0% au considerat acest document util (0 voturi)
2K vizualizări11 pagini

Regnul Fungi - Ciuperci Inferioare

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 11

PROIECT DE LECIE

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala ,, Smaranda Apostoleanu,, Colonesti


Data:25.02.2016
Aria curriculara: Matematica i tiine ale naturii
Disciplina:Biologie
Unitatea de invatare: Diversitatea lumii vii
Titlul lectiei: Regnul Fungi Ciuperci inferioare ,, Drojdii si mucegaiuri,,
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a particularitatilor alcatuirii organelor si functiilor
ciupercilor inferioare,in vederea intelegerii relatiei cu mediul de viata si a corelatiei
dintre structura si functiile acestei plnte
Tipul lectiei:predare-invatare cu experiment integrat
Clasa: a V-a

Durata:50 minute
Propunator :Dinu Mdlina Elena

Competente generale:

receptarea informatiilor despre

explorarea sistemelor biologice;

comunicarea orala si sccrisa utiliand corect terminologia spcifica biologiei.

lumea vie;

Competente specifice:

identificarea unor grupe si specii din Regnul Plante (1.1.);

explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori (1.4.);

utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate explorarii/ investigarii lumii vegetale (2.1.);

realiarea de activitati experimentale si interpretarea rezultatelor (2.2.);

utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare (4.2.);

Competente derivate:

identificarea mediului de viata al ciupercilor inferioare;

recunoasterea reprezentantilor acestiu grup;

precizarea alcatuirii, modul de hranire si de inmultire al ciupercilor inferioare;

prezentarea importantei acestui grup de ciuperci in viata omului;

Strategie didactic
a)Resurse procedurale:

expunerea;

explicaia.

fise de lucru folosind ,, Explozia stelara,,

experimentul de laborator

observaia;

conversaia euristic;

b)Resurse materiale:

manual;

caiete

atlase

drojdie de bere

zahar

pahar

pipeta

lama

lamela

microscop

lamaie

punga de plastic

ac spatulat

bisturiu.

c). forma de activitate: fontala , individuala.


d). locul de desfasurare : sala de clasa
e). Bibliografie:

Ghe. Mohan , A. Ardelean , Aurora Mihail Manual Biologie clasa a V a , Editura All,
Bucuresti, 1999.

Floarea Dobran,, Manual Biologie clasa a V-a,, , Editura Teora, 1997;

V. Lazr, M. Nicolae, Lecia-forma de baz a organizrii procesului de predare nvareevaluare la disciplina Biologie , editura ARVES, 2007;

Camelia Ureche, Corina Cucu ,, Metodica predrii biologiei,, , Editura Zedax , Focani, 2003.

SCENARIU DIDACTIC
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

ACTIVITATEA

ACTIVITATEA

LECIEI

PROFESORULUI

ELEVILOR

-verific dac sunt condiii optime pentru

-i pregtesc caietul, manualul,

1.Momentul

desfurarea orei;

creioanele colorate, atlasul

organizatoric

-noteaz elevii abseni i solicit elevilor


s-i pregteasc cele necesare
desfurrii leciei

2.Verificarea

-Verific lecia Regnul protista

cunotinelor

Flagelate si alge chestionare oral:


1. Care este reprezentantul Flagelatelor

Elevii rspund la ntrebri:


1. Euglena verde.

ce l-am studiat?
2. Ce mediu de viata are acesta?

2.Traieste in mediul acvatic, in balti


si lacuri.

3. Definiti notiunea de eucariot?

3.Eucariotele sunt organisme care au


nucleu adevarat.

4. Cum este corpul alcatuit la euglena

4. Corpul este alcatuit dintr-o

verde?

singura celula.

5. Prezentati modul de hranire?

5. Ziua se hraneste autotrof prin


fotosinteza, iar noapte heterotrof.

6. Ce sunt algele ?

6. sunt cele mai simple alge verzi de


pe Terra.

7. De ce se numesc talofite?

7. Corpul lor nu este diferentiat in


organe.

8. Dati exemple de alge si precizati

8. Verzeala zidurilor, matasea

importanta lor!

broastei. alge verzi, rosii si brune.

3.Captarea

Imparte elevilor cate o fisa de lucru

Completeaza titlul lectiei si

ateniei

pentru a descoperi pe verticala titlul

descopera pe vericala titlul lectiei si

lectiei

anume ,, Regnul Fungi,,.

4.Anuntarea

Anun i scrie pe tabl subiectul leciei

Noteaz n caiet titlul leciei i

temei i a

i prezint obiectivele pe care trebuie s

urmresc obiectivele

obiectivelor

le rezolve la sfritul leciei prin evaluare

5.Prezentarea

Noteaz pe tabl schema leciei.

noilor

Elevii rspund la ntrebri,urmresc


explicaiile i rein c:

informaii
Specific informatii cu privire la

- sunt mai raspandite pe uscat si nu

raspandirea ciupercilor inferioare

au clorofila.

Prezinta cei doi reprezentanti ce vor fi


studiati astazi: Drojdia de bere si
Mucegaiul alb
1 . Drojdia de bere

Traieste pe maltul de orz si pe

Precizeaz alctuirea

sucurile dulci din fructe.


Alcatuire: talul este unicelular,
format dintr-o singura celula

ovala.In citoplasma se gasesc


substante numite fermenti care au
rolul de a descompune substantele
dulci din mediul in care traieste
ciuperca. Acest proces se numeste
fermentatie.
Defineste procesul de fermentatie

Fermentatia este procesul in urma


careia se formeaza alcool si dioxid
de carbon.

Specifica cele doua tipuri de inmultire

Inmultire: - vegetativa - prin


inmugurire ( in conditii favorabile)
si asexuat prin spori ( in conditii
nefavorabile.
Cua jutorul imaginilor din atlas
observa inmultirea la drojdia de
bere.

Realizarea de catre profesor a

Sunt atenti la activitatea profesorului

experimentului de laborator pentru

si vizualizaeaza pe rand la

evidentierea alcatuirii drojdiei de bere.

microscop alcatuirea drojdiei de bere

Explica etapele realizarii acestuia.

Noteaza faptul ca drojdia- vinului

Enunta faptul ca drojdia- vinului este

este inrudita si rolul acesteia,

inrudita cu drojdia de bere si specifica

transforma mustul de struguri in vin.

importanta acesteia.
2. Mucegaiul alb

Traieste pe locuri umede,

Prezinta mediul de viata si specifica

intunecoase si nearisite , pe

principalele caracteristici

alimente, haine si incaltaminte.


Alcatuirea corpului: corpul este
alcatuit dintr-o celula mare sub
forma de fire subtiri unde formeaza
un paienjinis alb numit miceliu.
Miceliul este format din filamentehife care in interior au o citolpasma

cu multi nuclei.
Prezinta inmultirea la mucegaiul alb

Inmultire: asexuat prin spori . Sporii


se formeaza in in sporangi care la
maturitate crapa si sunt pusi in
libertate.
Sexuat- prin celula ou. se formeaza
din unirea a doua micelii diferite ca
sex.

Ofera informatii cu privire la alti

- mucegaiul verde-albastrui care este

reprezentanti

folosit la prepararea antibioticelor


- mucegaiul negru
Observa imagini din manual si atlas
cu alti reprerzentanti.

Realizarea de catre profesor a

Sunt atenti la activitatea profesorului

experimentului de laborator pentru

si vizualizaeaza pe rand la

evidentierea hifelor prezente la

microscop hifele prezente la

mucegaiul verde albastrui.

mucegaiul verde albastrui.

Explica etapele realizarii acestuia.


Enunta faptul ca drojdia- vinului este
inrudita cu drojdia de bere si specifica
importanta acesteia.
6.Asigurarea

Recapitularea notiunilor de pe tabla si

reteniei

fixarea cunostintelor dobandite

7.Evaluarea

Verificare oral si fisa de lucru flosind

rezultatelor

,,Explozia stelara,,

Elevii rspund la ntrebri.

Completeaz fia de lucru

8.Enunarea
temei

De desenat figura 1 de la pagina nr. 94.

Noteaza tema in caiete.

Regnul Fungi Ciuperci inferioare


Drojdii si mucegaiuri

Ciupercile sunt talofite raspandite mai ales pe uscat, nu au clorofila si se hranesc heterotrof ( saprofit
sau parazit).
Clasificare: - drojdia de bere
- mucegaiul alb.
1. Drojdia de bere traieste pe maltul de orz si pe sucurile dulci din fructe,
Alcatuire- talul este unicelular, format dintr-o celula ovala.
-

in citoplasma se gasesc substante numite fermenti cu rol de a descompune substantele dulci


din mediul in care traieste ciuperca. Acest proces se numeste fermenatie.

Inmultire: - vegetativa- prin inmugurire ( in conditii favorabile)


- asexuat prin spori (in conditii nefavorabile)
Drojdia vinului este inrudita cu dojdia de bere si folosita pentru transformarea mustului de struguri
in vin.
2. Mucegaiul alb traieste in locuri umede, intunecate si nearisite, pe haine , alimente si incaltaminte.
Alcatuirea corpului - corpul este alcatuit dintr-o celula mare sub forma de fire subtiri unde formeaza un
paienjinis alb numit miceliu. Miceliul este format din filamente- hife care in
interior au o citolpasma cu multi nuclei.
Inmultire:- asexuat prin spori . Sporii se formeaza in in sporangi care la maturitate crapa si sunt pusi in
libertate.
- sexuat- prin celula ou. Se formeaza din unirea a doua micelii diferite ca sex.
Alti reprezentanti
- mucegaiul verde-albastrui care este folosit la prepararea antibioticelor
- mucegaiul negru

FISA DE LUCRU
A

B
1. Organ cu rol de inmultire.
2. Functiile florii sunt: .si fecundatia.
3. Partea femeiasca a florii se numeste.
4. Fruct uscat care nu se deschide.
5. Invelisul extern al samantei se numeste
6. Din categoria plantelor inferioare fac parte bacterii si .. albastre.
7. Bacteriile care descompun resturile organismelor moarte se numesc
8. Organismele care au corpul format dintr-o singura celula se numesc.
9. Algele albaste traiesc in.filamentoase
10. Euglena verde se deplaseaza cu ajutorul.
11. Organismele care au nucleu adevarat se numesc.

FISA DE LUCRU
A
F

S A

R
C

E
E

C O

U C

A R E

FISA DE EVALUARE

Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

CUM se hranesc ?

CE tip de inmultire au ?

CINE sunt
reprezentanii?
Ciuperci
inferioare

UNDE traiesc?

CARE este alcatuirea ?

FISA DE EVALUARE

Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

CUM se hranesc ?

saprofit sau parazit.

CINE sunt
reprezentanii?

CE tip de inmultire
au?
Ciuperci
inferioare

drojdia de bere
mucegaiul

UNDE traiesc?

sunt raspanditi pe
uscat

vegetativa- prin inmugurire


sexuata prin celula-ou
asexuat prin spori

CARE este alcatuirea


corpului?

corpul este alcatuit dinto singura celula

S-ar putea să vă placă și