Loads On Metal Buildi
Loads On Metal Buildi
Loads On Metal Buildi
where:
qh = Velocity pressure at mean roof height
= 0.00256 - Kh * Kht * Kd * V * I / 20.9 (Eq. 6-
15)
Kd = 0.85,
I = 1.0
V = Basic wind speed (mph) to be taken from Code Figure 6-1. = 38 m/s = 85 mph
qh = 0.00256 * 0.95 * 1.0 * 0.85 * 852 * 1.0 / 20.9 = 0.7146 kN/m [0.714]
Wind design loads are the sum of the external and internal wind pressures as shown below.
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 2 of 9
Check on minimum required load of 10 psf on vertical projection. Sum of horizontal load on
vertical projection:
= [(0.22 + 0.47) * 8 + (0.55 - 0.87) * 0.75] * 0.714 = 3.77
Unit load on vertical projection = 3.77 / 8.75 = 0.431 * 20.9 = 9.00 psf < 10
Hence replace 0.431 with 0.431 * 10 / 9.00 = 0.479
Solve for new wall Coef: [C * 8 + (0.55 - 0.87) * 0.75] * 0.714 = 0.479 * 8.75,
C = 0.763, current sum = 0.22 + 0.47 = 0.69, Increase ratio = 0.763/0.69 = 1.107, new wall
coef = 1.107 * 0.22 = 0.2435, [0.24]; 1.107 * 0.47 = 0.52 [0.52]
The above end zone coefficients match those for rigid frame 1 which is in the endwall. The interior
zone coefficients match those for rigid frame 2 which is on the interior of the building.
b. The width of the end zone for transverse wind is two times 'a'. The value 'a' is: 10% of least
horizontal dimension or 0.40 h, whichever is smaller, but not less than either 4% of least
horizontal dimension or 3 feet.
10% * 30 = 3 m
0.40 * 8 = 3.2 m
0.04 * 30 = 1.2 m, hence 'a' = 3 m, width of end zone = 2 * a = 6 m
c. Wind coefficients for end frame based on interior zone and end zone, Ceff
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 3 of 9
For L < 2 * a
Ceff = Cint + (Cend - Cint) * (4 * a * (L - a)) / L
For L > 2 * a
Ceff = Cend * (4 * a * (L - a)) / L = 4 * 3.05 * (7.5 - 3.05) / 7.5 = 0.965
Wind Load 1
C1 = 0.25 + (0.50 - 0.25) * 0.965 = 0.49
C2 = -1.00 - (1.40 - 1.00) * 0.965 = -1.39
C3 = -0.65 - (0.80 - 0.65) * 0.965 = -0.79
C4 = -0.55 - (0.70 - 0.55) * 0.965 = -0.69
Note the calculated coefficients are nearly equal to the end coefficients. For simplicity, the end and
interior coefficients will not be combined for the MBMA 96 code. For other wind codes where the
end zone width is much smaller the coefficients will be combined.
E. Longitudinal Wind
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 4 of 9
b. Note these wind loads match the values in the roof design input file as shown below:
*(40)WIND PRESSURE/SUCTION:
* Wind Wind Wind
* Press Suct Suct_Roof
0.286 -0.207 -0.493 .. Long Bracing, Building
0.436 -0.307 .. Long Bracing, Wall Edge Zone
Note load 1 has greater loads than load 2. However, load 1 needs to be applied from the left and
right ends of the building in order to obtain a symmetrical frame.
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 5 of 9
If the code file is not present, the program will enter these values in the MBS design programs. If
the code file is present, the program reads the code file for the longitudinal wind coefficients.
Hence, it is necessary to enter these values in the MBS code files.
p = qh * [(GCp) - (GCpi)]
where:
qh = Velocity pressure at height h for the designated building exposure.
Combined: Pres = 0.77 * 0.90 + 0.18 = 0.873, Suction = -0.86 * 0.9 - 0.18 = -0.954
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 6 of 9
C. Panels
Example wall panel exterior wind coefficients are 1.2, -1.2, and (-1.4), the -1.4 is for wind loading on
the end zone, a distance 'z' on the endwall and 2 times 'z' on the sidewall. If DS_BUILD(roof 17) is set
to '2' the program will check the panels for the wind suction on the edge zone, else it will use the
interior zone wind loading.
Unless noted, C from Table MBMA(96)-2, Roof Slope, RS < 2.11:12 (10 degrees).
a. Sidewall Design (Line 14)
Wall girt: C = 1.0, -1.1
p = 1.0 0.828 = 0.828 kN/m
p = -1.1 0.828 = -0.911 kN/m
Wall panel: C = 1.2, -1.2
p = 1.2 0.828 = 60.994 kN/m
Door jamb: same as endwall columns
============================================================================
Met DCM AISC 05 Seismic Design Report: 10/27/07 9:52am
============================================================================
Building Data
-------------
Code =IBC 06
Length = 30000
Width = 30000
Left Eave Height = 8000
Right Eave Height = 8000
Seismic Formula
---------------
Base Shear, V = 0.667*1.2*Fa*Ss*W/R
Fa*Ss = 0.100
Zone/Design Category= A
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 7 of 9
Seismic Forces
--------------
Roof Bracing
R = 3.00, Rho= 1.00, Omega= 1.00
W = 308.51 (kN)
Force, V = 8.24 (kN)
Force, E = 8.24 (kN)
Sidewall Bracing
Front R = 3.00, Rho= 1.00, Omega= 1.00
W = 165.75 (kN)
Force, V = 4.43 (kN)
Force, E = 4.43 (kN)
Wind Bents
Back R = 3.50, Rho= 1.00, Omega= 1.00
W = 165.75 (kN)
Force, V = 3.80 (kN)
Force, E = 3.80 (kN)
Endwall Bracing
Right R = 3.00, Rho= 1.00, Omega= 1.00
W = 52.06 (kN)
Force, V = 1.39 (kN)
Force, E = 1.39 (kN)
Rigid Frames
R = 3.00, Rho= 1.00, Omega= 1.00
Frame 1 W = 89.14 (kN)
Force, V = 2.38 (kN)
Force, E = 2.38 (kN)
Frame 2 W = 182.77 (kN)
Force, V = 4.88 (kN)
Force, E = 4.88 (kN)
End Plates
Frame R = 3.00, Omega= 1.00
Wind Bent R = 3.50, Omega= 1.00
et Omega and row in ds_const and rerun ??
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 8 of 9
where:
D = dead load,
Lr = roof live load,
S = snow,
W = wind, and
E = earthquake.
The reference to loads from flood, soil, temperature, and rain were omitted from the above list.
Section 2.4.3 on load reduction states that when two or more loads are used with dead load that the two
or more loads should be multiplied by 0.75. Also, the design loads using the 0.75 can not have the one-
third stress increase when wind load is present. However, since the one-third stress increase is used for
all the loads involving wind, this design load is multiplied by 4/3. This results in a design load of 1.33
D + L + W.
The design load combination for the rigid frame using the ASCE-7 98 Code are shown on the next
page. The need for each design load is described below the list of loads.
*(20)DESIGN LOADS:
* --------------------Load_Coefficients-------------------
*Load Live/ Live -Wind_1- -Wind_2- Long_Wind -Seismic--
*No Id Dead Coll Snow Right Lt Rt Lt Rt 1 2 Long Tran
18 1 1.00 1.00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
2 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
3 1.33 1.00 1.00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
4 1.33 1.00 1.00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
5 1.33 1.00 1.00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00
6 1.33 1.00 1.00 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00
7 .60 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
8 .60 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00 .00
9 .60 .00 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00 .00
10 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00 .00
11 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00 .00
12 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 -1.00 .00 .00 .00
13 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 1.00 .00 .00
14 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 -1.00 .00 .00
15 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .70
16 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 -.70
17 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .70 .00
18 .60 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 .00 -.70 .00
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017
Loads on Metal Buildings Page 9 of 9
mk:@MSITStore:C:\MBS\HLPWIN1\MBSDCM.chm::/loads_on_metal_buildings.htm 7/20/2017