Standard-Four-Best-Buy-
Standard-Four-Best-Buy-
Standard-Four-Best-Buy-
Key Points:
The best buy is the cheapest unit cost or the least amount of money
that is paid for an item or a set of similar items.
When you are asked to calculate the best buy, you are usually given
different bargains to compare.
The best buy option is the one that has the cheapest price for one item
or one unit of measurement.
The cost of one item is calculated by dividing the total price by the
number of items in the group or set.
Resources: It is advised that you view the video on the link below to enrich
your understanding of concept of best buy.
https://www.youtube.com/watch?v=Sah_q6YkF5o
Pay careful attention to the third and fourth examples. They are
just like money since they have two decimal places.
Store A
Store B
$30.00 per dozen
$22.50 for 10
1) Mummy went to buy grocery items and saw the following offers for the purchase
of the same brand of canned tuna:
8 tins for $68.00
5 tins for $45.00
Answer: ______________________________________________________
b) How much less will mummy spend for one tin of tuna when she chooses the
best buy option?
Answer: _____________________________________________________
2) At the school tuck shop, a pack containing 4 plums cost $2.60 while one pack
with 6 plums cost $3.96.
Answer: ______________________________________________________
3) The following options are available for purchasing the same brand of erasers at
Cunningham’s Bookstore:
10 erasers for $26.50
8 erasers for $22.00
2 erasers for $5.90
Answer: ______________________________________________________
Answer: ______________________________________________________
Answer: ______________________________________________________
5) Ken wanted to purchase batteries for his remote control toys. After shopping
around for the same brand, he found the following options at the named
businesses:
Answer ______________________________________________________
b) 50ȼ
b) 13ȼ
5) JT Pharmacy