John Emmanuel M. Balitostos Quiz 3
John Emmanuel M. Balitostos Quiz 3
John Emmanuel M. Balitostos Quiz 3
REINFORCEMENT Weight, kg
Concrete Hollow Blocks 540.41
G.I. Wires 32.003
Footing 113.77
Column 474.074
Lateral Ties 216.67
Stirrups 358.025
Slab 1340.78
TOTAL 3075.732
3. Rebar Weight
d2 L (16)2 (145.912 + 196.069)
W= = = 540.41 kg
162 162
1. F-1 (Quantity: 6)
Concrete Cover: 0.075m
Ln = 0.8m – 2(0.075m) = 0.65m
Reinforcement: 8 pcs of 16mmØ @ 0.65 m long
Nt = 8 x 6 = 48 x 0.65m = 31.2m
31.2m/6m = 5.2 = 6 pcs – 6m long 16mmØ
Rebar Weight
d2 L (16)2 (31.2)
W= = = 49.30 kg
162 162
Tie Wire
16 x 6 = 96 x 0.30 = 28.8m
28.8/53 = 0.543kg of G.I. Wire
2. F-2 (Quantity: 6)
Concrete Cover: 0.075m
Ln = 1m – 2(0.075m) = 0.85m
Reinforcement: 8 pcs of 16mmØ @ 0.85 m long
Nt = 8 x 6 = 48 x 0.85m = 40.8m
40.8m/6m = 6.8 = 7 pcs – 6m long 16mmØ
Rebar Weight
d2 L (16)2 (40.8)
W= = = 64.47 kg
162 162
Tie Wire
16 x 6 = 96 x 0.30 = 28.8m
28.8/53 = 0.543kg of G.I. Wire
D. COLUMN REINFORCEMENT
E. LATERAL TIES
1. Spacing of lateral ties
16 x longitudinal bar dia. = 16 x 16mm = 256mm
48 x lateral tie bar diameter = 48 x 10mm = 480mm
Least dimension of the column = 200m
2. 4.65/0.2 = 23.25
3. 23 + 1 = 24 pcs
4. For C – 1: 24 x 6 = 144pcs
For C – 2: 24 x 6 = 144pcs
5. By inspection:
For C-1 = 1m
For C-2 = 1.4m
6. For C-1: 13/1 = 13
For C-2: 13/1.4 = 9.2857 = 9pcs
8. Rebar Weight
a. RG-1:
Total length
Number of stirrups = Spacing
+1
18000(2)+7000(5)
Number of stirrups = + 1 = 356pcs
200
Length of one stirrup for RG-1:
(150 x 2) + (400 x 2) = 1100mm
Prefer to choose 9m steel bars for cutting.
356pcs × 1.1m = 391.6m
391.6m
= 78.32 or 79 pcs of 5m long;10mm diameter bars
5m
b. RG-2:
Total length
Number of stirrups = +1
Spacing
7000(2)
Number of stirrups = + 1 = 71pcs
200
Length of one stirrup for RG-2:
(150 x 2) + (400 x 2) = 1100mm
Prefer to choose 9m steel bars for cutting.
71pcs × 1.1m = 78.1m
78.1m
= 15.62 or 16 pcs of 5m long;10mm diameter bars
5m
c. EB-1:
Total length
Number of stirrups = +1
Spacing
3926.627(4)
Number of stirrups = + 1 = 79.532pcs
200
Length of one stirrup for B1:
(150 x 2) + (250 x 2) = 800mm
Prefer to choose 10.5m steel bars for cutting.
80pcs × .8m = 100m
100𝑚
= 9.52 or 10 pcs of 10.5m long;10mm diameter bars
10.5𝑚
Rebar Weight:
Total length of 10mm steel bars= 79(5) + 16(5) + 10(10.5) = 580m
d2 L (10)2 (580)
W= = = 358.025 kg
162 162
Area Method
a. Area = L x W
Area = 18 x 7 = 126 m2