Review Mini Test 1

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

NAME __________________________________ DATE __________ PERIOD _______ SCORE

________
Worksheet Module 1: Ratios and Rates
GRADE 6 – MINI TEST 01 REVISION
I. Learning objectives
1. Knowledge
Review all knowledges in Module 4
- Ratio, Rate, Unit rate, Unit price
- Equivalent ratios
- Solve ratio, rate problems
- Convert customary measurement units
2. Skills
- Identify equavalent ratios, part-to-part and part-to-whole ratios, rate, unit rate
- Describe equivalent ratios by tables, graphs, double number line
- Solve ratio, rate problems by different methods
- Find the unit rate, unit price
- Convert between larger and smaller customary measurement units

II. Materials
1. Student’s Book (Reveal Math – Volume 1 – Module 1)
2. Student’s Notebook

1
Practice Test
1. Fill in the blank
A ratio is a comparison between ____________________, in which for every a units of one quantity,
there are b units of another quantity. Denote: ____________________

Equivalent ratios express ____________________ ratio relationship between the quantities

2. Martin is laying out a design for the tiles on a section of his bathroom floor. He will use 4 black tile
for every 10 white tiles to have 25 white tiles in the design. How many of each type of tile will Martin
use?

Method 1. Table of equivalent ratios


Method 2. Double number lines
Black tile 2 4 8 0 2 4 6 8
Black tile
White tile 10 15 25
White tile
0 10 25
Method 3. Graph the equivalent ratios
Ordered pairs:
____________________________________
____________________________________

Answer:
To have 25 white tiles in design, Martin use
_____ black tiles, _____ white tiles

3. Christopher surveyed 30 students about their favorite Type of Number of


type of pet. The results are shown in the table. Pet Students
Dog 15
Part A Find 1 part – to – part ratio. Cat 12
The ratio of the number of students choose_____________ to the Fish 3
number of students choose_____________ is _________

Part B Find 1 part – to – whole ratio


The ratio of the number of students choose dog to ____________________ is ____________

Part C If there are 210 students in the school, predict how many more students would choose dogs as
their favorite type of pet than cats.
4. At a certain game at the school carnival, people won 42 small prizes and 18 large prizes.
Complete the sentence to describe the meaning of the ratio of small prizes to large prizes
won.

For every _________ small prizes won, there were __________ large prizes won.

2
5. Heather burned 210 Calories by walking for 45 minutes at the gym. After this, she burned 140
Calories by lifting weights for 30 minutes. Are these ratios equivalent? Explain your reasoning

6. Amelia rode her bike 4 miles in 32 minutes. How far would she ride in 48 minutes?

7. The table shows the times it took several swimmers to complete different numbers of laps. Write each
swimmer’s name next to a ratio that is equivalent to their swimming ratio.
Number of Time
5 laps in 10 minutes _______________ Swimmer
Laps (min)
5 laps in 20 minutes_______________ Miguel 3 9
6 laps in 15 minutes _______________ Gabby 4 10
Robert 8 16
6 laps in 18 minutes _______________
Ladonna 7 28

8. Jenny is comparing the amount of protein in two different


brands of mixed nuts. Brand A advertises 4 grams of protein
per serving. The amount of protein per serving in Brand B is
shown in the table.
Brand B
Number of Servings 2 3 4
Protein (g) 10 15 20

Part A Plot the points on the graph to show the amount of


protein for 1, 2, 3, and 4 servings of Brand A and Brand B.

Part B Which brand offers the greater ratio of grams of protein to


servings of mixed nuts?

9. An art supplies store sells different packages that contain colored


pencils and markers. Package A has a colored pencil to marker
ratio of 5 to 2, and Package B has a colored pencil to marker ratio of 4
to 3. Complete the ratio tables for each package.

Package A

3
Package B

Colored Pencils Colored Pencils

Markers 2 4 6 Markers 3 6

For Package A, when there are 6 markers, there are ______ colored pencils.
For Package B, when there are 6 markers, there are ______ colored pencils.
Package _____ has the greater ratio of colored pencils to markers.
10. During a restaurant promotion, 3 out of every 25 customers receive a $10 coupon to use on their next
visit. If there were 150 customers at the restaurant today, what was the total value of the coupons that
were given out?
Ⓐ $10 Ⓑ $18
Ⓒ $150 Ⓓ $180
11. In Janie's homeroom, 5 out of 6 students ride the bus to school. There are 30 students in her
homeroom. Which of the following shows how equivalent fractions could be used to find the number
of students that ride the bus?
5 □ 5 30
Ⓐ = Ⓑ =
6 30 6 □
5 □
Ⓒ = Ⓓ 5 ×30=□ ×6
30 6
12. How many ounces are in 2 tons?

13. Mrs. Evans made 88 cups of fruit punch for a party. How many gallons of punch did she make?
3 1
Ⓐ2 gal Ⓑ4 gal
4 4
1
Ⓒ5 gal Ⓓ 11 gal
2
14. Place an X in the appropriate cell to indicate whether each conversion is correct.

correct incorrect
18 ft = 6 yd
12 c = 3 pt
72 oz = 4.5 lb
8 qt = 2 gal

15. The table shows the number of students in different activities at Jennie’s school.

4
Part A Find the ratio of the number of students in the school Number of
choir to the number of students in the marching band. Express School Group
Students
your answer as a fraction in simplest form. Marching Band 40
Drama Club 27
School Choir 25
Academic Team 18
Part B Explain the meaning of the simplified ratio that you wrote in Part A.

16. Orlando skipped rope 135 times in 45 seconds. Write this rate as a unit rate

17. Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound
bag of mixed nuts for $13.75.
Part A What is the unit price at Snacks and More? What is the unit price at Healthy Snacking?

Part B Based on unit prices, the mixed nuts from which store are a better buy?
Ⓐ The mixed nuts would be a better buy from Snacks and More because the mixed nuts cost less per
pound than the nuts from Healthy Snacking.
Ⓑ The mixed nuts would be a better buy from Healthy Snacking because for $5.50 per pound you get
more mixed nuts that cost less.
Ⓒ The mixed nuts would be a better buy from Snacks and More because for $5.75 per pound you get
more mixed nuts that cost less.
Ⓓ Buying the mixed nuts from either Snacks and More or Healthy Nuts would be equally as good
since there is no difference in unit price.
18. Office Bargains sells 150 pens for $7.49 or 220 pens for $9.99. Which of the following statements is
correct?
Ⓐ Buying 150 pens and buying 220 pens is equally as good because the unit prices are the same.

Ⓑ The 150-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.

Ⓒ The 220-count offer would be a better buy because it has the lower unit price.

Ⓓ The 150-count offer would be a better buy because the cost per pen is less than the cost per pen
with the 220-count offer.

19. A cheetah runs 420 feet in 6 seconds. Crystal wants to determine how far a cheetah could run in 15
seconds at this rate.

5
Part A Explain how to use equivalent fractions to find the distance a cheetah could run in 15 seconds.
Then write the equivalent fractions.

Part B How many feet could a cheetah run in 15 seconds at this rate?

20. Jesper can run 6 miles in 45 minutes. He is thinking about running in two different races, a 9-mile
race and a 15-mile race. At his current rate, how many more minutes will it take Jesper to complete
the 15-mile race than the 9-mile race?
Ⓐ 15 minutes Ⓑ 30 minutes
Ⓒ 45 minutes Ⓓ 50 minutes
21. Yorman biked a total of 5 miles during two different bike rides. Which of the following rates is
equivalent to Yorman’s rate?
Ⓐ 0.5 ride per mile Ⓑ 2.5 miles per ride
Ⓒ 2.5 rides per mile Ⓓ 10 miles per ride

You might also like