3 Proiect de Lectie CLR
3 Proiect de Lectie CLR
3 Proiect de Lectie CLR
Data: 09.04.2019
Clasa: I A
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic ”Grigore Moisil”, Timișoara
Învățător: Balan Doina Laura
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în Limba Română
Unitatea de învățare: ”Cu primăvara ne jucăm ”
Subiectul lecției: Sunetul și litera ”J” de mână
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Familiarizarea cu sunetul şi litera „J”; dezvoltarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient
şi expresiv; formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii corecte din punct de vedere logic şi gramatical.
Forma de realizare: Lecție integrată
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
- să identifice cuvintele care se scriu cu majusculă;
- să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;
- să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii , cursiv, conștient, fluent și în ritmul propriu;
- să scrie corect cuvinte şi propoziţii;
- să ordoneze cuvintele date pentru a obţine propoziţii;
- să alcătuiască propoziţii cu cuvintele care îl conţin pe „ J” din text;
- să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit
Strategii didactice:
Metode și procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, învăţarea prin descoperire, conversaţia
euristică, explicaţia, povestirea, problematizarea, citirea selectivă, lectura explicativă, demonstraţia,
jocul didactic, explozia stelară.
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, caiete de tip I, instrumente de scris, creiaone colorate, jetoane
cu cuvinte, coșulețe și ouă din carton, videoproiector.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Evaluare: Aprecieri verbale, observare sistemică.
Durata: 50*2 minute
Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013;
2. Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993;
3. Mitu, F., Metodica predării-învățării integrate a Limbii Române în învățământul primar, Editura Humanitas,
Seria Didactică, București, 2006.
4.Hobjila Angelica, Elemente de didactica a limbii şi literaturii romane pentru ciclul primar, Iasi, Editura
Junimea, 2006;
Desfășurarea lecției
Strategii didactice
Etapele lecției Conținutul lecției Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Se asigură condițiile optime pentru Conversația Materialul Frontală Observare
organizatoric începerea lecției, se pregătesc materialele didactic sistemică
didactice necesare. Elevii se pregătesc de
lecție.
2.Captarea Se va realiza cu ajutorul unei imagini care Conversația imagine Frontală Aprecieri
atenției denumește mai multe jucării. Voi verbale
concluziona faptul că azi vor învăța pe Explicația Individuală
surioara mai mare a literei j.
Manual
lectura
- se citeşte lecţia din manual (literele,
explicativă
cuvintele şi textul „Dragile mele jucării”)
- solicită elevii să recitească textul şi se
explică cuvintele necunoscute: ”pascale”, ”a
exercițiul
colecta”, ”a propune”;
- se citesc cuvintele din coloanele din
manual, se alcătuiesc oral propoziţii cu
unele dintre ele;
- se citesc cuvintele selectiv (cuvinte cu
1, 2, 3 silabe);
- se citeşte textul în gând , integral;
- se citeşte textul în lanț;
- se verifică gradul de înţelegere şi de Conversația
conştientizare a conţinutului lecţiei prin
întrebări: Frontală
Ce sărbători se apropiau? Aprecieri
Individuală verbale
Ce a propus Jianu?
Cum s-au gândit ei îi bucure pe
copiii bolnavi? Ce contribuție a avut Videoproiector
ORA a II-a
1. Moment - verific dacă toţi elevii au materialele necesare: conversaţia caiete frontală Aprecieri
organizatoric manuale, caiete, instrumente pentru scris verbale
4 min
frontală
Videoproiector
demonstraţia
Manualul
- se realizează exerciţii de încălzire a mușchilor
mici ai mâinii conversaţia
- se continuă scrierea literei ,,J” mare de mână şi
a unor propoziții și cuvinte ce conţin această
literă la început Caietul tip 1
- se explică modul de îmbinare a literei mari cu
litera următoare;
exerciţiul
- se scriu cuvintele: Jana, Jojo, Jenica, Jianu pe
un rând;
- se transcriu propoziţiile ,,Jianu aduce jucării”,
,,Jojo a împachetat figuri geometrice.” ,,Jana a
făcut păpuși din fire colorate.”;
- elevii fiecărei echipe vor primi 5-6 cuvinte jocul didactic fişă de lucru pe grupe
scrise pe o fişă (Anexa 3) pe care trebuie să le
10 min
ordoneze într-o propoziţie lucrând împreună;
conversaţia
- după ce sunt ordonate cuvintele şi obţin
propoziţii, un reprezentant al fiecărei echipe problematizarea Aprecieri
citeşte propoziţia obţinută. verbale
Anexa 4
Anexa 1
Anexa 1
Anexa 2