0% found this document useful (0 votes)
68 views2 pages

TC 4.2

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Škola: JU SREDNJA ŠKOLA ZA SARAJEVO


SAOBRAĆAJ I KOMUNIKACIJE
Nastavnik: Bejto Lika,dipl.ing.maš.
Datumi br. nast. sata
Nastavni predmet TEHNIČKO CRTANJE

Nastavna cjelina NACRTNA GEOMETRIJA

Tema nastavnog sata PROJEKCIJA KRUGA KOJI NIJE


PARALELAN NI SA JEDNOM RAVNI
Odgojno- obrazovni ciljevi nastavnog sata Najava cilja sata:
Cilj sata je da se učenici upoznaju sa načinom
proiciranja

Odgojno- obrazovni zadaci nastavnog sata Odgojni zadaci: - Pun odgojni efekat je postignut ako učenik u
odgovarajućoj životnoj situaciji primjenjuje
- odgojni stečena znanja.
- obrazovni
- funkcionalni
Obrazovni zadaci: Usvajanje načina proiciranja i mogućnost
samostalnog crtanja

Funkcionalni zadaci: -Ovladavanje vještinama prepoznavanja i


proiciranja u tehničkom crtanje.
-Razvijanje komunikacijskih vještina

Tip nastavnog sata(određuje se prema Sat obrade novog gradiva.


glavnom dijelu nastavnog sata
Oblici rada ( slijede iz odgojno -Frontalni -Učenici treba da samostalno uz pomoć
nastavnika i već stečenog znanja pokušaju naučiti
obrazovnih zadataka) način proiciranja
-Individualnim primjerima da pokušaju shvatiti
navedeno.

Didaktički principi:( ističu se dijelovi gradiva - Princip aktivnosti


i principa koja se na nastavnom satu - Princip povezanosti
ostvaruju obradom pojedinih dijelova - Princip postupnosti i sistematičnosti - --
gradiva) Princip motivacije

Nastavne metode: (ističu se dijelovi gradiva i -Metoda demonstracije


metode kojima se planira na nastavnom satu -Metoda crtanja
obraditi pojedini dio gradiva) -Metoda razgovora
-Metoda usmenog i pismenog izlaganja
-Metoda upoređivanja i analogije
-Metoda konkretizacije
Nastavna sredstva i pomagala - Udžbenik
- Računar
- Projektor - Tabla i krede u boji
- Model
Aktivnosti nastavnika i aktivnosti učenika Nastavnik: Učenici:
-Kroz ponavljanje i razgovor motivisati učenike za
rad. -Uključivanje učenika u diskusiju i podsticanje na
-Upućivanje učenika i koordinacija pri radu. samostalan rad, kao i samostalno donošenje
zaključaka

Popis pojmova koji se na satu potpunije


formiraju i koji se na satu počinju formirati

Planiranje rada na školskoj ploči - Naslov nastavne teme


- Crtanje primjera

Vremenska
Struktura nastavnog sata raspoređenost
(Artikulacija sata)
PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Uvodni dio Ponavljanje primjera od predhodnog časa i motiviranje učenika da


samostalno urade jedan primjer
Uvodni dio (10 min.)
Glavni dio Glavni dio Nacrtati i zajedno sa učenicima proći svaki korak primjera
Završni dio ( 25min.)
( uz objašnjenja da učenici napišu najvažnije).
Kod ovog položaja kruga sve tri njegove projekcije biće elipse, a njihov
oblik zavisice od ugla koji ravan kruga zatvara sa odgovarajućom
projekcionom ravninom. Ukoliko se ugao između ravnine kruga i
projekcione ravnine približava uglu od 90 stepeni projekcija kruga će se
sve više sužavati, i kod 90 stepeni biće duž. Odrnuto gdje je krug u
paralelnom položaju sa projekcionom ravni, projekcija će biti pravilan
krug.
Ovdje je naročito poželjno odrediti tačke na periferiji kruga, pomoću
čijih projekcija će se konstruisati elipse, kao što je to prikazano na
slikama a ista projekcija u rasklopu

Završni dio
Ponoviti zajedno sa učenicima proiciranje.
( 10 min.)

Primjedbe na održani sat Rezultati/ ishodi


učenja -Očekuje se da će velika većina učenika usvojiti i znati koristiti načine
proiciranja zadatog predmeta

You might also like