Calibration All PDF
Calibration All PDF
Calibration All PDF
CALIBRATION
INSTRUMENT
MURSHEED ALAM
2018
Page 1 of 41
INSTRUMENTATION (CALIBRATION) NOTES
Sr. No. CHAPTERS PAGE NO.
1 Calibration of pressure switch 2
2 Calibration of Temperature switch 3
3 Calibration of RTD type TT. 4
4 Calibration of T/C type TT. 5
5 Calibration of pressure guage. 6
6 Calibration of Pressure Transmitter 7
7 Calibration of DP Type transmitter 8
8 Calibration of DP Transmitter at field 9
9 Calibration of pH Electrode 10
10 Calibration of Magnetostrictive Level Transmitter 11
11 Calibration of capacitance type level transmitter 12
12 Calibration of DP LT with actual pressure 13
13 Calibration of DP LT at field 15
14 Calibration of DP LT for low side Dry Leg 16
15 Calibration of Bubbler type DP LT 17
16 Calibration of DP LT for Capillary type 18
17 Calibration of DP LT for Capillary type with offset 20
18 Calibration of Displacer LT 21
19 Calibration of Displacer LT with offset 22
20 Calibration of level troll or Displacer type LT. 23
21 Calibration of Displacer type LT with weight 24
22 Calibration of LT– (Zero Suppression and Zero elevation) 27
23 Calibration of steam flow DP Transmitter 29
24 Calibration of (Pitot tube) DP FT 31
25 Calibration of Capillary type FT 32
26 I/P converter calibration 33
27 P/I converter calibration 34
28 Stroke checking of Control Valve 35
29 Calibration of Control Valve 36
30 Calibration of Control Valve Positioner. 37
31 Replacement of Valve Stem Packing 38
32 Calibration of Fieldbus Transmitters 39
33 Control valve in a stuck (Maintenance) 41
Equipments required
a) Temperature Bath.
b) Switch Contact
Monitoring Device
Equipments required
Pressure transmitter,
Multimeter,
HART communicator,
Hand held test pump
(pressure source).
We have to use
HART
communicator.
Connect the
communicator with
the transmitter
select the HART
Communicator
Menu for lower
COMPLETED BY: - MD MURSHEED ALAM (EMAIL: - ALAMMURSHEED143@GMAIL.COM)
Page 8 of 41
INSTRUMENTATION (CALIBRATION) NOTES
range value trim and upper range value trim using these
steps:
HART communicator will automatically calibrate
the transmitter.
Restore the process connection
Take the transmitter on line. Ensure there is no
leak
NOTE: Small example of five point calibration is given below:
Low range value = 0psi
Upper range value = 200psi
PERCENT OF RANGE OUTPUT CURRENT
INPUT PRESSURE
(%) (IDEAL)
0% 0 PSI 4.00 mA
25% 50 PSI 8.00 mA
50% 100 PSI 12.00 mA
75% 150 PSI 16.00 mA
100% 200 PSI 20.00 mA
75% 150 PSI 16.00 mA
50% 100 PSI 12.00 mA
25% 50 PSI 8.00 mA
0% 0 PSI 4.00 mA
7. Calibration of DP Transmitter.
Equipments required
a) 24 VDC power supply
b) Multimeter digital
c) Pneumatic hand pump
d) Low pressure hand pump
e) High precision digital test gauge
f) HART communicator.
Equipments required
Data sheet,
Pressure calibrator,
Multimeter,
Hart communicator.
9. Calibration of pH Electrode?
Procedure of pH electrode Calibration
Select two buffers that bracket the expected sample
pH.
More buffers can be used for greater accuracy over a
wider pH range. For best accuracy, use buffers that are
no more than 3 pH units apart.
Example Calculation:
Product S.G=0.89
Glycol S.G = 1.02
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length =2000+100 = 2100mm.
Note: LRV and URV calculation may have small variation as compare
with HART communicator reading due to calibration with actual
pressure.
Note: The reason to open the low side (top) isolation valve is to get the
actual pressure vessel.
Example Calculation:
Product S.G=0.89
Glycol S.G = 1.02
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length =2000+100 = 2100mm.
DP = HP –LP
Example Calculation:
DP = HP – LP
Example Calculation:
DP = HP – LP
Example Calculation:
Product S.G =0.667
Capillary S.G = 1.113
Measurement length = 888mm.
DP = HP – LP
Example Calculation:
Product S.G=0.635
Capillary S.G = 1.07
Measurement length = 235mm.
Off set = 400mm.
DP = HP – LP
LRV = 0 – (offset length × Capillary S.G)
= 0 – (400 x 1.07) = – 428mmH2O
URV = (Measurement length × Product S.G) – (Full length × Capillary S.G)
= (235 x 0.635) – (400 x 1.07) = 149.225 – 428
= – 278.775 mmH2O
The span is (Measurement length × Product S.G) = 149.225 mmH20
Note: This example is for onsite calibration without bringing down the
flange.
Example Calculation:
Example Calculation:
Equipments required
a) Leveltroll,
b) Multimeter digital
c) Transparent tube
For each 25% step subtract 121.5 Gram weight from hang weight.
(1620-1134=486)
(486÷4=121.5).
COMPLETED BY: - MD MURSHEED ALAM (EMAIL: - ALAMMURSHEED143@GMAIL.COM)
Page 27 of 41
INSTRUMENTATION (CALIBRATION) NOTES
Example Calculation:
Product S.G =1
Glycol S.G = 1.02
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length = 2100mm.
Span = (H × D)
= 2000 × 1 = 2000 mmH2O.
DP = HP – LP
LRV = (offset length × product S.G) – (Full length × glycol S.G)
= (100 × 1) – (2100 × 1.02) = 100 – 2142 = – 2042 mmH2O.
URV = (Measurement length × Product S.G) – (Full length × glycol S.G)
= (2100 × 1) – (2100 × 1.02) = 2100 – 2142 = – 42 mmH2O.
Span = URV – LRV = -42 - (2042) = -42 + 2042 = 2000mmH2O
SO,
The Range will be: – 2042 to -42 mmH2O.
Example Calculation:
Product S.G =1
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length = 2100mm.
Span = ( H × D)
= 2000 × 1 = 2000 mmH2O.
COMPLETED BY: - MD MURSHEED ALAM (EMAIL: - ALAMMURSHEED143@GMAIL.COM)
Page 28 of 41
INSTRUMENTATION (CALIBRATION) NOTES
DP = HP – LP
LRV = (offset length × product S.G) – (Full length × product S.G)
= (100 × 1) – (2100 × 1) = 100 – 2100 = – 2000 mmH2O.
URV = (Measurement length × Product S.G) – (Full length × product S.G)
= (2100 × 1) – (2100 × 1) = 2100 – 2100 = 0 mmH2O.
Span = URV – LRV = 0 – (-2000) = 0 + 2000 = 2000mmH2O
SO,
The Range will be: – 2000 to 0 mmH2O.
Example Calculation:
Product S.G =1
Glycol S.G = 1.02
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length (LP Side) = 1900mm.
Span = ( H × D)
= 2000 × 1 = 2000 mmH2O.
DP = HP – LP
LRV = {0 - (offset length × product S.G)} – (Full length × glycol S.G)
= {0 - (100 × 1)} – (1900 × 1.02) = (0 – 100) – 1938
= -100 - 1938 = – 2038 mmH2O.
Example Calculation:
Product S.G =1
Measurement length = 2000mm.
Off set = 100mm.
Full length (LP Side) = 1900mm.
Span = ( H × D)
= 2000 × 1 = 2000 mmH2O.
DP = HP – LP
LRV = {0 - (offset length × product S.G)} – (Full length × product S.G)
= {0 - (100 × 1)} – (1900 × 1) = (0 – 100) – 1900
= -100 - 1900 = – 2000 mmH2O.
Equipments required
Data sheet,
Pressure calibrator,
Multimeter,
Hart communicator.
Ask panel man to put the controller in manual mode for control loop
and to put it on MOS for ESD loop.
Hook up HART Communicator and verify some parameters by refer to
data sheet. Typical parameters are, tag number, PV, LRV and URV.
Isolate the instrument from the process.
Release both pressure and drain low and high side liquid throughout
manifold drain.
Connect pressure calibrator to high side of manifold.
Expose the low side to atmosphere.
Hook up a multimeter in series with the signal to the DCS to measure
current signal.
Apply pressure as per data sheet LRV (normally 0mmH2O),
Multimeter should show 4mA.
If not, do zero adjustment at transmitter using HART Communicator.
Apply pressure as per data sheet URV, Multimeter should show
20mA.
If not, do span adjustment at transmitter using HART Communicator.
Verify the linearity by increasing and decreasing the pressure (0%,
25%, 50%, 75%, 100%, 75%, 50%, 25% and 0% of range).
Fill up back water until half of seal pot.
After completion of the job ask panel operator to put loops back in
normal mode or normalize the MOS.
Equipments required
I/P converter,
Milliamp source,
Pressure source(20 psi),
Master gauge.
Note: No need of external power supply (24vdc) for working (neither for
calibration)
Equipments required
a) Air Instrument.
b) Loop Calibrator (4 – 20 mA).
c) Connector.
d) Tubing and ferrule sets.
Example calculation:
A: Max travel from stem = 70mm
B: Scale plate = 50mm
New open adjustment should be (50/70) × 100 = 71.48%
Equipments required
Data sheet,
Hart communicator.
Ask panel man to put the controller in manual mode for control loop.
Isolate the Valve from the process.
WARNING: The Isolation of control valve from the process shall be
done by field operator. Careful step shall be done to
ensure no upset to the operation.
Hook up HART Communicator and verify some parameters by refer to
data sheet such as Tag Number, OP and etc.
Change from normal mode to setup mode.
Select auto find stop (wait some minute).
If full open is more than 100% select open adjustment and put new
number as per calculation.
Make an auto calibration (wait some minute).
Verify the linearity by increasing and decreasing the travel (0%, 25%,
50%, 75%, 100%, 75%, 50%, 25% and 0% of range).
After completion of the job ask panel operator to put loops back in
normal mode.
Fill the calibration form and file it for future reference.
Equipments required:
positioner,
Control valve.
Pressure source.
Conventional transmitters
Analogue one-way signal
Only one variable.
A pair of cable to each instrument.
Conversion of mA signal to digital for I/O subsystem.