0% found this document useful (0 votes)
30 views8 pages

RPH Maths T4 U4

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1/ 8

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Sistem 12 jam dan 24 jam
STANDARD 4.1.1 Mengetahui perkaitan antara sistem 12 jam dengan sistem 24 jam.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat mengetahui perkaitan antara sistem
KRITERIA KEJAYAAN 12 jam dengan sistem 24 jam.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menunjukkan garis masa, muka jam sebenar atau model jam untuk menukarkan waktu
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dalam sistem 24 jam kepada sistem 12 jam dan sebaliknya.
 Guru menerangkan proses penukaran waktu daripada sistem 12 jam kepada sistem 24 jam
adalah sonsangan daripada proses penukaran waktu daripada sistem 24 jam kepada sistem 12
jam.
 Murid melakukan banyak latihan pertukaran waktu daripada sistem 12 jam kepada sistem 24
jam bagi mengukuhkan pemahaman murid.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Tempoh masa
4.3 Anggaran masa
4.4 Perkaitan dalam masa
STANDARD 4.2.1 Menentukan tempoh masa melibatkan unit jam dan minit dalam tempoh 24 jam.
PEMBELAJARAN 4.3.1 Memberi anggaran masa melibatkan jam dan minit berdasarkan set rujukan yang diberi
dalam situasi harian.
4.4.1 Menyatakan perkaitan antara alaf, abad, dekad dan tahun.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KRITERIA KEJAYAAN  menentukan tempoh masa melibatkan unit jam dan minit dalam tempoh 24 jam.
 memberi anggaran masa melibatkan jam dan minit berdasarkan set rujukan yang diberi
dalam situasi harian.
 menyatakan perkaitan antara alaf, abad, dekad dan tahun.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan perkaitan tempoh dengan pergerakan jarum saat dan minit serta
PEMUDAHCARAAN (PdPc) pergerakan jarum minit dan jam.
 Murid meneroka aplikasi Google maps untuk melihat perkaitan antara jarak dengan masa
untuk ke suatu tempat.
 Murid menganggar masa mengikut jarak ke suatu tempat.
 Guru menunjukkan tempoh usia objek atau peristiwa dalam abad, dekad dan tahun.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.4 Perkaitan dalam masa
STANDARD 4.4.2 Menukar unit masa melibatkan:
PEMBELAJARAN (i) jam dan hari,
(ii) hari dan minggu,
(iii) bulan dan tahun,
(iv) tahun, dekad dan abad.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat menukar unit masa melibatkan jam dan
KRITERIA KEJAYAAN hari, hari dan minggu, bulan dan tahun, tahun, dekad dan abad.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru memberi aktiviti kumpulan untuk mengira tempoh pelbagai peritiwa.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Murif menukar unit masa dalam jam dan hari, hari dan minggu, bulan dan tahun, tahun,
dekad dan abad.
 Murid meneroka pelbagai kesan peninggalan sejarah seperti bangunan monument, tapak
warisan dan artifak serta kaitkannya dengan penukaran masa.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.5 Operasi asas masa
STANDARD 4.5.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah dan tolak hingga tiga nilai masa melibatkan:
PEMBELAJARAN (i) jam dan hari,
(ii) hari dan minggu.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melakukan tambah dan tolak hingga tiga
KRITERIA KEJAYAAN nilai masa melibatkan jam dan hari, hari dan minggu.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan kaedah operasi tambah dan tolak dalam jam dan hari, hari dan
PEMUDAHCARAAN (PdPc) minggu.
 Murid membuat penukaran unit masa terlebih dahulu sebelum melakukan operasi.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.5 Operasi asas masa
STANDARD 4.5.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah dan tolak hingga tiga nilai masa melibatkan:
PEMBELAJARAN (iii) bulan dan tahun,
(iv) tahun, dekad dan abad.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melakukan tambah dan tolak hingga tiga
KRITERIA KEJAYAAN nilai masa melibatkan bulan dan tahun, tahun, dekad dan abad.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan kaedah operasi tambah dan tolak dalam bulan dan tahun; tahun,
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dekad dan abad.
 Murid membuat penukaran unit masa terlebih dahulu sebelum melakukan operasi.
 Murid menggunakan pelbagai strategi pengiraan seperti garis masa dan aritmetik.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.5 Operasi asas masa
STANDARD 4.5.2 Menyelesaikan ayat matematik darab dan bahagi melibatkan masa:
PEMBELAJARAN (i) jam dan hari,
(ii) hari dan minggu,
dengan nombor hingga dua digit.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melakukan darab dan bahagi melibatkan
KRITERIA KEJAYAAN jam dan hari, hari dan minggu.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan kaedah operasi darab dan bahagi dalam jam dan hari, hari dan
PEMUDAHCARAAN (PdPc) minggu.
 Murid membuat penukaran unit masa terlebih dahulu sebelum melakukan operasi.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.5 Operasi asas masa
STANDARD 4.5.2 Menyelesaikan ayat matematik darab dan bahagi melibatkan masa:
PEMBELAJARAN (iii) bulan dan tahun,
(iv) tahun dan dekad,
(v) tahun dan abad,
dengan nombor hingga dua digit.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melakukan darab dan bahagi melibatkan
KRITERIA KEJAYAAN bulan dan tahun, tahun dan dekad, tahun dan abad,
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan kaedah operasi darab dan bahagi dalam bulan dan tahun, tahun dan
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dekad, tahun dan abad.
 Murid membuat penukaran unit masa terlebih dahulu sebelum melakukan operasi.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
BIDANG Sukatan dan Geometri TIDAK HADIR:
TAJUK 4.0 Masa dan Waktu
STANDARD KANDUNGAN 4.6 Penyelesaian masalah
STANDARD 4.6.1 Menyelesaikan masalah berkaitan masa dan waktu dalam situasi harian.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat menyelesaikan masalah berkaitan masa
KRITERIA KEJAYAAN dan waktu dalam situasi harian.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Murid menggunakan strategi lain seperti garis masa, lakaran, jadual, model lajur dalam
PEMUDAHCARAAN (PdPc) menyelesaikan masalah.
 Murid mengunakan pelbagai strategi penyelesaian masalah seperti melukis gambar rajah
dan bekerja belakang.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks

BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf


(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Buku Latihan Buku Kerja Kuiz
PENILAIAN
Lembaran Kerja Pemerhatian Ujian
Pembentangan Kerja Kumpulan Peperiksaan
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :

You might also like