0% found this document useful (0 votes)
71 views3 pages

34 - Snalazim Se U Vremenu, Vip

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1/ 3

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT PRIRODE I DRUŠTVA

Redni br.
Učitelj/ica: Nadnevak: 34.
sata:

Nastavna tema: 15. Vremenska crta 16. Moj zavičaj u prošlosti Razred: 3.

Sadašnjost, prošlost, budućnost/ Preci i potomci/


Nastavna
Desetljeće i vremenska crta/ Stoljeće i tisućljeće/
jedinica:
Moj zavičaj u prošlosti

Cilj: Osposobiti učenike za snalaženje u vremenu.

Ključni pojmovi: sadašnjost, prošlost, budućnost, predci, potomci, lenta ili crta vremena

razlikovati sadašnjost, prošlost i budućnost na temelju događaja iz vlastite,


Obrazovna prošlosti i prošlosti svojih predaka; razlikovati pretke i potomke; razumjeti pojam
postignuća: desetljeće, stoljeće i tisućljeće; snalaziti se na vremenskoj crti i odrediti stoljeće;
upoznati važne kulturno-povijesne spomenike zavičaja
ponoviti pojmove sadašnjost, prošlost i budućnost, ponoviti i sa sigurnošću
razlikovati pretke i potomke, uvježbati preračunavanje godina, desetljeća, stoljeća
Zadatci:
i tisućljeća, znati odrediti godine početka i završetka desetljeća, stoljeća i
kognitivni
tisućljeća, ponoviti koji su najvažniji kulturno-povijesni spomenici u zavičaju,
objasniti značenje kulturno-povijesnih spomenika za svaki narod
razvijanje sposobnosti orijentacije u vremenu i snalaženja na lenti vremena,
funkcionalni razvijanje misaonih sposobnosti, sposobnosti analize i sinteze, razvijanje
sposobnosti logičkog zaključivanja
razvijati interes za prošlost, razvijanje osjećaja odgovornosti za budućnost, cijeniti
odgojni
i uvažavati život i djela naših predaka, razvijanje humanih odnosa među ljudima
Tip nastavnog a. obrada novih
b. ponavljanje i vježbanje c. provjeravanje i ocjenjivanje
sata: nastavnih sadržaja
Nastavne usmeno rad na praktični
razgovor demonstracija pisanje crtanje
metode: izlaganje tekstu rad
Materijalna
nastavni listići, udžbenik, radna bilježnica
priprema:
Likovna kultura: crtanje lente vremena, spomenika
Međupredmetna
Matematika: mjerne jedinice za vrijeme , preračunavanje
povezanost:
Hrvatski jezik: veliko slovo u nazivima ustanova, spomenika

Mjesto izvođenja: učionica

PLAN PLOČE
Didaktička artikulacija nastavnoga sata

Etapa DOMINANTNA AKTIVNOST


nastavnoga
sata Aktivnosti Socijalni
Aktivnosti učitelja/učiteljice
učenika oblici rada
Za motivaciju učenicima možemo ponuditi igru
pogađanja zamišljenih pojmova.

Mi zamislimo jedan pojam, a učenici postavljaju


pitanja kako bi saznali što više podataka o tom
pojmu.
Smijemo im odgovoriti samo riječima DA ili NE.
Sve dok je odgovor DA isti učenik smije i dalje
postavljati pitanja.
Na kraju može pokušati pogoditi o čemu je riječ.
Pripremimo i slike ili crteže koje stavimo na ploču
Igraju igru
UVODNI DIO kada je pojam pogođen. frontalni
pogađanja.
Možemo donijeti i predmete pa ih pokazati djeci.

SAT ILI URA ŠTOPERICA KALENDAR

Kratko porazgovaramo o predmetima na slikama.


Čemu služe ovi predmeti?
Koje od ovih predmeta koristite u svakodnevnom
životu? Zašto nam je važno mjeriti vrijeme?
Zašto se moramo znati snalaziti u vremenu.
Zbog toga što nam je to jako važno danas ćemo
ponoviti snalaženje u vremenu.
Učitelj/učiteljica dijele nastavne listiće.
Daje detaljne upute za rješavanje zadataka.
PONAVLJANJE I Potiče ih da nedoumice rasprave u paru ili potraže Rješavaju individualni/
VJEŽBANJE odgovor u udžbeniku, budući je to materijal koji nastavne listiće. u paru
služi uvježbavanju nastavnih sadržaja i izvrsna je
nadopuna i priprema za ispit znanja.
Ispravljaju
Provjera točnosti rješenja.
greške.
PROVJERAVANJE frontalni
Nadopunjavaju
Zajedničko osmišljavanje plana ploče.
plan ploče.

Domaća zadaća

• Detaljna prilagodba nastavnih sadržaja, kao i postupci prilagođavanja opisani su u


mjesečnom prilagođenom planu i programu izrađenom za svakoga učenika
Prilagodba za
ponaosob.
učenike s
posebnim
• Strategije i postupci podrške (metode i postupci prilagodbe/individualizacije te
potrebama
aktivnosti učenika opisani su u godišnjem individualiziranom planu i programu
izrađenog za svakoga učenika ponaosob).

Bilješke učitelja

You might also like