Contoh RPH PAK21
Contoh RPH PAK21
Contoh RPH PAK21
STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.6 Menjelas dengan contoh anak haiwan yang menyerupai induknya dan yang tidak menyerupai induknya.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
(KRITERIA KEJAYAAN) • Merumuskan pemerhatian terdapat haiwan yang menyerupai induknya dan yang tidak menyerupai induknya.
• Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif untuk menerangkan pelbagai cara haiwan melindungi telurnya atau
menjaga anaknya dan membuat penaakulan.
REFLEKSI
Kehadiran: /
✘
✘
1 2 3 4 5
SAINS TAHUN 3
STANDARD
MINGGU TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARA
KANDUNGAN N
1A
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.1 Kemahiran 1.1.1
SAINS SAINTIFIK Proses Sains Memerhati
1B
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.1 Kemahiran 1.1.1
SAINS SAINTIFIK Proses Sains Memerhati
1.1.3 mengukur
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.1 Kemahiran dengan
4A
SAINS SAINTIFIK Proses Sains menggunakan
nombor
1.1.3 mengukur
4B
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.1 Kemahiran dengan
SAINS SAINTIFIK Proses Sains menggunakan
nombor
6A
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.1 Kemahiran 1.1.4
SAINS SAINTIFIK Proses Sains Berkomunikasi
1.2.3 Melakar
spesimen,
peralatan dan
bahan sains
dengan betul.
1.2.4
Membersihkan
INKUIRI DALAM 1.0 KEMAHIRAN 1.2 Kemahiran peralatan sains
7B dengan cara
SAINS SAINTIFIK Manipulatif yang betul.
1.2.5
Menyimpan
peralatan dan
bahan sains
dengan betul
dan selamat.
INKUIRI DALAM 2.0PERATURAN 2.0 PERATURAN 2.1.1 Mematuhi
8A peraturan bilik
SAINS BILIK SAINS BILIK SAINS sains
4.1.4
Menjelaskan
dengan contoh
haiwan
melahirkan anak
yang banyak
4.1 Pembiakan dan anak yang
11A SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN dan tumbesaran sedikit.
haiwan 4.1.5 Merekod
perubahan
tumbesaran
haiwan dengan
memerhati kitar
hidup haiwan.
4.1.6 Menjelas
dengan contoh
anak haiwan
4.1 Pembiakan yang
11B SAINS HAYAT 4.0 HAIWAN dan tumbesaran menyerupai
haiwan induknya dan
yang tidak
menyerupai
5.1.1
induknya.
Menyatakan
kepentingan
tumbuhan
kepada manusia
5.1 Tumbesaran dan haiwan.
12A SAINS HAYAT 5.O TUMBUHAN Tumbuhan 5.1.2 Merekod
5.1.3
Menyatakan
perubahan
keperluan
tumbesaran asas
untuk biji benih
tumbuhan
bercambah.
Tumbesaran bermula
12B SAINS HAYAT 5.O TUMBUHAN 5.1 daripada
Tumbuhan percambahan
biji benih
dengan
memerhati biji
5.1.6
benih
Menjelaskan
pemerhatian
Tumbesaran tentang proses
13A SAINS HAYAT 5.O TUMBUHAN 5.1 hidup
Tumbuhan tumbuhan
melalui lakaran,
TMK, penulisan
atau lisan.
6.1.1
Menyatakan
sumber cahaya.
6.1.2
Membanding
beza aktiviti
yang dijalankan
6.1 Terang dan dalam keadaan
SAINS FIZIKAL 6.0 TERANG
13B terang dan
DAN GELAP gelap gelap.
6.1.3
Menerangkan
bagaimana
bayang-bayang
dihasilkan
melalui
6.1.4 aktiviti.
Membanding
dan
membezakan
kejelasan
6.1 Terang dan bayang-bayang
SAINS FIZIKAL 6.0 TERANG
14A apabila cahaya
DAN GELAP gelap dihalang oleh
objek yang
berlainan
dengan
menjalankan
penyiasatan.
6.1.5
Mencipta
permainan
bayang-bayang
6.1.6
Menjelaskan
SAINS FIZIKAL 6.0 TERANG 6.1 Terang dan pemerhatian
14B
DAN GELAP gelap tentang terang
dan gelap
melalui
lakaran, TMK,
penulisan atau
lisan.
7.1.1
Mengenal pasti
komponen
dalam litar
elektrik iaitu sel
kering,mentol
dan suis.
7.1.2
Menerangkan
fungsi
7.1 Litar komponen
15A SAINS FIZIKAL 7.0 ELEKTRIK elektrik dalam litar
elektrik lengkap.
7.1.3 Membina
litar elektrik
lengkap dengan
menggunakan
sel kering,
mentol, suis dan
wayar
penyambung.
7.1.4 Meramal
sebab mentol
tidak menyala
dalam litar yang
dibina.
7.1.5 Merekod
nyalaan mentol
7.1 Litar
15B SAINS FIZIKAL 7.0 ELEKTRIK dengan
elektrik mengantikan
suis dengan
objek atau
bahan dengan
menjalankan
penyiasatan.
7.1.6
Mengitlak objek
yang boleh
menyalakan
mentol dalam
litar adalah
konduktor dan
yang tidak
menyalakan
7.1 Litar mentol adalah
16A SAINS FIZIKAL 7.0 ELEKTRIK elektrik penebat.
7.1.7
Menjelaskan
pemerhatian
tentang litar
elektrik melalui
lakaran, TMK,
penulisan atau
lisan.
8.1.1
Memerihalkan
kaedah untuk
mengasingkan
campuran
pelbagai
bahan atau
objek.
16B SAIS BAHAN 8.0 CAMOURAN 8.1 Campuran 8.1.2
Menaakul cara
yang digunakan
untuk
mengasingkan
campuran
8.1.3
pelbagai bahan
Mengenal
atau objek.pasti
bahan yang
boleh larut dan
tidak boleh larut
di dalam air
dengan
menjalankan
penyiasatan.
8.1.4
Merumuskan
cara bahan
boleh dilarutkan
17A SAIS BAHAN 8.0 CAMOURAN 8.1 Campuran dengan lebih
cepat dengan
menjalankan
penyiasatan.
8.1.5
Menjelaskan
pemerhatian
tentang
9.1.1
campuran
Menyatakan
melalui lakaran,
sumber air
TMK, penulisan
semulajadi
atau lisan.
seperti hujan,
sungai, tasik,
laut dan mata
BUMI DAN
17B ANGKASA 9.0 BUMI 9.1Air air.
9.1.2
Menyatakan
arah aliran air
dengan
menjalankan
aktiviti.
9.1.3
Mengitlak arah
aliran air secara
semulajadi
seperti aliran air
sungai, air
18A BUMI DAN
9.0 BUMI 9.1Air terjun melalui
ANGKASA pemerhatian
menerusi
pelbagai media.
9.1.4 Membuat
urutan kitar air
semulajadi.
9.2.1
Menyatakan
udara berada di
sekeliling kita.
9.2.2
Menyatakan
udara terdiri
daripada
BUMI DAN
18B ANGKASA 9.0 BUMI 9.2 Udara beberapa jenis
gas seperti
oksigen dan
karbon dioksida.
9.2.3
Memerihalkan
udara yang
bergerak adalah
9.2.4
angin.Menjana
idea kesan
udara yang
bergerak dalam
kehidupan
manusia.
9.2.5
Mencipta alat
atau model
dengan
mengaplikasikan
BUMI DAN pengetahuan
19A 9.0 BUMI 9.2 Udara
ANGKASA yang
menunjukkan
kegunaan udara
yang bergerak.
9.2.6
Menjelaskan
pemerhatian
tentang udara
melalui lakaran,
TMK, penulisan
atau lisan.
10.1.1 Memilih
binaan yang
hendak dibina
daripada set
binaan.
10.1.2
Mengenal pasti
komponen
binaan
TEKNOLOGI DAN
19B KEHIDUPAN 10. TEKNOLOGI 10.1 Set binaan berpandukan
LESTARI manual
bergambar.
10.1.3
Memasang
komponen
binaan
berpandukan
manual
bergambar.
10.1.3 Mereka
bentuk objek
atau struktur
menggunakan
bongkah bentuk
asas.
10.1.4
Menaakul
kepentingan
TEKNOLOGI DAN
10. TEKNOLOGI 10.1 Set binaan pelbagai bentuk
20A KEHIDUPAN
LESTARI bongkah.
10.1.5
Menjelaskan
pemerhatian
tentang hasil
binaan melalui
Lakaran, TMK,
penulisan atau
lisan.
10.1.4
Mencipta satu
TEKNOLOGI DAN binaan baru
20B KEHIDUPAN 10. TEKNOLOGI 10.1 Set binaan yang tidak
LESTARI terdapat dalam
manual
bergambar.
10.1.5
Membuka hasil
binaan
mengikut
urutan dan
menyimpan
komponen yang
telah dibuka ke
TEKNOLOGI DAN dalam bekas
21A KEHIDUPAN 10. TEKNOLOGI 10.1 Set binaan penyimpanan.
LESTARI 10.1.6
Menjelaskan
pemerhatian
tentang
campuran
melalui lakaran,
TMK, penulisan
atau lisan.
21B
22A
22B
23A
24B
25A
25B
26A
26B
27A
27B
28A
28B
29A
29B
30A
30B
31A
31B
32A
32B
33A
34B
35A
35B
36A
36B
35A
35B
36A
36B
6
NS TAHUN 3
AKTIVITI PDPC
Think-pair-share
• .Guru kemukakan masalah kepada ahli pasukan- setiap ahli diberikan
masa untuk berfikir dan membuat pengelasan berdasarkan ciri-cri yang
digunakan semasa membuat pengelasan –semua ahli pasukan diminta
berkongsi jawapan
Menjalankan aktiviti yang boleh membawa kepada penerapan
kemahiran mengelas seperti:
• Mengelas objek lembut dan keras.
• Mengelas bentuk objek berdasarkan ciri rupabentuk objek.
pyramid.kubus,kuboid dan sfera.
Gallery tour.
• Hasil pasukan dibentang dan berlaku pembentangan dan seterusnya
kumpulan lain.
Menjalankan aktiviti yang boleh membawa kepada penerapan
kemahiran berkomunikasi seperti:
• Mencatat bilangan daun tumbuhan semasa tumbesaran dalam bentuk
yang sesuai.
• Mencatatkan bilangan anak pokok yang tumbuh pada hari yang
ditetapkan.
Rally robin
• Pelajar dalam bentuk berpasangan bergilir-gilir memberi respon
tentang tentang perihal manusia secara lisan dari segi tumbesaran.
Perbincangan berdasarkan gambar individu tentang perubahan dari bayi
hingga dewasa dari segi pertambahan:
• saiz; tinggi,berat.
Same Different
• 2 orang pelajar dalam kumpulan mencari persamaan dan perbezaan
dalam dua gambar yang ada pada setiap orang daripada mereka.
(gambar ibu dan anak serta dua keluarga yang berbeza)
• Kemudian mereka bandingkan jawapan dan membuat pembentangan
• Akhir sekali tukar pasangan dalam kumpulan.
• Permainan yang menggunakan gambar untuk memadankan gambar
anak dengan ibu/bapa/ keluarga.
Team project
• Setiap ahli pasukan bekerjasama memberikan sumbangan
menghasilkan kitar hidup haiwan ,membentuk projek yang diminta
• Pemerhatian terhadap kitar hidup haiwan seperti katak, rama-rama,
nyamuk dan lembu.
Find the fid/guess the fib(pak21)
• Seorang ahli dalam pasukan memberi penerangan tentang sesuatu
yang sebenarnya hanya dua yang betul atau yang benar satu lagi adalah
salah.- ahli lain diminta mencari yang betul tentang padanan gambar
haiwan berdasarkan tajuk aktiviti pada hari ini.
• Gambar anak haiwan yang baru lahir dipadankan dengan gambar
induknya.
Team project
• Setiap ahli pasukan bekerjasama memberikan sumbangan
menghasilkan kitar hidup haiwan ,membentuk projek yang diminta
• Pemerhatian terhadap kitar hidup haiwan seperti katak, rama-rama,
nyamuk dan lembu.
Team word-web
• Pelajar tulis topik-proses hidup tumbuhan- di tengah-tengah kertas
mahjong. setiap ahli pasukan menulis idea dalam peta minda mengikut
warna pen yg berbeza mengikut sumbangan idea setiap dari mereka
berdasarkan ujikaji ini menyatakan apakah yang akan berlaku sekiranya
tumbesaran tumbuhan diganggu.
Find the fid/guess the fib(pak21)
• Seorang ahli dalam pasukan memberi penerangan tentang sesuatu
permainan teka dalam kotak hitam- ahli lain diminta merasa sesuatu di
dalam kotak hitam tersebut dan menekanya. Permainan diteruskan
dengan beberapa objek lagi
• Penggunaan kotak hitam yang mengandungi beberapa objek. Murid
diminta mencari satu objek yang ditetapkan dalam dua keadaan iaitu
gelap dan terang.
Think-pair-share
• Guru kemukakan masalah kepada ahli pasukan- setiap ahli
diberikan masa untuk berfikir dan membuat catatan –semua ahli
pasukan diminta berkongsi jawapan .
• Murid menjalankan eksperimen berdasarkan buku teks (rujuk
buku teks)
• Contoh kaedah mengasingkan campuran seperti menggunakan
penapis atau magnet.
• Kaedah mempercepatkan proses melarutkan bahan dalam air
seperti mengacau dan saiz bahan yang kecil.
Team project
• Setiap ahli pasukan bekerjasama memberikan sumbangan
menamakan pasukan,membentuk projek yang diminta
Gallery tour.
• Hasil pasukan dibentang dan berlaku pembentangan dan seterusnya
kumpulan lain.
Team project
• Setiap ahli pasukan bekerjasama memberikan sumbangan idea
membentuk projek yang diminta
Gallery tour.
• Hasil pasukan dibentang dan berlaku pembentangan dan seterusnya
kumpulan lain.
Window pane
• Guru melukis satu gambar tentang sesuatu konsep / perkara / lakaran
binaan pada carta/ white board. Ahli dalam pasukan bergilir-gilir
menyambung melukis untuk menerangkan lagi konsep/perkara
tersebut. lakaran tentang binaan yang dibina akan dibentangkan
kepada kelas. Sesi perbincangan bermula dengan pasukan lain memberi
komen terhadap lakaran tersebut. Kemudian mereka akan menyimpan
atau membuka hasil binaan dan menyimpannya dengan baik.
7
SP