BA Problems 2

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

I.

Break-even point (BEP)

Economics: BEP is the point at which revenues equal expenses.

Investing: BEP is the point at which gains equal losses.

How it works?

Calculate the point at which revenues begin to exceed costs.

1)The first step is to separate a company’s costs into those that are variable and those that are fixed.

Example of fixed costs: rent, insurance premiums, loan payments.

Variable costs – are costs that change with the quantity of output. They are zero when production is
zero.

Examples of variable costs: raw materials, labor directly involved in a company’s manufacturing
process.

Problem:

Restaurant Max sells only pepperoni pizza with the following cost structure:

Fixed costs (per month) Variable costs (per


unit)
General labor 1500 $ Flour 0,50 $
Rent 3000 $ Yeast 0,05 $
Insurance 200 $ Water 0,01 $
Advertising 500 $ Cheese 3,00 $
Utilities 450 $ Pepperoni 2,00 $
Total 5650 $ Total 5,56 $

Based on the total variable expenses per pizza, we know that Max must price its pizzas at 5,56 $ or
higher, just to cover those costs.

But if Max charges 10 $ for each pizza, then it would receive 4,44 $ per pizza to contribute to the fixed
costs and ultimately, the restaurant overall profits.

How many pizzas does Max need to sell at 10 $ per unit to cover all the fixed monthly expenses?

We divide fixed costs (5650 $) to 4,44 $ left over after the variable costs are covered.

5650: 4,44 = 1272 pizzas


Max must sell 1272 pizzas in order to break- even for the month. Each pizza sold after that contributes
to the bottom line.

Note: It is important to note that some fixed costs increase “stepwise”, meaning that after a certain level
of revenue is reached, the fixed cost changes.

For example, if Max began selling 5000 pizzas per month rather than just 2000, it might need to hire a
second manager, thus increasing labor costs.

II. Break-even point in algebraic terms

Q = F/(P-v)

Q = break-even quantity;

F= fixed costs

P = selling price

v= variable cost per unit

Suppose we have:

F=1200 $

P=40 $

V=15 $

Q = 1200/ (40-15) = 48 units

Sales price per unit – variable costs per unit = contribution margin per unit

BEP (in units) = Fixed costs/contribution margin per unit

→compares the total amount of units that must be sold in order for the company to generate enough
revenue to cover all expenses.

BEP (in dollars) = Sales price per unit X BEP in units

→expresses the total amount of sales that we need to achieve in order to have zero loss and zero profit.

If we need to achieve a certain level of profitability, then:

Desired profit ($)/Contribution margin per unit + BEP in units = Number of units needed to produce
the desired profit
Problem

Jane is the managerial accountant in charge of a large furniture factory’s lines. She isn’t sure the
furniture year’s models are going to turn a profit and wants to measure the number of units they will
have to produce and sell in order to cover their expenses and make 200.000 $ in profits.

The stats are:

Total fixed costs 500.000 $


Variable costs per unit 300 $
Sales price per unit 500 $
Desired profits 200.000 $

1)Calculate BEP in units:

500.000/ (500-300) = 2.500 units

2)Calculate BEP in $:

2500 X 500 = 1.250.000 $

3)Compute the total number of units that must be produced in order to meet 200.000 $ profitability
goal.

(Profitability goal/Contribution margin) + BEP in units

200.000/ (500-300) + 2500 = 3500 units

The difference between 3500 units (to meet the desired profits) and 2500 units (to cover the factory
expenses) is 1000 units = the margin of safety

The margin of safety is the amount of sales the company can afford to lose, but still covers its
expenditures.
Make-or-Buy

Problem

Company Claire is manufacturing bearings for cars. The business accounting section reports the
following expenses for manufacturing 8.000 bearings internally:

Direct materials 6$ 8000 48.000 $


Direct labor 4$ 32.000 $
Supervisor salary 3$ 24.000 $
Variable overhead 1$ 8.000 $
Allocated general 5$ 40.000 $
overhead
Depreciation of special 2$ 16.000 $
equipment
Total expense 21 $ 168.000 $

Company X offered to sell 8.000 bearings to Claire for only 19 $ per bearing.

Should Claire make or buy the bearings?

Look at the RELEVANT COSTS!

Criteria:

1)NOT SUNK !! (a sunk cost should never influence a future decision)

2)Differential cost (difference between my options/alternatives)

MAKE BUY
Direct materials : 6 $ 48.000
Direct labor : 4$ 32.000
Supervisor : 3 $ 24.000
Variable overhead : 1$ 8.000
Total : 14 $ 112.000 19X8.000 = 152.000
Make-or-buy decisions and opportunity costs

Company Clark makes bracelets at 4 dollars variable cost per unit. Bracelets are then incorporated into
mass-production jewelry. Clark makes 100.000 bracelets per year.

Company Flamenco offers to sell the bracelets to Clark for 5 dollars/bracelet (variable cost). The
structure of costs for both companies is:

Costs Make Buy


Variable per unit 4$ 5$
Fixed - total 200.000 150.000
Total 600.000 650.000

Clark decides to rent part of his production capacity to X for 70.000 $ per year. What should then Clark
decide in terms of make-or-buy bracelets?

Constrained resources

Problem 1

Jim’s Cakes makes tasty treats for events. Jim has only one employee. His business is successful, but Jim
has not enough time to fill all his orders.

The company sells 3 products: wedding cakes, birthday cakes and cupcakes.

Wedding Birthday Cupcake


Selling price 400 $ 40 $ 5$
Variable cost 160 15 2,25
Contribution margin 240 25 2,75
CM (%) 60% 62,5% 55%
Hours to make 20 2 0,20

In terms of making money, which order makes the best use for Jim’s time? (time is constrained
resource)

Wedding = 240/20 = 12$/hour (3)

Birthday = 25/2 – 12,5$/hour (2)

Cupcake = 2,75/0,20 = 13,75$/hour (1)


Constrained resources

Problem 2

Company Gloria has 3 lines of perfumes: Red, Green and Blue. After Julia Roberts tweeted that this was
her favorite line of perfumes, demand for all three products has been off the charts. The company has a
problem: it has a limited supply of orchid nectar – a common ingredient in perfumes.

Orchid nectar costs 5 dollars per gram and is the major selling feature of R-G-B perfumes. Cost data are:

Red Green Blue


Price 200 160 80
Variable expenses
-orchid nectar 50 30 20
-other direct materials 15 25 15
-direct labor 20 25 10
Variable manufacturing 15 10 10
overhead
Total variable costs 100 90 55
Contribution margin 100 70 25
(CM)

a)Which product would you recommend Gloria to manufacture?

b)what is the maximum the company should be willing to pay for 1 gram of orchid nectar?

The best use of resource = CM/unit of constrained resource

If you buy the resource, the number of grams would be:

50/5 = 10

30/5 = 6

20/5 = 4

CM 100 70 25
CM/gram 100/10=10 70/6 =11,67 25/4=6,25

b)11,67 $/gram

we already pay 5 $, so there is room for 11,67+5= 16,67 $/gram (break-even point)

You might also like