0% found this document useful (0 votes)
305 views7 pages

DESIGN

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1/ 7

DESIGN

>> DESIGN OF SINGLE PHASE 1KVA, 50HZ, 230/110V TRANSFORMER:


I) CORE SECTION:

Volt ampere rating of Transformer = 1000 VA Turns per volt, Te = 1.6 Flux, m = 1/(4.44*f* Te) = 1/(4.44*50*1.6) m = 2.81*103 Wb Taking Flux density as 1.3 Wb/m2 So, Net iron area of core, Ai = m/Bm = 2.81*103/1.3 Ai = 2.16*103 mm2 Gross core area, Agi = 2.16*103/0.9 Agi = 2.406*103 mm2 Taking a Square section for central limb. Width of central limb, A = Sq. rt. (Agi) = Sq. rt. (2.406*103) A = 49.05 mm

PAGE: 1

II) PRIMARY WINDING:


Taking efficiency of transformer, = 85% So, Primary winding current, Ip = VA/(*Vp) = 1000/(0.85*230) Ip =5.11 A Taking current density as p = 2.5 A/mm2 Area of primary winding conductor, ap = Ip/p = 5.11/2.5 ap = 2.046 mm2 Diameter of bare conductor = Sq. rt. (4*ap/) = Sq. rt. (4*2.046/3.14) = 1.614 mm Using enamelled conductors. The nearest standard conductor has bare diameter, d = 1.7 mm. The diameter of insulated conductor, d 1= 1.81 mm with medium covering of insulation. Space factor for primary winding, Sf = 0.8*(d/d1) 2 = 0.8*(1.7/1.81) 2 = 0.703 Area of primary conductor used, ap = /4*(d) 2 = /4*(1.7) 2 ap = 2.269 mm2 Number of primary winding turns, Tp =Vp*Te = 230*1.6 Tp = 368 turns PAGE: 2

Window space required by primary winding, Wp = Tp*ap/Sf = 368*2.269/0.703 Wp = 1184.38 mm2

III) SECONDARY WINDING:


Secondary winding current, Is = VA/Vs = 1000/110 = 9.09 A Area of secondary winding conductor, as = Is/s = 9.09/2.5 as = 3.639 mm2 Diameter of bare conductor = Sq. rt. (4*as/) = Sq. rt. (4*3.639/3.14) = 2.151 mm Using enamelled conductor for secondary winding. The nearest standard conductor has bare diameter, d = 2.240 mm The diameter of insulated conductor, d1 = 2.365 mm Space factor for secondary winding, Sf = 0.8*(d/d1) 2 = 0.8*(2.240/2.365) 2 Sf = 0.717 Area of secondary conductor used, as = /4*(d) 2 = /4*(2.240) 2 as = 3.940 mm2

PAGE: 3

When calculating the number of secondary winding turns an allowance of 5 percent extra turns are made to compensate for the voltage drop in the winding. Number of secondary winding turns, Ts = 1.05*Vs*Te = 1.05*110*1.6 Ts = 185 turns Window space required by secondary winding, Ws = Ts*as/Sf = 185*3.940/0.717 Ws = 1015.5 mm2

IV) STAMPING SIZE:


Total window space required, Aw = 1.2*(space required for primary and secondary winding) = 1.2*(Wp+Ws) = 1.2*(1184.38+1015.5) = 2639.83 mm2 Aw = 10.39 Sq. inch Now, we have to select a stamping which gives: a) Width of central limb, A = 49.05 mm A = 1.93 b) Area of window, Aw = 2639.83 mm2 Aw = 10.39 Sq. inch Using a combination of E and I stampings.

PAGE: 4

From figure:

Diagram of lamination for small transformers (E-I type):

i)
ii) iii) iv) v) Now,

A = 2 B = 7.25 C = 6.75 D = 1 E = 1 Width of window, Ww = (B-A-2*D)/2 = (7.25-2-(2*1))/2 Ww = 1.625 inch Height of window, Hw = C-2*E = 6.75-(2*1) Hw = 4.75 inch

PAGE: 5

Area of window provided, Aw = Ww*Hw = 1.625*4.75 Aw = 7.718 Sq. inch Width of central limb, A = 2 = 50.08 mm >> Thus, it satisfies the above conditions, which are required.

PAGE: 6

SIGN:

PAGE: 7

You might also like