0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
7 tayangan7 halaman

RPH Minggu 14

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1/ 7

SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 27/6/2022 MASA
MINGGU 14 HARI Isnin KELAS
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Hargai Diri
STANDARD KANDUNGAN 4.4 Mengaplikasikan, menghayati dan menghasilkan unsur keindahan
dalam seni tulisan jawi.
STANDARD 4.4.2 Mempersembahkan keindahan seni tulisan jawi melalui
PEMBELAJARAN
simpulan bahasa
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengenal pasti dua perkataan dengan
1. Mempersembahkan dua perkataan dengan keindahan tulisan jawi.
keindahan seni tulisan jawi melalui simpulan 2. Mempersembakan dua perkataan dengan
bahasa keindahan tulisan jawi melalui simpulan
bahasa dengan baik.
3. Menulis perkataan tersebut dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang leka bermain.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menyambung tulisan Jawi mengikut
gambar. buku dengan cara seperti di info.
2. Murid menganalisis gurindam. 6. Murid menampal hasil tulisan jawi mereka di
3. Murid melagukan gurindam dengan kelas. Gallery Walk (Lawatan ke galeri)
bimbingan guru. Sing Song (Nyanyi Lagu) 7. Murid lain memberi respon terhadap tulisan
4. Murid menulis tulisan Jawi mengikut buku. jawi rakan mereka.
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang leka bermain dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 051 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara
Belajar
PAK-21 Sing Song (Nyanyi Lagu) PAtK-21
Gallery Walk (Lawatan ke galeri)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Bahasa EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 29/6/2022 MASA 12.15-1.15
MINGGU 14 HARI Rabu KELAS 4B
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Hargai Diri
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.3(iii) Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera
PEMBELAJARAN
mengikut konteks
KEMAHIRAN -
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata adjektif pancaindera.
1. Memahami dan menggunakan tujuh kata 2. Mengetahui contoh-contoh kata adjektif
adjektif pancaindera dengan betul pancaindera.
3. Menggunakan kata adjektif pancaindera
dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pemeriksaan di lapangan terbang.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja kata adjektif.
gambar. 6. Murid menulis sebanyak mungkin kada
2. Murid mendengar penerangan guru adjektif pancaindera di daun pokok. List It
mengenai kata adjektif pancaindera. Out (Senaraikannya)
3. Murid mengenal pasti kata adjektif 7. Murid menampal dan mewarnakan pokok di
pancaindera di buku. buku tulis.
4. Murid membina ayat menggunakan kata 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
adjektif pancaindera dengan bimbingan dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
guru. Sentence Builder (Pembina Ayat)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pemeriksaan di lapangan terbang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 055 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Sentence Builder (Pembina PAtK-21
List It Out (Senaraikannya)
Ayat)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

latihan pengayaan / pengukuhan


___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 30/6/2022 MASA 8.15-9.15
MINGGU 14 HARI Khamis KELAS 4B
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Hargai Diri
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.3(iv) Memahami dan menggunakan kata adjektif waktu mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Berbasikal dengan selamat
PKJR
STANDARD 5.1.4 Menyatakan peraturan dan undang-undang ketika berbasikal.
PEMBELAJARAN PKJR
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata adjektif waktu.
1. Memahami dan menggunakan empat kata 2. Mengetahui contoh-contoh kata adjektif
adjektif waktu dengan betul waktu.
3. Menggunakan kata adjektif waktu dengan
betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang beringat ketika menonton.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid bercerita menggunakan kata adjektif
gambar. waktu dengan betulnya. Story Telling
2. Murid mendengar penerangan guru (Ceritakannya)
mengenai kata adjektif waktu. Watch & 6. Murid lain memberi respon cerita rakan
Listen (Lihat & Dengar) mereka.
3. Murid memahami penggunaan kata adjektif. 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid menjalankan aktiviti secara individu. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang beringat ketika menonton dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 056 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & PAtK-21
Story Telling (Ceritakannya)
Dengar)
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 3/7/2022 MASA 9.15-10.45
MINGGU 15 HARI Ahad KELAS 4B
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Patuh dan Selamat
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan
PEMBELAJARAN
intonasi yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menceritakan berdasarkan bahan yang
1. Menceritakan dua ayat mengenai bahan ditonton dengan sebuan dan intonasi yang
yang ditonton dengan sebutan dan intonasi sesuai.
yang sesuai 2. Memahami bahan yang ditonton dengan
baik
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pemandu bijak.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menceritakan iklan yang ditonton
gambar. dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
2. Murid mendengar penerangan guru Story Books (Buku Cerita)
mengenai iklan. 6. Murid diberikan lembaran kerja Bulatan
3. Murid menaakul dan memahami iklan yang Enam.
ditonton. 7. Murid menggunakan pengurusan grafik
4. Murid menceritakan bahan yang ditonton untuk menulis enam panduan keselamatan
dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. jalan raya dan menampalnya di buku tulis.
Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pemandu bijak dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 057 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Story Books (Buku Cerita) PAtK-21
Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 4/7/2022 MASA
MINGGU 14 HARI Isnin KELAS
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Patuh dan Selamat
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD 2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera, dan
PEMBELAJARAN
karya bukan sastera.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca teks karya sastera dengan baik.
1. Membaca dan menganalisis tiga teks karya 2. Mengenalpasti isi yang terdapat dalam teks
sastera karya sastera tersebut
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang nasihat ayah bonda.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid mendengar syair yang didendangkan.
gambar. 6. Murid melagukan syair dengan bimbingan
2. Murid mendengar penerangan guru guru. Presentation (Persembahan)
mengenai syair. 7. Murid melengkapkan Peta Bulatan. Mind
3. Murid memahami syair. Map (Peta Minda)
4. Murid menganalisis kandungan kod QR 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
yang diimbas oleh guru. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang nasihat ayah bonda dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 058 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara
Belajar
PAK-21 Presentations PAtK-21
Mind Map (Peta Minda)
(Persembahan) - Kumpulan
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH 1
