0% au considerat acest document util (0 voturi)
228 vizualizări2 pagini

Respiratia Proiect

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 2

Proiect didactic

Disciplina: Biologie clasa a X-a


Tema: Respiraţia
Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de cunoştinţe
Obiective operaţionale (Competenţe derivate):
La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea:
O1: Să definească respiraţia;
O2: Să compare tipurile de respiraţie din lumea vie;
O3: Să recunoască importanţa practică în viaţa cotidiană a fermentaţiilor;
O4: Să-şi însuşească corect terminologia ştiinţifică în situaţii de comunicare.
Resurse materiale: manual, fişă de lucru
Resurse procedurale: conversaţia euristică, modelare, observare dirijată, explicaţie,
exerciţiul.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI [50’]

ETAPA ELEMENTE ALE STRATEGIEI ACTIVITĂŢI PROPUSE ELEVILOR


DIDACTICE
EVOCARE F: CONVERSAŢIA EURISTICĂ Răspund la întrebări şi deduc noţiunile
[10’] Reactualizarea funcţiilor de vizate.
nutriţie, a traseului nutrimentelor
în organism şi a noţiunii de
fotosinteză.
REALIZARE F: CONVERSAŢIA EURISTICĂ Deduc noţiunea de respiraţie
A SENSULUI EXPLICAŢIA
[20’] Introducerea noţiunii de respiraţie
ca proces generator de energie
F.ÎNVĂŢAREA PRIN
DESCOPERIRE
Identificarea tipurilor de respiraţie Identifică respiraţia aerobă şi
şi a organismelor la care se anaerobă, organismele la care se
întâlnesc şi ce importanţă practică întâlnesc şi importanţa practică a
au ele acestora.
I. MODELAREA
Ecuaţia chimică a respiraţiei
aerobe şi anaerobe; Notează ecuaţiile chimice
F. OBSERVAŢIA
Comparaţie între respiraţia aerobă
şi anaerobă; Compară respiraţia aerobă şi anaerobă
REFLECŢIA F. EXERCIŢIUL Elevii rezolvă exerciţiile şi are loc
[20’] Fişă de lucru  confruntarea rezultatelor.
Fişă de lucru:

1. Comparaţi respiraţia şi fotosinteza folosind criteriile:

-stocare/ producere de energie

-acumulare sau consum de substanţe organice

-gaze consumate

-necesitatea luminii

-celulele în care au loc

-sediul celular

2. Comparaţi respiraţia aerobă şi anaerobă.

3. De ce laptele dulce se alterează mai greu decât iaurtul?

4. De ce nu se recomandă ca mustul de struguri să fermenteze în vase deschise?

5.Ce substanţă formează golurile din pâine?

a. glucoza b. vaporii de apă sub presiune

c. CO2 d. alcool etilic sub formă de vapori

6. De se considerăm că fermentaţia acetică este o fermentaţie atipică?

Schiţa lecţiei

Respiraţia

Respiraţia = procesul prin care este mobilizată energia stocată în substanţele organice
Tipuri de respiraţie - aerobă - în prezenţa O2
- anaerobă - în absenţa O2
Respiraţia aerobă
-are loc la nivelul mitocondriilor
substanţe organice + O2 CO2 + H2O + energie (ATP)
Respiraţia anaerobă
la bacteriile fermentative
Fermetaţia:
a) alcoolică –la drojdia de bere, drojdia vinului.
glucoza alcool etilic + CO2
Importanţă: panificaţie, obţinerea berii şi a vinului
b) lactică
glucoza acid lactic (bun conservant)
Importanţă: conservarea legumelor, obţinerea brânzeturilor
c) acetică
glucoză alcool etilic + CO2

alcool etilic + O2 acid acetic

S-ar putea să vă placă și