GenMath Week 2 LAS 1 - 063842
GenMath Week 2 LAS 1 - 063842
GenMath Week 2 LAS 1 - 063842
Sample Problems:
Example 1: Jack is running around the school oval. Represent his speed as a
function of the time it would take him to run 150 meters in the track. (Use the formula
for speed:
(To fully understand how to represent the problem using a Rational Function, always
follow the steps mentioned above.)
Solution:
I. What is asked? (Determine what the problem requires you to do.)
Represent speed as a function of the time it would take him to run 150
meters in the track.
IV. Write a number sentence. (Represent the problem using Rational Function)
Let ( ) be the function that will represent speed in terms of the time it
takes him to run 150 meters in the track. Using the formula for speed, substitute
150 meters to distance (d).
Thus, the function
The function that represents speed in terms of the time it takes him to
run150 meters in the track is
26
Example 2: birthday and
you are planning to surprise her with a wonderful gift. To do that, you decided to save
money each week before the said occasion. During first week, you saved pesos; in
the second, you saved pesos; and in the third week, you saved pesos. What
function will represent the total amount you saved within three weeks?
Solution:
I. What is asked? (Determine what the problem requires you to do.)
Represent using rational function the total amount you saved within three
weeks.
II. What is given? (Identify the given data in the problem.)
(You may identify the given by answering the questions below:)
Questions: How much did you save in the 1st week? (Answer: )
LCD = 60s
The function that represents the total amount you saved in three weeks is
27
Example 3: The barangay council purchased sacks of rice for pesos to be
of rice (of the same price) and added boxes of canned goods for
pesos. Represent as a function the total expenses for the second tranche.
How much is the total cost of these sacks of rice? (Answer: pesos)
What operation to be used? (Decide the operation to be used as required by the problem.)
The operation to be used is Division.
Write a number sentence. (Represent the problem using Rational Function)
Let ( ) be the amount of rice per sack. (Just divide the total cost by the number of sacks, i.e.)
(To simplify this function, get the reciprocal of the denominator, and change the
operation to multiplication. i.e.,)
2
Factor 50 to (10)(5 ) and 4 to (2 + )(2 )
28
The function that represents the amount of rice per sack is
b. Supposed on the second tranche, the barangay council purchased the same number of
rice (of the same price) and added boxes of canned goods for pesos.
How much did it cost them to buy boxes of canned goods? (Answer:
pesos)
What operation to be used? (Decide the operation to be used as required by the problem.)
The operation needed by the problem is Addition.
Write a number sentence. (Represent the problem using Rational Function)
Let ( ) be the total expenses for the second tranche.
(Just add the two expenses they incurred on buying the rice and canned goods.)
(Since the two expressions have the same denominator, to simplify it, just add
the numerators, then, copy the denominator.)
The function that represents the total expenses for the second
tranche is
29
II. Learning Competency:
III. Activities
Directions: Determine the needed information in representing the problems using rational
functions. Then, answer the questions that follow. Be reminded of the steps in Representing Real-
life Situations Using Rational Function.
1. number of
families. Construct a function ( ) that will represent the amount of money that will be
given to each family.
For numbers 2-3: Use the problem below to answer the following questions.
Due to the global pandemic, the national government bought face masks to be
distributed equally to regions.
2. What will be the function that will represent the number of face masks to be distributed
to each region? (Hint: Let ( ) be the number of face masks to be distributed to each
region.)
3. If each face mask costs 20.00, what function will represent the total amount incurred
by the government in buying the face masks? (Hint: Let ( ) be the total amount incurred
by the government in buying the face masks.)
Suppose that your family has a duck farm. Initially, you have ducks.
30
1. What function will represent the total number of ducks you have?
2. What function will represent the difference between the present number of ducks and
the initial number of them?
Suppose that your father has a budget of pesos for you and your
siblings.
For numbers 3-4: Use Problem B below to answer the following questions.
3. What function will represent the amount of allowance that each of you will have?
4. For the next month, your father decided to cut your allowance in half. Represent to a
function your remaining allowance for the next month.
Problem A
Your class bought boxes of wires that is needed in your Electricity class
for pesos.
1. What function will represent the price of the wires per box?
2. If your class has 20 students, give a function that will represent the amount of
contribution of each student.
3. Suppose you bought more boxes of wires. Represent into a function the total number
of boxes bought.
For items 4-5: Refer to problem B below to answer the following questions.
In your dress making class, you were tasked to make 100 pieces of blouse.
To do this, you need to buy the cloth needed measuring meters. Each meter of
4. What function will represent the length of the cloth needed to make a piece of blouse?
31
5. Let ( ) be the amount that your class is going to pay for the cloth.
a) How are we going to represent the problem into a function?
b) What is the function that will represent the given problem?
What are the steps in representing real-life situations using rational functions?
V. Reflection
Create your own real-life word problem involving rational expressions. Then,
represent the problem using a function notation.
First Edition.
Lexicon Press Inc.
Prepared by:
MARIJO S. BALIN
Teacher III
32