,75 C
Keterangan :
• BS : Bekerja Sama
• JJ : Jujur
• TJ : Tanggun Jawab
• DS : Disiplin
- Penilaian Diri
Peserta didik diberikan kesempatan untuk menilai kemampuan dirinya sendiri.
6
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
7
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
8
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
Skor Perolehan
Nilai Siswa = x 100
Skor Maksimal
9
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
Lampiran
A. Bahan Ajar
BAHAN AJAR
KOMPETENSI DASAR
3.2 Menerapkan fungsi sosial, struktur teks, dan unsure kebahasaan teks interaksi
transaksional lisan dan tulis yang melibatkan tindakan memberi dan meminta
informasi terkait kemampuan dan kemauan melakukan suatu tindakan, sesuai
dengan konteks penggunaannya. (Perhatikan unsure kebahasaan can, will)
4.2 Menyusun teks interaksi transaksional lisan dan tulis sangat pendek dan
sederhana yang melibatkan tindakan memberi dan menerima informasi terkait
kemampuan dan kemauan melakukan suatu tindakan
1. Social Function
- Explaining (Asking someone’s ability and willingness, telling ability and
willingness)
- Promising
- Inviting
- Asking help etc
The dialog above is about asking someone’s ability. And the responding is
telling inability and willingness.
10
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
2. Generic Structure
- Opening
- Responding (Expected / unexpected)
“Siti, I think you can ask me the question in English” is the expression
of how to opening the dialog.
“I’m not sure, but I will try” is the expression of how to respond the
dialog’s opening.
3. Language Features
- Expression of ability and willingness with the use of Modals (can and will)
a. Asking someone’s ability or willingness by using modals can and
will.
• What you can do?
• Can you…..?
• Will you…..?
• I think you can……, can’t you? / I think you can……
• I think you will……., won’t you? /I think you will……
b. Telling ability/inability or willingness/unwillingness by using
modals can and will.
• I can ……. /I will…..
• Sure I can / I will…
• Of course I can….. / I will
• I cannot… / I will not….
11
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
12
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
Work in pairs. Find three friends who has different ability/talent and find three friends who cannot
do it about a certain topic that your teacher will give you (You and your partner will be given different
topic). Use this brainstorming form to help you note it down easily.
Example
Sheet A
13
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
SCORE
14
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
Sheet B
SCORE
15
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
Arrange a dialog based on the information that you’ve got in asking your friends’ ability.
No, I cannot.
16
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
SCORE:
17
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
GLOSARIUM
18
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS (VIII)
REFFERENCE
https://www.youtube.com/watch?v=z6Yabrz-59I
https://books.google.co.id/books?id=2grADAAAQBAJ&pg=PA4&lpg=PA4&dq
19