0% found this document useful (0 votes)
35 views5 pages

Stoichiometry 5

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 5

Empirical Formula (EF) and Molecular Formula (MF)

The EF of a compound is the formula that shows the simplest ratio in which elements in 1 molecule of the compound
combine. On the other hand, the MF expresses the actual number of atoms of each element present in 1 molecule of a
compound. Thus, in terms of composition by mass:
(EF)n = MF
i.e. n = MF/EF
Where n = 1, 2, 3, …
For example, in the table below, it can be seen that it is possible for two entirely different compounds to have the same
percentage composition by wt e.g C 2H2 and C 6H6 both have 92.3%C and 7.7% H respectively.
Compound EF MF n

Acetylene (Ethyne) CH C2H2 2

Benzene CH C6H6 6

Glucose CH2O C6H12O6 6

But-l-ene CH2 C4H8 4

Ethane-1,2-diol CH3O C2H6O2 2


Example 1
1.587 g of a compound of nitrogen and oxygen is analyzed and found to contain 0.483 g N and 1.104g O. What is the EF
of the compound? [N = 14; O = 16]

Solution

N O

Mass (g) 0.483 1.104

Moles 0.483/14 = 0.0345 1.104/16 = 0.069

Ratio 0.0345/0.0345 = 1 0.069/0.0345 = 2

:- EF = NO2
Example 2
A compound on analysis was found to contain 17.5% Na, 39.7% Cr and 42.8% O. what is the empirical formula of this
compound? [O = 16; Na = 23; Cr = 52]

Solution:

Na Cr O

%Composition 17.5 39.7 42.8

No. of moles 17.5/23=0.761 39.7/52=0.763 42.8/16=2.68

Ratio 0.761/0.761=1 0.763/0.763=1 2.68/0.763=3.5

=1 =1 = 7/2
=2 =2 =7

Thus, the EF = Na2Cr2O7.

Note: Sodium dichromate, Na2Cr2O7, is ionic; so it has no molecular formula.

Exercise
(1) Benzoic acid is a white crystalline powder used as a food preservative. The compound contains 68.8% C, 5.0% H and
26.2% O by mass. What is its empirical formula?

(2) On analysis, an ammonium salt of an alkanoic acid gave 60.5% C and 6.5% H. If 0.309 g of the salt yield 0.0313 g of
nitrogen, determine the empirical formula of the salt. [H = 1, C = 12, N = 14, O = 16]
Obtaining MF from EF

Example
An organic compound on analysis was found to contain only C, H and O. A 4.24-mg sample of it was completely subjected
to combustion analysis and gave 6.21mg of CO2 and 2.56 mg of H2O. What is the mass percentage of each element in the
compound? What is the molecular formula of this compound given that is molar mass is 60.00 amu? [H = 1, C = 12, O =16]

Solution:
44 mg CO2 ≡ 2 mg C
:- 6.21 mg CO2 = (12/44) x 6.21 mg = 1.69 mg C
Also,
18 mg H2O ≡ 2 mg H
:- 2.56 mg H2O = (2/18) x 2.56 mg = 0.284 mg H
So, %H = (0.284/4.24) x 100 = 6.7% H.
Hence, mass % O = 100 – (39.9 + 6.7)
= 100.0 – 46.6 = 53.4%
Now,

C H O

%Composition 39.9 6.7 53.4


Amount 39.9/12 = 3.33 6.7/1 = 6.70 53.4/16 = 3.34
Ratio 3.33/3.33 = 1 6.7/3.33 = 2 3.34/ 3.33 = 1
Hence, the EF = CH2O
But (EF2)n = MF
i.e. (CH2O)n = 60
i.e. (30)n = 60
:- n = 2.
Hence, MF = (CH2O)2 = C2H4O2
1) Exercise
1) Menthol. The substance that gives odour to mentholated cough syrups, is composed of C, H, and O. A 0.1005-g sample of
it is subjected to combustion analysis upon which 0.2829 g of CO2 and 0.1159 g H2O are produced. If the molar mass of
menthol is 156 g, what are its EF and MF? [H = 1, C = 12, O = 16]

2) 10.0 g of hydrated calcium sulphate, CaSO4.xH2O, weighs 7.90 g after being heated to a constant mass. Calculate the
value of water of crystallization in the hydrated salt. [H = 1, O = 16, S = 32, Ca = 40]

3) 0.07g of a given hydrocarbon occupies 56.0 cm3at s.t.p. when vaporized. What is the formula of the hydrocarbon given
that it contains 14.29%H by mass? [H = 1, C = 12]

You might also like