Ged Math Lesson 18
Ged Math Lesson 18
Ged Math Lesson 18
Lesson Summary: For the Warm Up, students will solve a problem about movie tickets sold. In Activity 1, they will
learn some basic algebra vocabulary. In Activity 2, students will write expressions. In Activity 3, students will do
word problems in the workbook. In Activity 4, they will evaluate expressions. For the Application Activity, there
are two options from which to choose depending on the time you have left and/or student needs. There is a
Group Exit Ticket to end the class. Estimated time for the lesson is 2 hours.
Notes:
You can add more examples if you feel students need them before they work. Any ideas that concretely
relates to their lives make good examples.
For more practice as a class, feel free to choose some of the easier problems from the worksheets to do
together. The “easier” problems are not necessarily at the beginning of each worksheet. Also, you may
decide to have students complete only part of the worksheets in class and assign the rest as homework or
extra practice.
The GED Math test is 115 minutes long and includes approximately 46 questions. The questions have a focus
on quantitative problem solving (45%) and algebraic problem solving (55%).
Students must be able to understand math concepts and apply them to new situations, use logical
reasoning to explain their answers, evaluate and further the reasoning of others, represent real world
problems algebraically and visually, and manipulate and solve algebraic expressions.
This computer-based test includes questions that may be multiple-choice, fill-in-the-blank, choose from a
drop-down menu, or drag-and-drop the response from one place to another.
The purpose of the GED test is to provide students with the skills necessary to either further their education or
be ready for the demands of today’s careers.
Write on the board: A movie theatre owner wants to know if there is a relationship between
the number of tickets sold and how long the movie has been playing. Here is how many
tickets have been sold so far: 3,000 tickets sold Week 1; 2,750 tickets sold Week 2; 2,500
tickets sold Week 3; and 2,250 tickets sold Week 4.
Basic Questions:
What can the owner predict might happen on Week 5? (Attendance will be lower, there will
be 2,000 tickets sold)
Extension Questions:
What is the average (mean) attendance for the first 4 weeks? (Total of 10,500 divided by 4 =
2,625 tickets sold per week)
Is the correlation positive or negative? (It is negative because the more time goes by, the
lower the ticket sales. Some students may say the slope is negative, which is true. Slope will be
taught in a later lesson.)
1) This activity can be projected on the board and done as a whole class. Have students
volunteer to fill in the blank after everyone has a chance to do the activity.
2) Explain variable as a letter that takes the place of a number until we figure out what that
number is.
3) The first example for 3 and 4 is numeric because there are no variables.
4) The second example for 3 and for 4 is algebraic because there is a variable.
Answers:
1. A variable is a letter or symbol used to write a value (number) that can change.
2. A constant is a value that does not change.
3. An equation is a math statement that shows the two sides are equal or balanced.
4. An expression is a combination of numbers and operations.
y ÷ 16
2) Ask students how they would read aloud each of the expressions.
a. For the first one, they may say: a plus 4, 4 added to a, the sum of 4 and a, 4 more
than a, etc.
b. For the second one, they may say 17 minus b, b subtracted from 17, the difference of
17 and b, b less than 17. (Note: This last one is tricky for students so add more examples
if necessary. This example can be you have $17 and I have less money and it’s b fewer
dollars).
c. For the third one, they may say 5 times x, the product of 5 and x, etc. This expression
can also be written as 5x, which is the case in algebra. Make sure to point this out.
d. For the fourth one, they may say y divided by 16, the quotient of y and 16.
3) Do Worksheet 18.1. Do the first few together on the board. Circulate to help. Have volunteers
write answers on the board.
4) Do pages 50-51 in the student book together. Page 50 has more examples of the above and
on page 51 students also choose which expression best matches the problem.
1) After you have done the problems in the student book together, students can work
independently in the workbook pages 58-61.
2) You may need to review operations with integers from a previous lesson because there are
some negative numbers in some of the problems.
3) Circulate to help. Discuss and explain the questions that students found challenging. Validate
correct reasoning and redirect/explain if reasoning is not correct.
1) Tell the students: You have just done many problems in which you had to match an
expression to a word problem. Now we will learn to evaluate expressions for different
variables. That means we will find the answer for different values.
2) Example A: You work h hours per week and make $15 an hour.
a. Write an expression to represent how much you get paid. (15h or 15 x h)
b. Evaluate the expression for 10 hours in one week (15 x 10 = $150)
c. Evaluate the expression for 25 hours in one week (15 x 25 = $375)
3) Example B: In the warm up activity about the movie ticket sales, the owner wants to know
how much money she will make if the tickets are sold at $11.25 each.
a. Write an expression with t for tickets. ($11.25t )
b. Evaluate the expression for the first week when 3,000 tickets were sold. (3,000 x $11.25 =
$33,750)
c. Evaluate the expression for the second week when 2,750 tickets were sold. (2,750 x
$11.25 = $30,937.50)
4) Practice evaluating expressions with Worksheet 18.2. Do the first few together.
This activity may be useful to make algebraic more concrete for students. Use the following as a
guideline. I wasn’t able to change the words (document is a pdf) so choose items in the classroom
and ignore the reference to child. Also, you can make the activity more interesting by saying a few
examples yourself and then having students work in pairs to create an expression and dictate it to
the rest of the class.
Shake $2 Taco $2
Coke $1 Milk $1
1. Mike ordered 3 hotdogs for his family. How much was the meal?
2. Stanley wants to eat an ice cream sundae after he finishes his meal of coke and a slice of pizza.
How much was his bill?
3. There are four people in the Cullwell family. Two people order French fries and two people order
tacos. Each one of them orders milk with their meal. How much do the drinks cost for the Cullwell
family?
4. If the whole class decided to eat lunch, and the teacher bought everyone a taco and a shake,
how much would the teacher have to pay?
Answers:
1. 3h, 3($3)= $9
2. c + p + i, $1+$3+$3=$7
3. 2f + 2t + 4m, 2($2) + 2($2) + 4($1) = $12
4. Answer will vary
Use the menu from this restaurant to write an algebraic expression for each question. The
variable is the first letter of the menu item. Once you write the variable, evaluate the
expression.
Shake $2 Taco $2
Coke $1 Milk $1
2. Mike ordered 3 hotdogs for his family. How much was the meal?
4. Stanley wants to eat an ice cream sundae after he finishes his meal of coke and a slice of pizza.
How much was his bill?
5. There are four people in the Cullwell family. Two people order French fries and two people order
tacos. Each one of them orders milk with their meal. How much do the drinks cost for the Cullwell
family?
5. If the whole class decided to eat lunch, and the teacher bought everyone a taco and a shake, how
much would the teacher have to pay?
Do expression dictation. For example, say “15 less than n”. Have students write the answer
on a piece of paper (n – 15). You may continue with more dictations yourself or students
can take turns saying the dictation problems for the whole class to write down. As each
problem is said, students should write down the expression individually.