HGGHGHG

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Required: Equivalent production for materials and conversion cost using (a) Weighted Average method

and (b) FIFO method.

Problem 2. RJ Inc. is a company manufacturing a product known as “COLOREE” which undergoes a


uniform process prior to its completion. RJ Inc. employs weighted average process costing system for
this product. For the year ended December 31, 2023, the following data are provided by the company:

a. The work-in-process inventory on January 1, 2023 is 10,000 units which are 80% incomplete as
regards to conversion cost while the work-in-process inventory on December 31, 2023 is 60%
complete as to regards to conversion cost.
b. The total units started during the year amounted to 90,000 units while the total units
manufactured during the year amounted to 70,000 units.
c. There is no spoilage during the period.
d. It is the company’s policy to apply direct labor and factory overhead evenly throughout the
period while 2/5 of direct materials are added at the start of the process while the remaining
direct materials are added at the end of the process.
e. The cost of January 1, 2023 work-in-process inventory consists of P100,000—direct materials,
P200,000 direct labor, and P300,000 factory overhead.
f. The total manufacturing cost for the year consisted of P2M—direct material, P5M—direct labor
and P3M—factory overhead.

What is the cost per equivalent unit of production of Direct Material and Conversion Cost,
respectively?

ANSWER:

EUP
Units Materials Conversion Cost
WIP Beginning 10,000
Units Started 90,000
Total units to account for 100,000

WIP Beginning 10,000 4,000 10,000


Started and
Completed 60,000 60,000 60,000
Total Completed 70,000
WIP Ending 30,000 18,000 18,000
Total units accounted for 100,000 82,000 88,000

Materials Conversion Cost


WIP Beginning 100,000 500,000
Cost Added (Total Manufacturing 2,000,00 8,000,000
Cost) 0
2,100,00
Total Cost to Account 0 8,500,000
Divide by EUP 82,000 88,000
25.61 or
Cost per EUP 26 96.59 or 97

You might also like