SAMPLE Electrical Design Calculation

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 8

Project PROPOSED 4PH PROGRAM 5-STOREY RESIDENTIAL DEVELOPMENT

Location KABULIHAN, GEN. M. NATIVIDAD, NUEVA ECIJA Date 27th SEPTEMBER 2024

Details ELECTRICAL DESIGN CALCULATION REPORT By MICHAEL LOPEZ

ELECTRICAL DESIGN CALCULATION REPORT

PROPOSED 4PH PROGRAM


5-STOREY RESIDENTIAL DEVELOPMENT

Table of Contents
1. INTRODUCTION.............................................................................................................. 2

2. GENERAL........................................................................................................................ 2

3. DESIGN ANALYSIS .................................................................................................... 2

3.1 ANNEX A ............................................................................................... 3

3.2 ANNEX B ............................................................................................... 4

3.3 ANNEX C ............................................................................................... 5

3.4 ANNEX D ............................................................................................... 6

3.5 ANNEX E ............................................................................................... 7

3.6 ANNEX F ............................................................................................... 8

1
Project PROPOSED 4PH PROGRAM 5-STOREY RESIDENTIAL DEVELOPMENT

Location KABULIHAN, GEN. M. NATIVIDAD, NUEVA ECIJA Date 27th SEPTEMBER 2024

Details ELECTRICAL DESIGN CALCULATION REPORT By MICHAEL LOPEZ

INTRODUCTION

The Electrical Design Calculation Report is done in accordance with the


Philippine Electrical Code 2017.

GENERAL

Electrical calculations involve mathematical computations that are crucial


in the field of electrical engineering. They are used in the design,
installation, operation, and maintenance of electrical systems. These
calculations aid in establishing the relationships among various electrical
parameters such as voltage, current, resistance, power, and others.

DESIGN ANALYSIS

In this section, transformer size, service protection size, feeder size, and
circuit requirements are calculated.

The design calculations are attached as Annexes “A” to “F”.

2
2.1 ANNEX A : For Residential Unit Loads (Typical to 2-Bedroom Units)

General Lighting 25.2sq.m x 24VA/sq.m. = 605 VA


I.
General C.O. 4-C.O. x 180 VA = 720 VA

Sub-Total = 1,325 VA

II. AirCon Loads 2-1,127 VA (1/2hp) = 2,254 VA

Sub-Total = 2,254 VA

Appliances (1500VA) = 1,500 VA


III. Other Loads
Spare Load (500VA) = 500 VA

Sub-Total = 2,000 VA

Total = 5,579 VA

Circuit Requirement:

Use four 20A (MCB) 2wire+G branch circuits, two 30A(MCB) 2wire+G branch circuits.

For Service Conductor:

IF (Ampere) @ 230V, 1-Phase, 60Hz:


IF = (Total Load + (Biggest Motor @ 25%))/(230V)
IF = 25 A
Therefore Service Conductor Ampacity:

Feeder Size use : 2-14mm² THHN & 8mm²G THHN, 32mm∅ PVC

For Service Protection:

IB (Ampere) @ 230V, 1-Phase, 60Hz:


IB = (Total Load + (Biggest Motor @ 150%))/(230V)
IB = 32 A
Therefore Protection Size:

Protection Size : 60AT, 100AF, 2P, 230V, 1PHASE, 60HZ

3
2.2 ANNEX B : For Ground Floor Residential Loads (Typical to 2nd-5th Floor)

No. of units - 24 units


General Lighting 24units x 605 VA = 14,515 VA
I.
General C.O. 24units x 720 VA = 17,280 VA

Sub-Total = 31,795 VA

II. AirCon Loads 24units x 2254 VA = 54,096 VA

Sub-Total = 54,096 VA

Appliances (1500VA) x 24units = 36,000 VA


III. Other Loads
Spare Load (500VA) x 24units = 12,000 VA

Sub-Total = 48,000 VA

Application of Demand Fator:

For General Loads (1st 10,000VA @ 100% DF + Remaining @ 40% DF)


(10,000VA x 100%) +
((14,515VA+17,280VA+36,000VA+ = 37,918 VA
12,000VA - 10,000VA) x 40%)
For Air Conditioning (Connected Load @ 100%)

Connected Load x 100% = 54,096 VA

Total Demand Load = 92,014 VA

For Service Conductor:

IF (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IF = (Demand Load + (Biggest Motor @ 25%))/(1.732 x 400V)
IF = 133 A
Therefore Service Conductor Ampacity:

Feeder Size use : 4-80mm² THHN & 14mm²G THHN, 63mm∅ RSC

For Service Protection:

IB (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IB = (Demand Load + (Biggest Motor @ 150%))/(1.732 x 400V)
IB = 135 A
Therefore Protection Size:

Protection Size : 175AT, 250AF, 3P, 400/230V, 3PHASE, 60HZ

4
2.3 ANNEX C : For Total Residential Loads

No. of Floor - 5 Floors


General Lighting 5 Floors x 14,515 VA = 72,576 VA
I.
General C.O. 5 Floors x 17,280 VA = 86,400 VA

Sub-Total = 158,976 VA

II. AirCon Loads 5 Floors x 54,096 VA = 270,480 VA

Sub-Total = 270,480 VA

Appliances (36,000VA) x 5 Floors = 180,000 VA


III. Other Loads
Spare Load (12,000VA) x 5 Floors = 60,000 VA

Sub-Total = 240,000 VA

Application of Demand Fator:

For General Loads (1st 10,000VA @ 100% DF + Remaining @ 40% DF)


(10,000VA x 100%) +
((72,576VA+8,6400VA+18000VA+ = 165,590 VA
60,000VA - 10,000VA) x 40%)
For Air Conditioning (Connected Load @ 100%)

Connected Load x 100% = 270,480 VA

Total Demand Load = 436,070 VA

For Service Conductor:

IF (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IF = (Demand Load + (Biggest Motor @ 25%))/(1.732 x 400V)
IF = 630 A
Therefore Service Conductor Ampacity:

Feeder Size use : 2x(4-240mm² THHN & 50mm²G THHN, 100mm∅ RSC)

For Service Protection:

IB (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IB = (Demand Load + (Biggest Motor @ 150%))/(1.732 x 400V)
IB = 632 A
Therefore Protection Size:

Protection Size : 800AT, 800AF, 3P, 400/230V, 3PHASE, 60HZ

5
2.4 ANNEX D : For Building MRB1,3,4,8,9,11-13 &15 Admin Loads
Load Provisions Loads VA
Ground Floor = 12,000
2nd Floor = 12,000
3rd Floor = 12,000
4th Floor = 12,000
5th Floor = 12,000
Elevator = 10,000
Total Connected Loads = 70,000 VA
Total Demand Loads with 80% Demand Factor = 56,000 VA
For Service Conductor:

IF (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IF = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 25%))/(1.732 x 400V)
IF = 84 A
Therefore Service Conductor Ampacity:

Feeder Size use : 4-50mm² THHN & 14mm²G THHN, 50mm∅ RSC

For Service Protection:

IB (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IB = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 150%))/(1.732 x 400V)
IB = 102 A
Therefore Protection Size:

Protection Size : 150AT, 250AF, 3P, 400/230V, 3PHASE, 60HZ

Transformer Sizing:

= (Admin Demand Loads + Residential Demand Loads)/ Diversity Factor

= (114,000 + 436,070)/1.25

= 393,656 VA

Therefore Transformer Size:

USE 3x200KVA Distribution Type Transformer

Primary: 13200V &Secondary: 400/230V, 60HZ

6
2.5 ANNEX E : For Building MRB2,5,6,10 &14 Admin Loads
Load Provisions Loads VA
Ground Floor = 12,000
2nd Floor = 12,000
3rd Floor = 12,000
4th Floor = 12,000
5th Floor = 12,000
Elevator = 10,000
Pumps = 40,000
STP = 20,000
Total Connected Loads = 130,000 VA
Total Demand Loads with 80% Demand Factor = 104,000 VA
For Service Conductor:

IF (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IF = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 25%))/(1.732 x 400V)
IF = 157 A
Therefore Service Conductor Ampacity:

Feeder Size use : 4-150mm² THHN & 30mm²G THHN, 90mm∅ RSC

For Service Protection:

IB (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:


IB = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 150%))/(1.732 x 400V)
IB = 193 A
Therefore Protection Size:

Protection Size : 300AT, 400AF, 3P, 400/230V, 3PHASE, 60HZ

Transformer Sizing:

= (Admin Demand Loads + Residential Demand Loads)/ Diversity Factor

= (114,000 + 436,070)/1.25

= 432,056 VA

Therefore Transformer Size:

USE 3x200KVA Distribution Type Transformer

Primary: 13200V &Secondary: 400/230V, 60HZ

7
2.6 ANNEX F : For Building MRB7 Admin Loads
Load Provisions Loads VA
Ground Floor = 12,000
2nd Floor = 12,000
3rd Floor = 12,000
4th Floor = 12,000
5th Floor = 12,000
Elevator = 10,000
Street Lights = 20,000
Amenity Lights = 10,000
Multi-Purpose Hall = 10,000
Guard house = 7,500
Material Recovery building = 5,000
Swimming Pool = 20,000
Total Connected Loads = 142,500 VA
Total Demand Loads with 80% Demand Factor = 114,000 VA
For Service Conductor:
IF (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:
IF = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 25%))/(1.732 x 400V)
IF = 168 A
Therefore Service Conductor Ampacity:
Feeder Size use : 4-150mm² THHN & 30mm²G THHN, 90mm∅ RSC
For Service Protection:
IB (Ampere) @ 400/230V, 3-Phase, 60Hz:
IB = ((Total Load x 80% DF)+ (Biggest Motor @ 150%))/(1.732 x 400V)
IB = 186 A
Therefore Protection Size:
Protection Size : 300AT, 400AF, 3P, 400/230V, 3PHASE, 60HZ
Transformer Sizing:
= (Admin Demand Loads + Residential Demand Loads)/ Diversity Factor
= (114,000 + 436,070)/1.25
= 440,056 VA
Therefore Transformer Size:
USE 3x200KVA Distribution Type Transformer
Primary: 13200V &Secondary: 400/230V, 60HZ

You might also like